Page 43 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 43
Główne ograniczenia popularyzacji centrów multimedialnych to koszt urządzeń i edukacja użytkowników.
grupa producentów elektroniki stwo- rzyła jeden wspólny standard wymiany i współdzielenia treści między różnymi urządzeniami – DLNA.
Każdy, kto przechowuje zdjęcia lub l- my na smartfonie, tablecie czy w apara- cie cyfrowym, chciałby mieć możliwość odtworzenia ich na dużym ekranie bez podłączania urządzenia do telewizora. Dlatego powstał wspólny standard, któ- ry pozwala na bezprzewodową komu- nikację i wymianę multimediów mię- dzy różnymi urządzeniami.
DLNA wywodzi się z idei inteligentne- go domu, gdzie wszystkie urządzenia mogą się ze sobą komunikować i za- pewnić użytkownikowi dostęp do da- nych w każdym miejscu w budynku. Standard ten pozwala na dostęp oraz
współdzielenie lmów, zdjęć i muzyki między takimi urządzeniami, jak: tele- wizor, laptop, tablet, smartfon czy apa- rat fotogra czny.
Do utworzenia w domu multimedial- nego centrum rozrywki wystarczą dwa urządzenia, z których jedno będzie peł- nić rolę serwera (np. tablet, laptop lub NAS), a drugie klienta (np. telewizor). Potrzebny jest nam również dostęp do sieci bezprzewodowej.
Serwer, na którym przechowujemy pli- ki, musi mieć zainstalowane oprogra- mowanie rozsyłające informacje o tym, że stanowi źródło danych. Klient (np. Smart TV) powinien dać sygnał do ser- wera i „poprosić” o przesłanie listy do- stępnych mediów. Potem pozostaje już tylko cieszyć się zgromadzonymi zdję- ciami, lmami lub muzyką.
Punktem docelowym będzie sytuacja, gdy komputer centralny będzie połą- czony z telewizorem, smartfonem czy laptopem lub innymi urządzeniem ty- pu smart. Za jego pośrednictwem mo- żemy zaprogramować kuchenkę, pral-
kę, ogrzewanie, wyłączyć dowolne gniazdko elektryczne w domu czy włą- czyć/wyłączyć światło. Jednak do chwi- li pełnego rozwoju takich układów na- turalnym etapem ewolucji są urządze- nia telewizyjne wyposażone w moduł Smart – ciągle doskonalone – które już teraz pozwalają np. na oglądanie ulubionych seriali, kiedy mamy na to ochotę, korzystanie z internetu czy po- łączenie ze smartfonem lub laptopem i wyświetlanie ich pulpitów na dużym ekranie, który przejmuje funkcję moni- tora komputerowego.
– Ten proces już trwa. Dostępne są urządzenia AGD i RTV mogące łączyć się ze smartfonami i za ich pośrednic- twem obsługiwane. Główne ogranicze- nia popularyzacji centrów multimedial- nych to koszt urządzeń i edukacja użyt- kowników. Jednak z czasem cena urzą- dzeń spada, a i użytkownicy widzą real- ne udogodnienia przez nie oferowanie i są w stanie za nie zapłacić – podsu- mowuje Kamil Ciosmak, Produkt Mene- dżer z Telefunken Polska. w
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
iT Reseller 43