Page 109 - 09_LiryDram
P. 109

upadek instytucji publicznych i wojska oraz ich konsekwencje. Utwór, powstały w okre- sie dyktatury wojskowej lat 70’ XX wieku, wydawał się przez kolejne dziesięciolecia rozwoju i dobrobytu surrealistyczną baj- ką, a jednak obecny kryzys, który pogrążył Grecję w nędzy, a państwo zepchnął na skraj bankructwa, ukazał w znacznej mie- rze tragiczną prawdziwość wizji Dimitria- disa. Umieram jako kraj mimo hiperbolicz- nej, groteskowej konwencji trafnie ukazuje liczne mechanizmy, które dotknęły Grecję dzisiejszej doby, a także w dużej mierze Eu- ropę i resztę świata.
Dramat grecki rzadko gości na deskach pol- skich scen, dlatego wybór sztuk opisanych w mojej pracy z pewnością jest niedosko- nały (bardziej starannej selekcji można by dokonać, mieszkając w Grecji), ale w peł-
ni pozwala na przeprowadzenie w miarę szerokiego tematycznie przeglądu naj- bardziej aktualnej i najsilniej odczuwanej problematyki społecznej dzisiejszej Grecji i jednocześnie stanowi ilustrację tendencji rozwojowych współczesnego teatru grec- kiego oraz form twórczości, wypływającej z korzeni greckiej kultury i ukazującej naj- bardziej charakterystyczne cechy jej ob- licza. Przytoczę więc na koniec wymowną anegdotę opowiedzianą przez mojego wy- kładowcę na zajęciach z literatury Grecji nowożytnej. Wybitna grecka piosenkarka i kompozytorka Nena Wenetsanu w rozmo- wie z polskim przyjacielem hellenistą na stwierdzenie, że Grek bywa melancholijny, żywo zareagowała: „Nieprawda, Grek jest tragiczny, gra na scenie od zarania dzie- jów!”
październik-listopad 2015 LiryDram 107


































































































   107   108   109   110   111