Page 18 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 18
» TEMAT NUMERU | SERWERY
topniejącą bazę urządzeń innych niż x86 w Rosji. Sporo zleceń odnotowa- no natomiast wśród dostawców usług inwestujących w infrastrukturę dla świadczenia usług (o premise). Spadki w krajach CEE były dwukrotnie wyższe niż w całym regionie EMEA, któ- ry również odnotował dwucyfrowy mi- nus. Przychody ze sprzedaży serwerów zmniejszyły się w IV kw. 2016 r. o 12,9 proc. – do 3,4 mld euro, a sprzedaż ilo- ściowa była niższa o 4,7 proc. (poniżej 600 tys. szt.). Wyraźnie zmalało zapo- trzebowanie na modele rackowe przy- stosowane do potrzeb konkretnych użytkowników (customizing) – o 38 proc. ilościowo oraz o blisko 40 proc. wartościowo. A sprzedaż serwerów do dużych systemów zmalała o 21 proc. Rośnie natomiast udział w rynku pro- ducentów ODM (Original Design Ma- nufacturer), co odzwierciedla rosnące znaczenie zamówień sprzętu do du- żych chmurowych centrów danych.
Skok do chmury
Przetwarzanie i przechowywanie da- nych w chmurze zamiast na serwe- rach rmowych jest bardziej opłacalne i bezpieczne. Tym bardziej że przedsię- biorstwa na ogół mają kłopoty z prze- noszeniem swoich danych do zewnętrznych centrów.
Serwery w Polsce
Jak na tle przytoczonych prognoz wy- gląda polski rynek?
– Rynek serwerów w Polsce kształtu- je kilka czynników. Najistotniejszym jest inne podejście do IT, które jest po- strzegane coraz bardziej jako usługa i dlatego zasoby informatyczne ma- ją być dostarczane właśnie w modelu usługowym. Dodatkowo klienci szuka- ją sposobów na ograniczenie kosztów i chcą bardziej efektywnie wykorzy- stywać posiadaną infrastrukturę, a to przekłada się na projekty IT. Dlatego na znaczeniu zyskują usługi świadczo- ne w modelu hybrydowym, łączącym rozwiązania oparte na centrum prze- twarzania danych u klienta z zasoba- mi zewnętrznymi. Ma to często postać chmury prywatnej łączonej – w zależ- ności od potrzeb – z chmurą publicz- ną. Korzystać z nich będzie coraz wię- cej małych i średnich przedsiębiorstw, ale również, może w ograniczonym za- kresie, duże korporacje – wyjaśnia Pa- weł Wójcik, HPE Servers Category Ma- nager.
Serwery dla CPD
ROŚNIE ZAINTERESOWANIE KONSTRUKCJAMI MODUŁOWYM
Ilość danych, które gromadzimy
i przetwarzamy, wzrasta lawinowo. Dlatego przedsiębiorstwa i instytucje
publiczne' planując zakupy IT, nie powinny skupiać się na tym, co tu i teraz, lecz tworzyć długofalowe strategie, uwzględniające możliwy rozwój ich potrzeb w dłuższej perspektywie.
Małe firmy potrzebują rozwiązań, które zapewnią im wydajne przetwarzanie danych, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz sprawny backup. Przedsiębiorstwa z tego segmentu rynku w dalszym ciągu chętnie sięgają po tradycyjne rozwiązania serwerowe, ale wzrasta też zainteresowanie konstrukcjami modułowymi (np.
Dell PowerEdge VRTX). Potrzeby dużych przedsiębiorstw są podobne – priorytety to efektywne przetwarzanie danych oraz bezpieczeństwo, jednak do ich realizacji coraz częściej wykorzystywane są technologie konwergentne. Wśród nich
w dalszym ciągu utrzymuje się także zainteresowanie technologiami związanymi z wirtualizacją i chmurą. Ponadto na znaczeniu zyskują rozmaite zastosowania technologii z obszaru internetu rzeczy.
Wojciech Zawada,
Infrastructure Solutions Field Marketing Manager CEE, Dell EMC
Według raportu rmy PMR (Rynek cen- trów danych w Polsce 2016. Analiza ryn- ku i prognozy rozwoju na la- ta 2016–2021) wartość krajowego rynku da- ta center wzrosła w 2016 r. o 15 proc. W tym samym czasie powierzch- zzakupamisprzętu,wydłuża nia centrów da- zgromadzonych sięcyklwymianyurządzeń nych zwiększyła
Wiąże się to z obawa- mi natury prawnej (kwestie prywat- ności), ale i czy-
Ogólny obraz rynku: popyt na serwery maleje, firmywstrzymująsię
sto nansowy- mi.Czasamizbiór
danych jest tak du-
ży, że ich relokacja
na zewnętrzne serwe-
ry spowodowałaby dys-
proporcję między kosztami akorzyściamizprzedsięwzięcia.Wte- dy łatwiej podjąć decyzję o umieszcze- niu danych w chmurze.
Gartner określa tę przemianę mode- lu biznesowego z dotychczasowych rozwiązań stacjonarnych (on premise) jako cloud shift, czyli zwrot w kierun- ku chmury. Według Gartnera global- ne wydatki przedsiębiorstw na clo- ud computing w 2016 r. wyniosły 111 mld dol., a w 2020 r. mogą sięgnąć 216 mld dol., czyli być niemal dwukrotnie wyższe.
się o ponad 10 tys. m kw., wliczając za- równo przestrzeń ser- werową, jak i całą in- frastrukturę niezbędną do funkcjonowania obiektów. Trzydzie- ści największych komercyjnych CPD (Centrum Przetwarzania Danych) w Pol- sce mieści się w dziewięciu polskich miastach: Warszawie (61 proc.), Krako- wie, Poznaniu, Toruniu, Łodzi, Wrocła- wiu, Katowicach, Bydgoszczy i Szczeci-
nie.
Czy rmy preferują zakup urządzeń, czy są chętne do korzystania z data center?
– Wybór między zakupem własnych urządzeń a korzystaniem z usług
w wielkich centrach danych.
18 iT Reseller
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017