Page 37 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 37

ze względu na trudności z zaopatrze- niem w podstawowe komponenty. Bra- kuje przede wszystkim pamięci – zarów- no DRAM, jak i  ash/NAND. W dodatku spadek sprzedaży PC nieuchronnie pro- wadzi do wzrostu ich cen. Które podze- społy drożeją najszybciej? Monitory, pa- mięci, dyski, procesory...
– Od jakiegoś czasu obserwujemy ten- dencję wzrostową cen matryc LCD i wszystko wskazuje na to, że ta ten- dencja się utrzyma. Ceny wszystkich komponentów mogą również ulegać nagłym, nieprzewidzianym zmianom w przypadku kataklizmów naturalnych. Kilka lat temu dotknęło to rynek IT po tsunami i trzęsieniach ziemi w Japo- nii. Cenę monitora w dużym stopniu kształtują również kursy walut: jena, dolara i euro – wyjaśnia Bartłomiej Płu- ciennik, wicedyrektor handlowy NEC Display Solutions, przedstawicielstwo w Polsce.
Pamięci RAM
Wzrost cen kości pamięci RAM (DDR3 o 19 proc. oraz DDR4 o 15 proc.) wią- że się ze wzrostem popytu na laptopy,
Udziały w rynku PC w I kw. 2017 r.
który przewyższył oczekiwania produ- centów tych podzespołów – taka jest konkluzja DRAMeXchange. Do tego do- chodzi trend zwiększania ilości pamięci RAM montowanej w komputerach prze- nośnych i smartfonach.
W okresie przedświątecznym (2016 r.) gwałtownie wzrosła liczba laptopów wyposażonych w moduły 8 GB pamię- ci. Wzrósł udział mobilnego DRAM- -u i zmalał DRAM-u dla desktopów. Oznacza to, że coraz więcej użytkowni- ków porzuca komputery stacjonarne na rzecz przenośnych.
Dyski SSD
DRAMeXchange przewiduje także wzrost cen pamięci  ash NAND, co bez- pośrednio przełoży się na ceny dysków. Ze względu na zmniejszenie różnicy cen między dyskami SSD i HDD coraz większa liczba producentów kompute- rów OEM oraz laptopów decyduje się na wyposażanie ich w dyski SSD. Rów- nież coraz częściej wybierają je liderzy rynku sprzętu klasy enterprise. Według DRAMeXchange w 2016 r. udział lapto- pów z dyskami SSD w rynku wyniósł 30
proc., w okresie szczytu osiągając po- ziom 33 proc.
Przyszłość PC
Zgodnie z prognozami  rmy Gartner w 2018 r. nastąpi zmiana koniunktury na rynku komputerów osobistych. Wzrost sprzedaży ma być spowodowany zmie- niającymi się wymaganiami użytkowni- ków, rosnącym zainteresowaniem nowy- mi aplikacjami i narzędziami biznesowy- mi, a także realizacją planowanych wcze- śniej projektów modernizacyjnych. Wzrosty nie będą jednak znaczące. Ana- litycy Gartnera szacują, że w 2018 r. zo- stanie kupionych ok. 272 mln laptopów, komputerów stacjonarnych i urządzeń hybrydowych łączących funkcje lapto- pa i tabletu. W 2017 r. globalna sprzedaż takich urządzeń ma sięgnąć 266 mln szt. (w 2016 r. było to 268 mln szt.). Użytkownicy będą skłonni do wymiany komputerów m.in. ze względu na funk- cjonalność nowych urządzeń w obsza- rze bezpieczeństwa, pracy zdalnej, ener- gooszczędności. Duże znaczenie mają też wymiary i waga sprzętu. Nowe kom- putery są cieńsze i lżejsze od poprzed- ników, są też dość powszechnie wypo- sażane w ekrany wysokiej rozdzielczości, gniazda USB-C czy moduły LTE.
Istotne znaczenie dla zwiększenia glo- balnej sprzedaży sprzętu PC ma mieć również wyższa moc obliczeniowa, tak- że w kontekście przetwarzania gra ki, co ma duże znaczenie dla zastosowań związanych z wirtualną rzeczywisto- ścią. Według analityków sprzedaż kom- puterów osobistych będzie rosnąć tak- że w 2019 r. Przyszłość rynku PC wydaje się więc niezagrożona przez najbliższe lata, co może oznaczać stabilizację cen komputerów. w
według IDC
Acer 6,8% (wzrost o 2,9%)
Apple 7,0% (wzrost o 4,1%)
HP Inc. 21,8% (wzrost o 13,1%)
Lenovo 20,4% (wzrost o 1,7%)
według Gartnera
Acer 6,7% (spadek o 1,8%)
Apple 6,8% (wzrost o 4,5%)
Asus 7,3% (spadek o 14,0%)
Lenovo 19,9% (wzrost o 1,2%)
globalnie wzrost o 0,6%
Dell 15,9% (wzrost o 6,2%)
globalnie spadek o 2,4%
Dell 15,0% (wzrost o 3,4%)
HP Inc. 19,5% (wzrost o 6,5%)
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
iT Reseller 37
WedługdanychPMRrynekITwPolscew2016r.byłwart34mldzł.Wtymrokuliczbatapowinnawzrosnąćdo35,8mldzł. W najbliższych latach możemy spodziewać się bardzo dynamicznego rozwoju gamingu i VR, które odgrywają coraz ważniejszą rolęnarynkunowychtechnologii.WPolscemamyobecniekilkanaściemilionówgraczy,wedługNewzoonasamegry wydalioniwubiegłymrokuprawie2mldzł.Wichprzypadkuwymianakomputeranajczęściejpodyktowanajestrosnącymi wymaganiami gier komputerowych. Gracze to także szczególna grupa klientów, którzy największą wagę przykładają do jak najwyższejwydajnościswojegosprzętu,częstoniezważającnajegocenę.Wydawanieprzynajmniejkilkutysięcyzłotych rokrocznie na upgrade desktopa – przede wszystkim wymianę procesora i karty gra cznej – nie powinno w przypadku takiego konsumenta budzić żadnego zaskoczenia.
Uważamy, że trend ten będzie się umacniał – w szczególności biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie rozwiązaniami
z zakresu wirtualnej rzeczywistości. Nasze prognozy potwierdza też ostatni raport GfK Polonia, według którego w 2016 r. sam rynek desktopów odnotował wzrost sprzedaży na poziomie 20 proc.
Krzysztof Jonak, Poland Country Manager w  rmie Intel


































































































   35   36   37   38   39