Page 11 - 07_LiryDram
P. 11

iż pierwsze międzynarodowe sukcesy mogą okazać się znaczące dla twórców multime- dialnych w procesie przecierania nowych obszarów aktywność stereoskopowej.
TREBLINKA
Treblinka – Prawda i Pamięć – projekt na- grodzony na MUSE Award 2015 – Projekt Fundacji Wyższej Szkoły Artystycznej – Homo Faber zrealizowany w ramach ob- chodów 70. Rocznicy Buntu Więźniów Obo- zu Zagłady w Treblince.
Głównym celem realizacji projektu prezenta- cji multimedialnej „Treblinka – Prawda i Pa- mięć” było przygotowanie multimedialnych materiałów ekspozycyjnych i dydaktycz- nych poświęconych historii Obozu Śmierci w Treblince i polityce Zagłady realizowanej przez niemieckich nazistów w czasie II Woj- ny Światowej, a także modernizacja stałej ekspozycji Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Na ekspozycji w Muzeum pojawi- ły się pierwsze multimedialne prezentacje. Ekspozycja została dostosowana do ocze- kiwań współczesnych widzów, zwłaszcza młodej publiczności obytej z nowoczesnymi formami przekazu audiowizualnego. Projekt wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom wprowadził nowoczesne środki audiowizu- alne służące do narracji o historii obozu. Za- stosowanie grafiki komputerowej i technik filmowych (wizualizacja 3D) pozwoliło na stworzenie nowej formy ekspozycji i pomo- cy dydaktycznej w formie multimedialnego DVD, które będzie wykorzystane także w szkołach, ośrodkach edukacji historycznej i zagranicznych placówkach MSZ ( konsula- ty, ośrodki kultury polskiej, ambasady). Wirtualna Makieta Obozu Zagłady w Tre- blince. W oparciu o relacje świadków i ma-
teriały archiwalne zgromadzone w mu- zeach Yad Vashem, Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince powstała kom- puterowa makieta obozu w technice 3D. Zespół artystów działających w dyscyplinie nowych mediów we współpracy z history- kami specjalizującymi się w historii obozów koncentracyjnych stworzyli model obozu, w którym przedstawione są zabudowania i inne elementy obozu oraz procesu zagła- dy, jakie miały miejsce w Treblince. Projekt realizowany był we współpracy z muzeami Yad Vashem w Jerozolimie oraz Holocaust Memorial Museum w Waszyng- tonie.
kwiecień-czerwiec 2015 LiryDram 9
DR ROBERT MANOWSKI – rektor WSA, m.in. producent i współtwórca nagrodzonych projektów.


































































































   9   10   11   12   13