Page 27 - 07_LiryDram
P. 27
Olga Boznańska w pracowni w domu rodzinnym przy ul. Wolskiej 21 w Krakowie, fot. nieznany, 1908-1913; Muzeum Narodowe w Warszawie
malarstwa i historii sztuki w Krakowie, na Wydziale Artystycznym Wyższych Kursów dla Kobiet Adriana Baranieckiego. Później, aby pogłębiać swoją wiedzę i doskonalić zdolności wyjechała do Monachium. To w tym mieście powstało jedno z jej najbardziej przejmują- cych dzieł, „Dziewczynka z chryzantemami”. Widoczna na nim młoda istota, już nie dziec- ko, jeszcze nie kobieta, emanuje smutkiem, a z romantycznie bladej twarzy patrzą na widza czarne, przenikliwe oczy. Można było ją obejrzeć na wystawie w Muzeum. Artystka przeniosła się później na stałe do Paryża. Nigdy nie miała męża ani dzieci. Podobno była zakochana w nauczycielu o nazwisku Paul Nauen i jego śmierć była dla niej tra- gedią. Z jedynym narzeczonym, Józef Czaj- kowskim rozstali się po podtrzymywanym
korespondencją związku na odległość. Spor- tretowała go w swojej pracowni. Unikała tłu- mu i blichtru, prawdopodobnie odczuwała lęk przed ulicą i obcymi ludźmi. Mimo tego, wśród grona znajomych, potrafiła brylować i stale kręcił się wokół niej tłum męskich ad- oratorów.
Dzięki odcięciu się od życiowych spraw, mogła w pełni poświęcić się sztuce i kon- sekwentnie dążyła do kształtowania swojej osobowości artystycznej.
W czasach rozkwitu kariery zbierała dobre recenzje. Wyspiański w swoim „Dzienni- ku” pisał: „Podziwiałem nowe dzieło panny Boznańskiej... malowane doskonale i jako portret wyborne...”.
Sytuacje, w jakich stawia ona swoje modelki tworzą gamę kobiecości, różnych jej etapów,
kwiecień-czerwiec 2015 LiryDram 25