Page 39 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 39
Poszli za ciosem
Jeszcze nie umilkły echa premiery Ry- zen 7, gdy AMD wystąpiła z zapowie- dzią bliskiej premiery kolejnych hitów. Podczas marcowej konferencji AMD Tech Summit w Chinach ogłosiła infor- mację o nowych akceleratorach nie tyl- ko do komputerów stacjonarnych, ale i laptopów. Producent zapowiedział jeszcze na pierwsze półrocze 2017 r. wydanie nowych kart gra cznych na bazie architektury Vega. Znów zawrza- ło, bo z zaprezentowanych wieści wy- nikało, że podobnie jak z Ryzen 7, nowe karty gra czne doprowadzą do znaczą- cego przetasowania na rynku kompo- nentów komputerowych.
AMD wprost porównał zapowiada- ny produkt do cenionych przez rynek układów gra cznych z generacji Fiji z pamięciami HBM, dostępnych wy- łącznie dla komputerów stacjonarnych, głównie ze względu na dość wysoki pobór energii. Nowa generacja AMD Vega ma być wykonana w niższym, 14-nanometrowym procesie techno- logicznym i bazować na całkowicie no- wej architekturze. W jej zapleczu znaj- dą się nowsze pamięci HBM2 wypo- sażone w 4 bądź 8 GB pamięci VRAM. Nowy układ umożliwi tworzenie jesz- cze cieńszych i lżejszych laptopów. Ma też usunąć typowe ograniczenia, z jaki- mi borykają się użytkownicy kompute- rów w trakcie gier – kontaktu z wirtual- ną rzeczywistością – czy przy profesjo- nalnym projektowaniu.
– To ekscytujące móc obserwować, jak nowe karty gra czne są wykorzystywa- ne do przezwyciężania dotychczaso- wych utrapień, od tych gigabajtowych doświadczanych podczas gier po eksa- bajtowe pojawiające się w trakcie ope- rowania w rzeczywistości wirtualnej – tak relacjonował swoje kontakty z kar- tami AMD Vega Raja Koduri, starszy wi- ceprezes i główny architekt w Radeon Technologies Group w AMD.
Propozycja serwerowa
Marzec 2017 r. już jest oceniany za moment zwrotu w historii AMD – po- wrotu do konkurencji z Intelem, glo- balnym gigantem rynku. Również dla- tego, bo efekty debiutu Ryzen 7 i za- powiedź układu graficznego Vega zo- stały natychmiast wzmocnione ob- wieszczeniem bliskiej premiery kolej-
nego hitu – tym razem serwerowego procesora wysokiej wydajności AMD Naples. Nie sposób nie widzieć w tym splocie wydarzeń realizacji planu sta- rannie przygotowanej ofensywy ryn- kowej AMD.
Akcelerator Naples konstruowano w odpowiedzi na potrzeby współcze- snych centrów danych i chmur oblicze- niowych. Jego debiut również ma na- stąpić w drugim kwartale br., masowe dostawy są zaś planowane na drugą połowę roku zarówno w ofertach pro- ducentów OEM, jak i partnerów w ka- nale sprzedaży. Otwarcie oświadczo- no przy tym, że układ AMD Naples był tworzony w celu zmiany dotychczaso- wego status quo i powiększenia skali możliwości zastosowań zarówno w ob- rębie centrów danych, jak i tradycyjnej infrastruktury serwerowej.
Do zapowiedzi znów dodano wyni- ki pierwszych testów, które wprawi- ły w zdumienie analityków i praktyków branżowych. Nowy procesor serwerowy AMD Naples ma wyraźnie zdystansować konkurencyjne produkty w kluczowych parametrach. Ma mieć o 45 proc. wię- cej rdzeni, o 60 proc. więcej linii komu- nikacyjnych (I/O) i aż o 122 proc. większą przepustowość pamięci.
– To ekscytujące widzieć AMD z powro- tem w grze na rynku serwerów i dowie- dzieć się o strategicznym zamiarze do- prowadzenia do przetasowań w zaopa- trzeniu centrów danych i chmur obli- czeniowych – skomentował Matt East- wood, starszy wiceprezes w dziale En- terprise Infrastructure and Datacenter w IDC. – Analizując ujawnione szczegóły produktu AMD Naples, trzeba przyznać, że to bardzo przekonująca kombinacja, która zapewni użytkownikom z działów IT nową opcję do rozważenia, gdy bę- dą dokonywać kolejnych modernizacji w serwerowni – dodał.
Odpowiedź według zapowiedzi
Jeszcze w marcu br. okazało się, że od- ważne zapowiedzi AMD nie tra ły w próżnię. Przeciwnie – można było za- obserwować początek realizacji scena- riusza chłonięcia przez rynek nowych produktów. Podczas marcowego Open Compute Summit w Dolinie Krzemowej (Santa Clara) doszło do ogłoszenia po- czątku współpracy AMD z Microsoftem. Będzie ona budowana właśnie na plat- formie procesorów AMD Naples.
Nowe produkty serwerowe AMD sta- ną się częścią Microsoft Project Olym- pus, czyli następnej generacji hiperska- larnego projektu chmury obliczenio- wej i otwartego rozwoju ekosystemu sprzętowego wraz ze społecznością OCP (Open Compute Project).
– Wydajność, skalowalność i efektyw- ność energetyczna, będąca fundamen- tem zarówno Microsoft Project Olym- pus, jak i procesorów AMD Naples, oznaczają nowy model doboru sprzętu dla chmur obliczeniowych. Kto go za- stosuje, będzie mógł łatwiej przysto- sować sprzęt do wymagań współcze- snych aplikacji i różnych zastosowań klientów światowych centrów danych – skomentował Kushagra Vaid, GM and Distinguished Engineer, Azure Infra- structure. w
Na rynku zadebiutowały
3 procesory AMD: Ryzen 7 1800X, Ryzen 7 1700X i Ryzen 7 1700
Jak może do tego dojść? Naples bę- dzie wyposażony w nawet 32 rdzenie Zen x86. Do tego ma dojść wysoka przepustowość pamięci, relatywnie duża liczba szybkich linii komunikacyj- nych (I/O) i inne funkcje wychodzące naprzeciw oczekiwaniom wysoce zwirtualizowanych środowisk i zbio- rów zróżnicowanych i masowych da- nych (big data). To wszystko ma wy- różnić procesor Naples wśród układów, które obecnie są dostępne na rynku serwerowym.
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
iT Reseller 39