Page 29 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 29

NUTANIX – perspektywa nieskończonych zasobów
Iluzja nieskończonych zasobów... z takim stwierdzeniem spotkałem się kilka lat temu w odniesieniu do pojęcia cloud computing, kiedy takie firmy, jak AWS, Microsoft czy Google, zaczynały coraz intensywniej promować swoje rozwiązania chmurowe na polskim rynku.
Rafał Przedborski
Senior Sales Engineer – Enterprise Systems, Lenovo Poland
Iluzja może kojarzyć się dwojako, dla- tego wolę określenie „perspektywa”. Niemniej oba oznaczają liniową, nie- mal nieograniczoną skalowalność i pla-
styczność modelowania naszej infra- struktury.
Niezależnie od tego, czy mówimy o chmu- rze publicznej czy prywatnej, obie mają przewagi nad typową architekturą trzy- warstwową on-premise. Nutanix to bez- sprzecznie typowa chmura prywatna ze wszystkimi jej zaletami, ale to jednak du- żo więcej niż„private cloud”.
Historia Nutanixa sięga lat 90., kiedy to  rma Google wchodziła na rynek świa- towy. Jej założyciele nie chcieli adopto- wać typowej trzywarstwowej infrastruk- tury typu SAN obecnej w większości dużych data center tamtej epoki, takich jak Yahoo!, Alta Vista. Zatrudniono ze- spół naukowców, których zadaniem by- ło stworzenie innowatorskiego podejścia do wciąż rosnącej infrastruktury IT, wsku- tek czego powstały Google File System (GFS), MapReduce i NoSQL, wykorzystu- jące jako infrastrukturę setki tysięcy pro- stych serwerów z lokalnym storage’em – bez sieci SAN. Architektura ta, zwana web-scale, została później zaadoptowa- na przez pozostałych graczy rynku clo- ud/web, umożliwiła bowiem zrównole- glenie obliczeń, cechowała ją wyjątkowa odporność na błędy oraz liniowa skalo- walność, związana z natychmiastowym obniżeniem TCO i zwiększeniem ROI. Twórcy Nutanixa (programiści i naukow- cy, którzy współtworzyli GFS-a), zainspi- rowani pomysłem Google’a, postanowili przenieść to podejście poziom niżej, czy-
li do zwykłego data center, niekoniecz- nie liczonego w setkach tysięcy serwe- rów, i po czterech latach pracy stworzyli Nutanix Distributed File System. Projek- towany od podstaw jako rozwiązanie hi- perkonwergentne, obecnie coraz bar- dziej pożądane przez naszych klientów, nie jest dopisanym na kolanie fragmen- tem kodu, nie jest też alternatywnym, „nowym” produktem typowego produ- centa macierzy, który zauważył, że SDS to przyszłość. Nutanix to dojrzałe rozwią- zanie, crème de la crème rozwiązań de - niowanych programowo.
Nutanix to moc obliczeniowa, dyski  ash/ HDD oraz sieć skonsolidowana w jednym urządzeniu, tzw. appliance. Postawienie gotowej platformy zajmuje nie więcej niż godzinę. Środowisko skaluje się liniowo po jednym node at a time. Na platformie Nutanix możemy zainstalować VMware’a, Hyper-V czy KVM-a.
Niepotrzebna jest wiedza ekspercka z za- kresu pamięci masowych, ponieważ nie pracujemy na LUN-ach ani grupach RAID (tak nienaturalnych dla świata wirtualia- cji). Brak sieci SAN to również brak proble- mów z takimi hasłami, jak zoning, multip- athing, IO mapping, port bonding. Brak sieci SAN to brak dodatkowego opóźnie- nia tak niechcianego na szybko rozwija- jącym się rynku pamięci  ash.
Należy jednak zaznaczyć, że uprosz- czenie infrastruktury nie oznacza erozji funkcjonalności. W Nutanixie znajdzie- my wszystkie mechanizmy spotykane w rozwiniętym data center – backup, re- plikację, deduplikację i kompresję (inline oraz post process).
Wdrażając rozwiązanie hiperkonwer- gentne, możemy uniknąć kłopotu, któ- rego postanowili pozbyć się twórcy Google’a – „wyzwania” wynikającego ze złożoności typowego środowiska trzy- warstwowego (poprawnej kon guracji i utrzymania serwerów, macierzy i sieci SAN).
Zachęcam również do najnowszej analizy Gartnera (https://www.gartner.com/doc/ reprints?id=1=3-BVLFTRcct160719=cst- sb), który przewiduje, że do 2019 roku 30 proc. całego rynku pamięci masowych zostanie przeniesione na rozwiązania de-  niowane programowo. Co więcej, Gart- ner uznaje Nutanix za światowego lide- ra rynku SDS/HCI. W kwadracie dotyczą- cym wszystkich rozwiązań zintegrowa- nych, czyli SDS-owych, konwergentnych i hiperkonwergentnych, Nutanix również zajmuje pozycję lidera.
Dzięki uprzejmości  rmy Avnet posiada- my w naszym laboratorium klastry Nuta- nixa gotowe do testów.
Zainteresowanie przerosło nasze oczeki- wania, ale nie zwalniamy tempa i zachę- camy do kontaktu.
Na rynku pojawiają się wciąż nowe roz- wiązania SDS (Software De ned Storage) i HCI (Hyperconverged Infrastructure). Niektóre są niemal bliźniacze, inne bar- dzo się od siebie różnią, tak jak VMware VSAN  rmy VMware różni się od Storage Data Spaces  rmy Microsoft. Wszystkie są odpowiedzią na obecne potrzeby ryn- ku, skracają czas wdrożenia, są bardziej przewidywalne, jeśli chodzi o inwestycje, i wszystkie upraszaczają infrastrukturę, ale... król jest tylko jeden. w
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
iT Reseller 29


































































































   27   28   29   30   31