Page 82 - 10_LiryDram_2016
P. 82
Poemat współczesny –
ideał mit? czy
Rozmowa wokół Poematu bez pamięci*
Ze Zbigniewem Milewskim rozmawia Dariusz Dziurzyński
Zbyszku, wydałeś nowy (dziewiąty w ko- lejności) tomik pt.: Poemat bez pamięci. Na ile, Twoim zdaniem, kontynuuje on do- tychczasową twórczość, a w jakim stop- niu jest otwarciem nowego etapu? Na mój gust – to jednak pewne novum.
– W przypadku każdej mojej kolejnej książ- ki (podobnie jak każdego wiersza) staram się, by była ona zaskoczeniem w porówna- niu do poprzedniej. Niestety, jak twierdzą moi znajomi, nigdy mi to do końca nie wy- chodzi, a nawet jeśli coś na początku jest zaskoczeniem – bo zdarza mi się publiko- wać pod pseudonimem – to po ujawnieniu autora wszystko okazuje się jasne, że to znowu Z.M.
Myślę jednak, że tym razem wprowadzi- łeś do swojej poezji nieobecny wcześniej ton, a jest nim organizacja tomiku wokół tematu twórczości poetyckiej i jej miejsca w czasach naszej współczesności. Wio- dącym tematem Poematu... są bowiem przygotowania do obszernego dzieła po- etyckiego, z fabułą i bohaterami, poświę- conego kwestiom życia zbiorowego, jakaś pokusa eposu czy raczej tęsknota za no- woczesną formą epicką.
– Pozwolisz że nie odpowiem wprost. Za- wsze było dla mnie ciekawe, jakim tropem podąża czytelnik moich utworów. Twój trop jest bardzo interesujący i inny od sposobu odczytania zarówno przez Sławomira Ma-
82 LiryDram styczeń–marzec 2016
* Zbigniew Milewski Poemat bez pamięci (Wydawnictwo ASTRA, Łódź 2015).