Page 22 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 22

» TEMAT NUMERU | SERWERY
Wielofunkcyjne małe serwery sieciowe w erze chmury
Stefan Kaczmarek
Chmura rośnie w siłę – kluczowe aplikacje biznesowe, poczta elektroniczna, VOIP, systemy CRM i inne są przenoszone na platformy cloud. Jednocześnie, pomimo „zachmurzenia” w branży IT, mniejsze firmy nadal chętnie sięgają po małe serwery sieciowe NAS. Wielofunkcyjność i możliwości, jakie oferują małemu biznesowi czy użytkownikom domowym, decydują o ich sukcesie rynkowym.
Segment rynkowy NAS-ów dla małych i średnich  rm nieźle się rozwija. Według analityków Tech- navio w latach 2016–2020 w ska-
li globalnej ma średniorocznie rosnąć o około 33 proc. (wskaźnik CAGR), osią- gając do 2020 r. wartość 18,1 mld dola- rów (dla porównania: w 2015 r. był wart 4,4 mld dol.). Segment urządzeń kon- sumenckich NAS dla użytkowników domowych ma do 2020 r. rosnąć śred- nio o 11 proc. rocznie – szacują eksper- ci Research and Markets.
NAS (network-attached storage) to typ dedykowanego serwera do przechowy- wania plików, który za pośrednictwem standardowego łącza lokalnej, etherne- towej sieci IP udostępnia zasoby pamię- ci masowych. Centralizacja zmniejsza koszty związane z zarządzaniem, dia- gnostyką i pozwala efektywnie wyko- rzystywać posiadane zasoby. Poprzez NAS-y można współdzielić pliki w hete- rogenicznych środowiskach. Każdy NAS funkcjonuje w sieci LAN jako niezależny węzeł sieci i ma własny adres IP. Z upły- wem czasu podstawową funkcjonal-
ność NAS-ów rozszerzano m.in. o wir- tualizację. Highendowe urządzenia NAS mogą również oferować deduplikację danych, pamięci masowe  ash, dostęp do wielu urządzeń oraz replikację.
Zalety i wady
Ważną zaletą NAS-ów jest możliwość udostępniania tych samych plików wie- luklientomwsieci.Zanimpojawiłysię NAS-y, przedsiębiorstwa zazwyczaj po- siadały setki indywidualnych serwerów plików, które trzeba było osobno kon-  gurować i utrzymywać. Dziś, gdy wy- magana jest większa ilość pamięci ma- sowej, urządzenia NAS mogą być wy- posażane w większe dyski oraz łączone w klastry, aby zapewnić skalowalność. Wielu producentów NAS-ów współpra- cuje z dostawcami pamięci masowych w chmurze, co zapewnia klientom do- datkową redundancję przy tworzeniu kopii zapasowych plików.
Wśród wad małych NAS-ów wymie- niane są: słaba wydajność związana ze współdzieleniem dostępu do danych poprzez centralny punkt (serwer NAS),
ograniczona skalowalność związana z rozbudową pamięci masowych oraz wydajność ograniczona sposobem do- stępu do danych. Rozwiązania NAS sprawdzają się w budowie infrastruktu- ry, w której wystarcza dostęp na pozio- mie plikowym, a wydajność i niezawod- ność nie są krytycznymi parametrami. Natomiast liczy się ekonomiczny aspekt rozwiązania, umożliwiającego współ- dzielony dostęp do zasobów pamięci masowych w środowisku heterogenicz- nym. Małe  rmy najczęściej korzystają z prostych rozwiązań NAS do przecho- wania danych w postaci plikowej.
W małych firmach i w domu
Małe serwery NAS, oferowane z zaawan- sowanymi funkcjami i pamięciami maso- wymi o dużej pojemności, są wykorzy- stywane przez indywidualnych konsu- mentów, w domowych biurach (SOHO) i W MŚP. Jednym z kluczowych trendów na tym rynku jest pojawianie się urzą- dzeń z hybrydowymi macierzami, za- wierającymi zarówno pamięci  ash, jak i dyski twarde. Są nimi zainteresowane
NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJONALNOŚCI OFEROWANE PRZEZ MAŁE SERWERY NAS
r Funkcje ochrony przez utratą danych oraz ich odzyskiwania w razie awarii (w tym m.in. automatyczny backup danych poprzez dedykowane narzędzia i aplikacje). r Duże pojemności pamięci masowych z możliwością ich zwiększania (min. 500 GB; śr. od 8–12 TB do 20–40 TB w zależności od skali działalności biznesowej).
r Zdalny dostęp (także przez mobilne urządzenia).
r Możliwość kupna z zainstalowanymi prekon gurowanymi dyskami lub bez nich, z możliwością ich dodawania i kon gurowania we własnym zakresie.
r Możliwości rozbudowy – skalowalność.
r Łączność sieciowa – większość urządzeń NAS łączy się z siecią za pośrednictwem przewodowego połączenia gigabitowego, zapewniającego optymalną wydajność
i niezawodność. Niektóre nowe modele NAS mają wbudowane Wi-Fi, ale nie są tak popularne. r Wsparcie dla sprzętu sieciowego (współdzielone drukarki, kamery przemysłowe itp.).
22 iT Reseller
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017


































































































   20   21   22   23   24