Page 20 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 20

» TEMAT NUMERU | SERWERY
Intel Optane daje nową jakość komputerom i serwerom
Z Arturem Długoszem, channel managerem w Intel Poland, rozmawia Krzysztof Polak
Jakie powody legły u podstaw decy- zji Intela, by skonstruować techno- logię Intel Optane?
– Rynek odebrał Intel Optane jako no- wą technologię do dysków SSD. My pa- trzymy zdecydowanie szerzej – jako na technologię wspierającą przetwarzanie danych. Wiąże się to z koncepcją sfery danych (data sphere), a więc z uspraw- nieniem technik przechowywania da- nych. Obecnie wciąż ogromna część danych tra a na dyski twarde HDD, które choć są wolne i się psują, to ja- ko rozwiązania tradycyjne mają szero- kie zastosowanie, a ich pozycję stabi- lizuje cena – relatywnie niska. Jednak nieubłaganie postępuje proces wypie- rania ich przez szybsze i pewniejsze, choć droższe dyski SSD, coraz częściej wykonywanewtechnologii3DNAND. Charakteryzują się one o wiele więk- szymi pojemnościami i innymi ważny- mi parametrami. To zewnętrzna strona wspomnianej sfery do przechowywa- nia chłodnych i zimnych danych. Stro- na wewnętrzna zaś to miejsce na da-
ne, do których procesor mu- si mieć jak naj- szybszy dostęp. Pamięć podręcz- na w proceso- rach jest bardzo szybka, ale dro- ga. Kolejna war- stwa, gdzie dane
są przechowywane, to pamięć syste- mowa DRAM – wolniejsza, ale tańsza. Technologia Optane ma funkcjonować właśnie między tymi szybkimi, ale ulot- nymi pamięciami działającymi około procesora a pamięciami wolnymi, ale trwałymi.
Jaką rolę ma odgrywać Intel Optane w tak opisanym środowisku?
– Tu dochodzimy do istoty użyteczno- ści tej technologii. Przecież z punktu wi- dzenia użytkownika komputera PC czy serwera najważniejsze jest to, by system był wydajny i działał optymalnie. Od strony technicznej zależy to od transfe- ru danych do procesora, który zbyt czę- sto czeka na dane, i od reakcji systemu na komendy. Cała praca nad rozwojem technologii ma tu na celu wyeliminowa- nie opóźnień i uzyskanie efektu otrzy- mywania natychmiastowych odpowie- dzi na komendy, co w praktyce oznacza zoptymalizowanie obiegu i przetwarza- nia danych. Optane jest tańszy niż pa- mięci DRAM, choć droższy niż dyski SSD, ale nie pełni wprost funkcji wykonywa- nych przez te pamięci – przede wszyst- kim usprawnia transfer danych do pro- cesora, przyspiesza reakcję systemu. Chociaż można też wykorzystywać go w zamian za dyski SSD, które przecho- wują dane, jak i do rozszerzenia pamięci operacyjnej danego systemu.
A więc Intel wchodzi na silnie kon- kurencyjny rynek dysków SSD jako kolejny dostawca?
– Na rynek wchodzimy z zupełnie no- wą technologią Optane, a w konse- kwencji z nieznaną dotąd jakością. Nie konkurujemy wprost z dostawcami roz- wiązań SSD, bo nie proponujemy pro- stego przechowywania danych. Intel Optane to zupełnie nowe medium, nad którym bardzo długo pracowali- śmy. Optane umożliwia operowanie na pojedynczym bicie, na pojedynczej ko- mórce, czego dyski SSD nie mają. Two- rzyliśmy tę technologię z myślą, by by- ła to pamięć bardzo szybka i stosunko- wo niedroga, by stanowiła rozszerzenie DRAM albo wprost stała się dobrą alter- natywą dla takiej pamięci w zastoso- waniach, w których potrzebna jest du- ża ilość pamięci RAM.
Jak więc będzie prezentowany Intel Optane potencjalnym odbiorcom?
– Na rynku ta technologia będzie do- stępna w postaci dwóch rozwiązań. Pierwsze to montowane w szybkim slo- cie PCIe w płycie głównej desktopa czy serwera, które dostarcza dodatkową szybką pamięć Optane Memory o po- jemności 16, 32 GB czy w przypadku ser- wera początkowo 375 GB. To rozwiąza- nie ma wspierać procesor pamięcią pod- ręczną, ulotną, wzmacniając jego zdol- ność do szybkich reakcji. W efekcie samo urządzenie wraz z działającym na nim systemem będzie bardziej responsywne. Dotychczas wykonane benchmarki to potwierdzają – po zainstalowaniu Opta- ne, co jest czynnością prostą, urządzenie działa szybciej, a system jest zoptymali- zowanyifunkcjonujepłynnie.
Jednak Optane będzie dostępny także jako dysk SSD, w formatach typowych dla tego typu urządzeń. Pojawi się wszę- dzie tam, gdzie dziś są instalowane dyski SSD jako pamięć trwała, czyli np. w przy- padku serwerów będzie instalowany na złączu PCIE Express. Skutkiem instalacji Optane w serwerach będzie szybsze, efektywniejsze obsługiwanie bieżących obciążeń (workloads), a szczegółowe uzyski zależą od specy ki danego roz- wiązania.
Czy mamy więc do czynienia z tech- nologią okołoprocesorową?
– Oba produkty przekraczają ramy tego rodzaju prostych kwali kacji. Są bardziej wszechstronne i uniwersalne niż pro- dukty o ściśle zde niowanych funkcjach. Wprawdzie pierwsze zastosowania Opta- ne miały miejsce w desktopach, ale za- raz potem pojawiły się karty Optane do serwerów. Na tym nie koniec – praca jest kontynuowana, co oznacza, że będą po- większane pojemności rozwiązań Opta- ne i pojawią się nowe zastosowania.
Tworzyliśmy Optane z myślą, by stanowił rozszerzenie DRAM lub był dla tej pamięci dobrą alternatywą
20 iT Reseller
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017


































































































   18   19   20   21   22