Page 5 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 5

– Z roku na rok przybywa użytkowni- ków usług chmurowych i zarazem po- tencjał chmury rośnie. Przyszłość te- leinformatyki to chmura – stwierdził Filip Łapiński, director IBM Global Bu- siness Services, IBM Polska. Jego zda- niem coraz bardziej zaawansowane usługi chmurowe przeobrażają rynek pracy w ten sposób, że w przewidy- walnej przyszłości praca stanie się na- szym przywilejem, a nie obowiązkiem. Dlaczego? Bo obecnie 80 proc. ludzi wykonuje pracę, którą można zrobo- tyzować. – Obawiam się społecznych konsekwencji rozwoju technologii – przyznał.
Tempo rozwoju nowych technologii nie zwalnia. Przykładem są elektryczne samochody, za którymi podąża rozwój koncepcji tzw. aut autonomicznych – ich funkcje będą regulowane z chmu- rowych centrów zarządzania. – Już dziś obserwujemy tendencję zastępowania tradycyjnych aut pojazdami napędza- nymi energią elektryczną. Całkowite wyparcie tych pierwszych w miastach staje się coraz bardziej realne – podkre- ślił Piotr Paszczyk, prezes zarządu spółki APN Promise.
Chmura i innowacje
Redaktor Starkowski zapytał też o rolę edukacji i szkoleń. Jak pracownicy są przygotowywani, by stawiać czoła wy- zwaniom nowoczesnego rynku? Od- powiedział mu Leszek Maśniak, Chief Data O cer w Ministerstwie Cyfryza-
cji. Jego zdaniem przyszłość polskich  rm technologicznych zależy od od- powiedniej edukacji. Jedną z głównych trosk Ministerstwa Cyfryzacji jest więc stwarzanie szkołom możliwości korzy- stania ze zdobyczy technologii. Temu celowi służy, np. akcja Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. – Dziś nauczyciel nie jest już jedynym źródłem wiedzy. Dzię- ki cyfryzacji przed edukacją otwierają się nieznane wcześniej perspektywy – podkreślił.
Zgodził się z nim Roman Szwed, prezes zarządu Atende, i przyznał, że w XXI w. trzeba starać się o lepszą infrastruktu- rę w szkołach. – Dobrze wyposażona szkoła to szansa lepszej edukacji, choć nigdy technologie nie zastąpią trady- cyjnego nauczyciela – podkreślił. Skoro polska szkoła wciąż zmaga się z różnego rodzaju niedostatkami, to ja- ka jest przyszłość polskich  rm? Zda- niem Piotra Paszczyka  rmy radzą sobie nieźle. – Jest wiele takich polskich  rm, o których w kraju się nie słyszy, a które z sukcesem działają za granicą – pod- kreślił.
Podsumowując dyskusję, Leszek Ma- śniak stwierdził, że Polska musi szukać swojej drogi w użyciu informatyki do tworzenia ekosystemów biznesowych. Jego zdaniem kluczową kwestią jest to, czy chmura i inne zdobycze rozwo- ju technologii sprzyjają tworzeniu wię- zi społecznych i biznesowych oraz po- magają poprawiać innowacyjność pol- skich  rm. w
Chmura wymaga czasu i cierpliwości
Z Piotrem Ciskim, dyrektorem zarządzającym polskim oddziałem Sage, rozmawia Krzysztof Polak
Jaką wymowę ma obecność  rmy Sa- ge na konferencji Biznes w chmurze? – Konsekwentnie realizujemy strategię przenoszenia do chmury części opro- gramowania oferowanego przez naszą  rmę.
A dlaczego do chmury ma tra ć tylko część, a nie całość?
– Sage dostarcza oprogramowanie do małych i średnich  rm, a spora część z nich wciąż użytkuje tradycyjne roz- wiązania, które działają na lokalnej infra- strukturze. Migracja do chmury oznacza dla nas nie tylko uruchomienie usług SaaS (Software as a Service), ale i pomoc naszym klientom w tym procesie.
W jaki sposób Sage tego dokonuje?
– Stopniowo. Najpierw nasze dotych- czasowe produkty wzbogacamy o kom- ponenty chmurowe, aby migracja nie była dla klientów szokującą zmianą, lecz płynnym procesem. Współpraca z na- szymi globalnymi partnerami, jak Sa- lesforce czy Microsoft, umożliwia nam stopniowe przekazywanie klientom roz- wiązań chmurowych dostępnych na rynkach światowych. Nasze usługi cloud zyskują popularność, np. Sage e-Audy- tor zdobywa pozytywne opinie na ryn- ku ze względu na swoją uniwersalność.
Jak, z perspektywy Sage, wygląda ry- nek chmurowy w naszym kraju, ską- dinąd uważany za konserwatywny? – Według Eurostatu tylko 8 proc. pol- skich  rm korzysta z chmury, a średnia unijna wynosi 21 proc. Konserwatyzm
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
iT Reseller 5


































































































   3   4   5   6   7