Page 36 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 36
» RYNEK
Dlaczego komputery drożeją
Elżbieta Jaworska
W ciągu ostatnich lat sprzedaż PC regularnie spadała, ale analitycy patrzą w przyszłość optymistycznie. Liczą na klientów biznesowych. Spadek sprzedaży nieuchronnie jednak prowadzi do wzrostu cen komputerów.
Ceny sprzętu IT kształtuje popyt na rynku. Komputery stacjonar- ne, domena graczy i pracowni gra cznych czy architektonicz-
nych, ustępują pola komputerom prze- nośnym. I o ile dla graczy nadal ważne będą silny procesor, szybka karta gra- czna i odpowiedni monitor, o tyle ar- chitekci i gra cy – w erze modelu clo- ud computing, który daje możliwość wspólnej pracy zdalnej – swobodnie przesiadają się na laptopy czy tablety. Zmienia się obraz rynku sprzętu IT.
Rynek PC okiem analityków
Według analityków w I kw. 2017 r. od- notowano w skali światowej niewiel- ki wzrost sprzedaży PC (IDC) lub spadek (Gartner). Różnice w szacowaniu wynika- ją z innego de niowania rynku pecetów. Analitycy IDC uwzględniają tu sprzedaż laptopów, desktopów i stacji roboczych i według nich dostawy komputerów na globalny rynek wzrosły o 0,6 proc. wo- bec analogicznego kwartału 2016 r., do 60,33 mln szt. Gartner z kolei do rynku PC zalicza także urządzenia 2w1 oraz table- ty z systemem Windows (IDC uwzględ-
nia je w statystykach dla tabletów) i oce- nia wielkość dostaw na 62,18 mln szt., co oznacza spadek o 2,4 proc.
Z danych IDC wynika, że liderem global- nego rynku PC pod względem sprzedaży ilościowej zostało HP, po 4 latach detroni- zując Lenovo. Analitycy wskazują, że HP rozbudowuje swoje portfolio urządzeń, a także odnotowało dobrą sprzedaż no- tebooków we wszystkich regionach. Z kolei Lenovo miało wyraźnie słabszy niż rok temu wynik w USA (-4,2 proc. rok do roku). Największy wzrost osiągnął Dell dzięki wyższej sprzedaży notebooków we wszystkich regionach.
Na wszystkich rynkach odnotowano mniejszy lub większy spadek sprzeda- ży. Według Gartnera w Ameryce wy- niósł on 2,4 proc., w Azji 0,8 proc., naj- gorzej wypadł region EMEA, z wyni- kiem słabszym o 6,9 proc. rok do roku (niewielki wzrost sprzedaży zanotowa- no jedynie w Rosji).
Era post PC
Słabość rynku jest związana przede wszystkim z topniejącym popytem wśród użytkowników indywidualnych.
Niektórzy z nich porzucili komputery na rzecz smartfonów lub tabletów albo na- dal korzystają ze starych urządzeń, które zaspokajają większość ich potrzeb. Ana- litycy są natomiast zgodni w poglądach, że szansą na poprawę wyników lub choćby ograniczenie spadków sprzeda- ży jest poszukiwanie klientów w sekto- rze biznesowym.
Rynek tradycyjnych PC boryka się z konkurencją ze strony urządzeń mo- bilnych, negatywny wpływ na jego kondycję ma także wydłużający się cykl życia urządzeń. Od 2011 r. sprze- daż komputerów na świecie spadła o ok. 30 proc. W kolejnych kwartałach można jednak spodziewać się wymiany urządzeń w przedsiębiorstwach, co po- winno prowadzić do wzrostu sprzeda- ży. Czyli cała nadzieja w klientach biz- nesowych.
Podwyżki cen
W ostatnich dwóch dekadach rynek za- lała fala tanich komputerów osobistych, co spowodowało wykładniczy wzrost liczby użytkowników PC. Teraz jednak pecety znów będą coraz droższe, m.in.
36 iT Reseller
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
Jakie części monitorów drożeją najszybciej? Dlaczego?
Kluczowymi komponentami monitora są matryca LCD oraz elektronika, która w głównej mierze decyduje o jakości produktu.
Z tych dwóch elementów to matryca LCD ma największy wpływ na cenę monitora. Zmiany kosztów matryc zdecydowanie bardziej są odczuwalne w sektorze monitorów wielkoformatowych niż desktopowych.
W przypadku większych monitorów, np. 84- czy 98-calowych, matryca może stanowić nawet 70–80 proc. ceny monitora. Zupełnie inaczej jest w mniejszych monitorach wielkoformatowych czy w desktopach. Od jakiegoś czasu obserwujemy tendencję wzrostową cen matryc LCD i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta się utrzyma.
Ceny wszystkich komponentów mogą również ulegać nagłym, nieprzewidzianym zmianom w przypadku kataklizmów naturalnych. Kilka lat temu dotknęło to rynek IT po tsunami i trzęsieniach ziemi w Japonii. Cenę monitora w dużym stopniu kształtują również kursy walut: jena, dolara i euro.
Bartłomiej Płuciennik, wicedyrektor handlowy, NEC Display Solutions, przedstawicielstwo w Polsce