Page 4 - ITReseller_luty_2016
P. 4

» WYDARZENIA
IDC wskazuje trendy, które wstrząsną rynkiem IT
Krzysztof Polak
Transformacja cyfrowa to na razie postulat. Jednak w ciągu najbliższych lat, wraz z masowym stosowaniem technologii tzw. trzeciej platformy, stanie się dominującym trendem – przewiduje IDC.
Dostawcy IT coraz częściej i chęt- niej mówią o digital transforma- tion. Zmieniają też ofertę swoich produktów i usług, by pokazać,
że współpraca z nimi jest czymś nie- odzownym dla wszystkich firm, któ- re chcą wejść w proces cyfrowej zmia- ny – powiedział Tomasz Słoniewski, re- search manager IDC, CEE Region, pod- czas warszawskiej konferencji „Progno- zy IDC na lata 2016–2020”.
Co się kryje za koncepcją cyfrowej transformacji? Zmiana modeli funkcjo- nowania IT w firmach i przemieszcza- nie się w kierunku tzw. trzeciej platfor- my. Pierwszym krokiem na tej drodze jest wdrożenie chmurowego mode- lu IT. Następnymi – korzystanie z ana- litycznych narzędzi do przeczesywania dużych zbiorów danych w celu uzyska- nia wiedzy i kreślenia prognoz, coraz szersze wykorzystanie aplikacji mobil- nych i mobilnego dostępu do danych oraz wykorzystanie potencjału mediów społecznościowych. – Do 2018 r. co naj- mniej 50 proc. zespołów deweloper- skich będzie korzystać z aplikacji kogni- tywnych przy budowaniu swoich apli- kacji. Dziś takimi narzędziami posługu- je się zaledwie 1 proc. programistów – mówił Tomasz Słoniewski.
Obszarem, który także będzie silnie sty- mulował wzrost rynku IT, jest internet rzeczy. – Już obecnie tendencja inter- netu rzeczy coraz silniej zaznacza się w branżach: transportowej, służbie zdrowia, w produkcji, sprzedaży deta- licznej i w przemyśle. Jednak to dopie- ro wstępna faza rozwoju – ocenił Jaro- sław Smulski, research manager w IDC Poland, i podkreślił, że do 2018 r. licz- ba urządzeń „rozmawiających ze sobą” przez sieć ulegnie podwojeniu, sięga- jąc liczby 22 mld, co spowoduje po- wstanie około 200 tys. nowych aplika- cji i rozwiązań. Tylko nieduża część firm potrafi z wyprzedzeniem odczytywać tendencje rynkowe i odpowiednio się zmieniać. Jednak systematycznie ro- śnie liczba tych, którzy czują tenden- cję i próbują się do niej dostosować. Jeszcze inne nie tylko podejmują jakieś próby, ale szukają dobrych wzorców w tym zakresie, co prowadzi do zdo- bycia przewagi konkurencyjnej. – Bez wiedzy, bez porady ekspertów trud- no sobie wyrobić miarodajne zdanie o transformacji cyfrowej, a co dopiero próbować zmieniać firmę zgodnie z jej wymaganiami – podsumował konfe- rencję Andrzej Jarosz, szef polskiego oddziału IDC. w
nr 3–4 (281–282) • luty 2016
Co dalej z szerokim pasmem?
BUDOWA REGIONALNYCH SIECI SZE- ROKOPASMOWYCH (RSS), PROGRAM OPERACYJNY POLSKA CYFROWA (PO PC) ORAZ UŁATWIENIA DLA REALIZACJI INWESTYCJI TELEKOMUNIKACYJNYCH STANOWIŁY GŁÓWNE TEMATY KONFE- RENCJI„SZEROKOPASMOWA POLSKA 2020”, KTÓREJ ORGANIZATOREM BYŁO MINISTERSTWO CYFRYZACJI.
W latach 2007–2015 w trakcie realizacji 14 pro- jektów zbudowano 29 345,87 km sieci, powsta-
ło 2927 węzłów, które będą mogły być wykorzy- stane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Łączna wartość projektów rządowych z minionej perspektywy budżetowej UE wyniosła ponad 3,24 mld zł – relacjonowała podczas konferencji Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
Obecnie trwa pierwszy konkurs w ramach PO PC. Maksymalna możliwa alokacja wynosi 855 mln euro. Zasięgiem zostanie objętych przynajmniej 280 tys. gospodarstw domowych oraz 571 szkół publicznych i 4 szpitale.
Na realizację projektów utworzenia infrastruktury internetu szerokopasmowego w Polsce przeznaczo- no w ramach perspektywy 2007–2013 ponad 4,5 mld zł. Sukcesy nie są wolne od problemów – część sieci regionalnych nie zarabia na siebie, a niektóre zmagają się z awariami. Wciąż nie zamknięto proce- sów rozliczeń z wykonawcami i podwykonawcami. Z kolei RSS na Podlasiu nie mają jeszcze operatora. Minister Anna Streżyńska zasugerowała potrzebę wypracowania modelu obniżenia kosztów finanso- wania RSS-ów. Taka optymalizacja jest możliwa, ale wymaga m.in. zmian legislacyjnych.
Jednym z najistotniejszych problemów, z jakimi borykają się mali i średni przedsiębiorcy telekomu- nikacyjni inwestujący w infrastrukturę szeroko- pasmową finansowaną ze środków unijnych, jest dostęp do środków finansowych. – Chcemy ułatwić małym i średnim przedsiębiorcom dostęp do kapi- tału. W tym celu uruchomiliśmy ankietę, która ma na celu pozyskanie informacji o doświadczeniach
i problemach napotykanych przez małych i śred- nich przedsiębiorców przy ubieganiu się o wsparcie instytucji finansowych przy realizacji
inwestycji w infrastrukturę
telekomunikacyjną – mówiła
szefowa MC.
Krzysztof Polak
> Anna Streżyńska, minister cyfryzacji
4 iT Reseller


































































































   2   3   4   5   6