Page 110 - 09_LiryDram
P. 110

Polska literatura w greckich czasopismach
Paweł Krupka
Przedstawiając monograficzny numer poświęcony Grecji i jej kulturze, re- dakcja Lirydramu z wdzięcznością pamięta
o koleżankach i kolegach, którzy od wielu lat prezentują polską literaturę na łamach czasopism o zbliżonym profilu. W ubiegłym stuleciu zainteresowanie polską literaturą było niewielkie. Brakowało polonistów, tłu- maczy literatury, ośrodków akademickich, zajmujących się jej badaniem i popularyza- cją. Jednak powstanie polsko-greckiego ru- chu stowarzyszeniowego, w którym istot- ną i aktywną rolę odegrali greccy pisarze, spowodowało znaczne otwarcie greckiego środowiska literackiego na polską kulturę. Momentem przełomowym była nagroda Nobla dla Wisławy Szymborskiej i szybka reakcja tegoż środowiska w postaci wyda- nia najnowszego wówczas zbioru wierszy laureatki „Koniec i początek” w przekładzie największego autorytetu w tej dziedzinie, Nikosa Chadzinikolau.
Tak na przełomie stuleci w Grecji zro- dziło się zainteresowanie polską poezją, które życzliwie i umiejętnie pobudzali poeci starszego pokolenia, którzy bywa- li w Polsce na festiwalach literackich na
zaproszenie wybitnych krzewicieli litera- tury polskiej, Janusza Strasburgera i Ni- kosa Chadzinikolau. Wydania książkowe były utrudnione z uwagi na koszty druku, jednak dzięki życzliwości greckiego środo- wiska literackiego na polską sztukę słowa otworzyły się liczne wówczas czasopisma literackie. Pionierską rolę odegrał tu „Ku- arios”, wydawany przez nieodżałowane- go działacza i przyjaciela Polski, Nikosa Anojisa. Przez wszystkie lata emisji, aż do śmierci redaktora, praktycznie w każdym numerze tego czasopisma, ukazującego się dwa do trzech razy w roku, prezen- towane były nowości z polskiego świata literackiego, a także utwory młodych pol- skich poetów, wywodzących się z masowej emigracji zarobkowej. Stopniowo polską literaturę zaczęły drukować też inne pe- riodyki, m.in. bardzo poczytne „Leksi” (Słowo) redagowane przez Andonisa Fo- stierisa i Tanasisa Niarchosa, „Diawazo” (Czytam) pod redakcją Jorgosa Galandisa i „Filolojikí Epiteòrisi” (Przegląd Filolo- giczny), kierowany przez Takisa Walerisa, który reprezentował Grecję na obchodach Światowego Dnia Poezji w 2002 roku.
108 LiryDram październik-listopad 2015


































































































   108   109   110   111   112