Page 45 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 45

Powszechny stanie się dostęp poprzez chmurę, co przesądzi o innym modelu organizacyjnym przedsiębiorstw. Zmie- ni się też model biznesowy, w tym mo- del partnerstwa między  rmami. Opera- torzy poszukują rozwiązań umożliwia- jących zaspokajanie potrzeb różnych użytkowników – będą nimi zarówno lu- dzie, jak i urządzenia. Sieć stanie się ela- styczna i programowalna.
Do zapewnienia usług 5G potrzeb- ne będzie nowe pasmo. Dlatego pol- ski Orange zainwestował 5 mld zł jako wynik przetargu prowadzonego kilka lat temu przez Urząd Komunikacji Elek- tronicznej. Konieczne będą jednak dal- sze poważne nakłady. Zaś według sza- cunków Komisji Europejskiej – na Sta- rym Kontynencie będą to wydatki rzę- du 120–500 mld euro.
Zmienia się przy tym rola operatora. Bo dziś, wobec spadających stawek za po- łączenia głosowe, trzeba szukać innych możliwości biznesowych. I Orange to robi, podobnie inni operatorzy. Idzie- my w kierunku internetu rzeczy – nie- o cjalnie komentuje jeden z dyrekto- rów. Temu celowi służyło parę lat temu np. przejęcie przez Orange  rmy Inte- grated Solutions.
Za trzy lata
Stosunkowo niedawno wszedł do użyt- ku standard 4G (LTE), ale technologia nie stoi w miejscu. Od kilku lat trwa- ją ożywione prace wokół 5G. Już teraz operatorzy inwestują w tę technologię i ją testują. Zwłaszcza że Unia Europej- ska ogłosiła plan 5G PPP (Public-Private Partnership), aby określić kierunki roz- woju tej generacji sieci. A sieci 5G po- zwolą m.in. na Network Slicing – w za- leżności od tego, jaki segment rynku bę- dzie korzystał z 5G (telemedycyna, połą- czenia głosowe, platformy gier, przeglą- danie stron internetowych), sieć będzie się zachowywała inaczej.
Zgodnie z planem ITU (Międzynaro- dowego Związku Telekomunikacyjne- go) systemy 5G mają być komercyjnie dostępne w 2020 r. To zresztą sugeru- je techniczna nazwa tej technologii – IMT-2020 (International Mobile Tele- communications). Naturalnie prace nad specy kacją powinny zakończyć się wcześniej. Wcześniej może też dojść do pierwszych produkcyjnych wdro- żeń. Takie plany ma np. komitet organi-
zacyjny zimowych igrzysk olimpijskich w Korei Południowej – już w 2018 r.
Szybki rozwój
Zdaniem Ruth Guerry, dyrektor działu rozwoju Ericssona, mobilność przesą- dza o zmianach w naszym podłączo- nym do sieci społeczeństwie. Według prognoz tej  rmy w 2022 r. na świecie będzie 8,9 mld użytkowników telefonii komórkowej, w tym 6,8 mld będzie ko- rzystało ze smartfonów.
Ośmiokrotnie (w porównaniu z 2016 r.) wzrośnie transmisja danych na urządzenia mobilne. Około 80 proc. terenów zamiesz- kanych zostanie objętych zasięgiem sieci LTE (4,6 mld użytkowników). Ale będzie już wtedy również 550 mln użytkowni- ków sieci 5G. Łącznie do sieci będzie pod- łączonych 29 mld różnego rodzaju urzą- dzeń. W 2016 r. było ich 16 mld. Oznacza to średni roczny wzrost o 10 proc.
Otwarta gospodarka
Maxime Guirauton, dyrektor B2B Marke- ting Samsung Europe, mówi o otwartej gospodarce, obejmującej m.in. cyfro- wych pracowników. Prawie dwie trze- cie przełożonych (64 proc.) oczekuje od podwładnych pełnej mobilności. Mają być dyspozycyjni również poza biurem. Jednocześnie w 2020 r. dwie piąte będą stanowić samozatrudnieni.
Nie można zapominać o cyberbezpie- czeństwie. Jest ono klamrą spinającą wszystkie wymienione pojęcia. Zwłasz- cza że dzisiaj wszyscy są narażeni na ata- ki: zarówno przedsiębiorstwa – bez wzglę- du na wielkość, jednostki administracji publicznej, jak i każdy człowiek (użytkow- nik indywidualny). Jak podkreśla Maxime Guirauton, Global Risks Report (World Economic Forum) ocenia koszty cyber- przestępczości na świecie w 2016 r. na 335 mld dolarów. I to zagrożenie będzie rosło. Ale to temat na oddzielny artykuł. w
RPOLACY W CZOŁÓWCE
apid 5G to bardzo ciekawy projekt
infrastrukturalny w programie Horyzont 2020 (H2020)  nansowany przez UE i kontrolowany bezpośrednio przez Komisję Europejską. Program H2020 obejmuje m.in. strumień nazwany 5G-PPP. Przy czym jeden z jego podprogramów wykracza poza UE, co w tym konkretnym przypadku oznacza współpracę z Japonią. Projekt zaczął się trzy lata temu. Jeśli chodzi o japońskich partnerów w naszym konsorcjum, wspomaga ich japoński rząd. To bardzo ważne, bo przecież z natury rzeczy nie mogą oni korzystać z funduszy europejskich.
Chodzi o tworzenie podstaw technologii 5G. Z naszego punktu widzenia kluczowe są obszary związane z transmisją danych. Mówimy między innymi o transmisji Radio over Fiber (czyli o przesyłaniu sygnału radiowego przez światłowód) czy ogólnie o usługach w obszarze x-haul (backhaul
i fronthaul). Rapid 5G dotyczy budowy prototypu rozwiązania na częstotliwości 60 GHz. Jest to o tyle ciekawe, że determinuje ona bardzo małe kompki (praktycznie chodzi o architekturę hot-spots). Exatel jest jedynym operatorem i jedyną  rmą polską w konsorcjum.
Michał Szczęsny
dyrektor biura architektury i planowania sieci w  rmie Exatel
W 2022 roku...
q ośmiokrotnie (w porównaniu z 2016 r.) wzrośnie transmisja danych na urządzenia mobilne.
Około 80 proc. terenów zamieszkanych zostanie objętych zasięgiem sieci LTE (4,6 mld użytkowników).
Ale będzie już wtedy również 550 mln użytkowników sieci 5G. Łącznie do sieci będzie podłączonych 29mldróżnegorodzajuurządzeń.Wubiegłymrokubyłoich16mld.Oznaczatośrednirocznywzrosto10proc.
q powszechny stanie się dostęp poprzez chmurę, co przesądzi o innym modelu organizacyjnym przedsiębiorstw. Zmieni się również model biznesowy, w tym model partnerstwa między  rmami. Operatorzy poszukują rozwiązań umożliwiających zaspokajanie potrzeb różnych użytkowników (przy czym będą nimi zarówno ludzie, jak i urządzenia). Sieć stanie się elastyczna i programowalna.
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
iT Reseller 45


































































































   43   44   45   46   47