Page 28 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 28

» TEMAT NUMERU | SERWERY
w chmurze, który ma tę przewagę, że charakteryzuje się nieporównywalną skalowalnością w stosunku do innych urządzeń.
– W praktyce oznacza to, że jeśli dzia- łalność firmy prowadzi do sytuacji, w której ta potrzebuje więcej mo- cy obliczeniowej, można ją w łatwy i szybki sposób uzyskać przez zwięk- szenie zasobów maszyny wirtualnej. To element absolutnie kluczowy dla firm, które są w fazie intensywnego rozwoju lub potrzebują takiej mocy na krótki czas, np. tylko do obsługi okre- ślonego projektu – zauważa Sebastian Kisiel, Senior Sales Engineer, Citrix Sys- tems Poland.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób i czy w ogó- le rozwiązania chmurowe miały wpływ na rozwój serwerów od strony tech- nicznej. W samej konstrukcji czy tech- nologii produkcji nie zmieniło się wiele, natomiast serwery wykorzystano w no- wy sposób.
– W odpowiedzi na rozwój chmu- ry producenci zaczęli je „pakować”. HPE stworzyło Apollo, Cisco ma swo- je UCS-y, czyli rozwiązania oferujące wysoką gęstość magazynową, które są dobrą podstawą do budowy plat- form hiperkonwergentnych. Jednak- że sama technologia serwera jako ta- kiego pozostała niezmieniona. Jedyną nowością w tych systemach jest opro- gramowanie. Najpoważniejszą zmia- ną, jaką zaobserwowałem dotych- czas na rynku serwerów, był znaczny spadek ich ceny – informuje Dominik Żochowski, prezes Engave.
Stary dobry serwer
Nie oznacza to, że serwery stały się zbędne. Nadal pozostają dość szybkim i tanim rozwiązaniem służącym do przetwarzania danych lokalnych. Po- winniśmy pamiętać, że pojawienie się na rynku IT rozwiązań chmurowych nie rozwiązało wszystkich problemów doskwierających użytkownikom na- rzędzi teleinformatycznych. Obecnie żadna z chmur nie jest w stanie zastą- pić podstawowego przetwarzania da- nych. Jednak doskonale radzi sobie w roli środowiska do backupu danych, czy przy budowie rozwiązań Disaster Recovery i z czasem ostatecznie od- bierze tę funkcję środowiskom lokal-
Wirtualny, dedykowany serwer w chmurze, że charakteryzuje się nieporównywalną skalowalnością
w stosunku do innych urządzeń.
nym. Przy takim – nazwijmy to hybry- dowym – podejściu do infrastruktury możemy połączyć wysoką wydajność przetwarzania lokalnego z bezpie- czeństwem przechowywania danych w odległej lokalizacji. Nie musimy przy tym ponosić nakładów na budo- wę własnych środowisk zapasowych ani wykorzystywać chmury o bardzo wysokiej wydajności, co obecnie wy- daje się najbardziej optymalnym mo- delem działania.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej no- wości, która próbuje zaistnieć na ryn- ku IT – jest nią oprogramowanie do tworzenia środowisk hiperkonwer- gentnych. Za pomocą aplikacji może- my połączyć wiele serwerów, tworząc w ten sposób kompletne środowisko hiperkonwergentne – czyli w praktyce prywatną chmurę, łatwą do zarządza- nia i konfiguracji oraz umożliwiającą przejście na usługowy model działa- nia pionów IT. Oczywiście nie rozwią- żą one wszystkich bolączek branży IT oraz problemów dotyczących prze- chowywania danych. Świetnie spraw- dzają się w wirtualizacji, natomiast od-
radzałbym stosowanie ich przy two- rzeniu i obsłudze baz danych czy hur- towni danych.
Kręgosłup firmy
Rola serwerów w firmach w dużym stopniu zależy od wielkości przedsię- biorstwa. Badania pokazują, że w sek- torze MŚP wciąż często korzysta się z własnych maszyn, działających na miejscu w firmie, mimo deklarowanej chęci outsourcowania usług IT.
– Z moich własnych obserwacji wyni- ka, że zainteresowanie usługami pro- fesjonalnych centrów danych rośnie. Coraz częściej zajmujemy się migracją usług i aplikacji, które dotychczas by- ły utrzymywane wewnętrznie. Główna przyczyna to rachunek ekonomiczny. Koszty utrzymania serwerów w  rmie są po prostu wyższe. Migracja do cen- trum danych pozwala uwolnić część środków  nansowych, co pozytywnie wpływa na rozwój  rmy, możliwość szybszego wprowadzania nowych usług i ogólną konkurencyjność – prze- konuje Grzegorz Pawelec, dyrektor Pio- nu Biznesu Kei.pl.
Popularyzacja różnych kierunków, ta- kich jak chmura czy wirtualizacja, nie oznacza, że serwery fizyczne przesta- ną być zupełnie kupowane. Oczywi- ście dwie wspomniane wyżej tech- nologie spowodowały, że spadł wo- lumen sprzedaży sprzętu serwerowe- go. Niemniej jednak zawsze będą or- ganizacje czy usługodawcy którzy, aby świadczyć usługi na rzecz innych pod- miotów, muszą dysponować określo- ną infrastrukturą fizyczną.
– Często większe podmioty, które są zobligowane do przestrzegania okre- ślonych obostrzeń, restrykcji czę- sto związanych z sektorem, w którym działają, funkcjonują w oparciu o wła- sną infrastrukturę IT i własne centra danych, tworząc dla pracowników śro- dowisko chmury prywatnej. By tak by- ło, muszą kupować sprzęt, zatem nie należy się spodziewać, że serwery fi- zyczne zupełnie znikną z rynku. Fak- tem jest jednak, że postęp w techno- logii spowodował, że w tej chwili ser- wer fizyczny to niejedyne rozwiąza- nie dla firm, zatem w zależności od potrzeb mogą one również wybierać inne warianty – podsumowuje Seba- stian Kisiel. w
28 iT Reseller
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017


































































































   26   27   28   29   30