Page 101 - 08_LiryDram
P. 101

chcesz być biedny. Dążysz do góry, jednak motywuje ciebie coś, co ciągnie cię w dół. Drugim przykładem jest motywacja „To- wards”. Twój cel: chcę być wolny finan- sowo. Twoja motywacja: chcę być wolny finansowo, ponieważ chcę być niezależny, chcę mieć możliwość wyboru w życiu, chcę mieć pieniądze na wszystko, czego zapra- gnę. Widzisz różnicę? W drugim przypadku motywują ciebie do działania rzeczy, które są przed tobą, do których dążysz, a nie te, od których chcesz uciec.
Która droga motywacji jest lepsza?
Oba rodzaje motywacji, „od czegoś” i „do czegoś” zainspirują cię do działania, jednak różnica jest diametralna, ponieważ, kiedy jesteś motywowany poprzez uciekanie od czegoś: „chcę być wolny finansowo bo nie chcę być biedny”, jest to motywacja krótko- falowa. W momencie, kiedy oddalisz się od braku pieniędzy i wejdziesz do tak zwanej „strefy komfortu”, twoja motywacja zniknie i zaczniesz cofać się do punktu wyjścia. Na przykład twoja sprzedaż spada, biznes nie idzie tak, jak szedł, coś jest nie tak. W mo- mencie, kiedy zbliżysz się znów do tego, od czego chciałeś uciec, znów będzie to dla cie- bie impulsem do działania i znów zaczniesz piąć się w górę, aby uzyskać komfort. Tak właśnie powstaje efekt jo-jo.
Kierując swoje działania motywacją „do czegoś”, nigdy swojej motywacji nie stra- cisz, ponieważ to, co cię motywuje będzie skupiało twoją uwagę na cel, do momentu, aż go osiągniesz. Trzymając się przykła- du: „chcę być wolny finansowo, bo chcę dokonywać wyborów w życiu”, twoja pod- świadomość będzie skupiona na tym, aby
iść w kierunku wyborów i będzie ciebie to motywować, aż to osiągniesz. Jest to moty- wacja długofalowa.
Twój sposób motywacji zależy od tego, ja- kie przekonania na temat np. pieniędzy i twoich możliwości zdobycia ich są za- programowane w twojej podświadomości. Nasza podświadomość „programowana” jest od wczesnego dzieciństwa, a to, kim jesteś i jak działasz teraz, w ogromnej mie- rze zależy od tego, jak zostałeś wychowany i z czym zetknąłeś się jako dziecko w wieku od 0 do 7 lat, ponieważ wówczas tworzy się twój program pierwotny. Możesz tego zu- pełnie nie pamiętać, ale to ma diametral- ny wpływ na twoje decyzje. Nasz program pierwotny rządzi nami w naszym dorosłym życiu. Jak udowadnia neuro-science, czyli nauka o umyśle, nasz umysł jest plastycz- ny i jego programowanie trwa przez całe życie. Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ jeśli twój program nie dawał ci rezultatów takich, jakie chciałeś, możesz to zmienić.
Jak? Czytaj dalej...
Podświadomość może być programowana na trzy sposoby:
– Słownie: czyli co słyszałeś np. o pienią-
dzach i ludziach, którzy je posiadają, kie-
dy byłeś dzieckiem;
– Poprzez modelowanie: co zaobserwowa-
łeś w swoim otoczeniu jak dorastałeś;
– Poprzez specyficzne wydarzenia: jakich wydarzeń doświadczyłeś, jeśli chodzi np.
o pieniądze, właśnie w dzieciństwie.
Jak często słyszałeś stwierdzenia typu: „Pieniądze nie rosną na drzewach”, „Żeby coś osiągnąć, trzeba mieć układy
lipiec-wrzesień 2015 LiryDram 99


































































































   99   100   101   102   103