Page 6 - ITReseller_kwiecien-2017
P. 6
» WYDARZENIA
wynika ze specy ki naszych odbiorców, wśród których dominują profesjonaliści z obszarów księgowości i kadr. Są to sko- dy kowane obszary działalności i zara- zem bardziej odporne na chmurę. Przy- swajanie nowości technologicznych wymaga tu czasu i cierpliwości.
Z doświadczeń Sage wynika, że bardziej otwarte na chmurę są rmy średnie i wielkie, w których świadomość opła- calności tego typu inwestycji jest więk- sza. W rozważaniu migracji do chmury sporą rolę odgrywają możliwości nan- sowe – wielu przedsiębiorców nie stać na gruntowną wymianę sprzętu czy oprogramowania. Od chmury nie da się jednak uciec. Zmiany są wymuszane choćby przez digitalizację administracji podatkowej. Takie kwestie, jak elektro- niczne kontrole podatkowe, elektronicz- ne deklaracje VAT czy planowany Cen- tralny Rejestr Faktur oraz elektroniczne paragony, sprawiają, że rmy będą mu- siały otworzyć się na chmurę, by spro- stać wymaganiom prawnym. Wspiera- my je, co pokazało wdrażanie jednolite- go pliku kontrolnego (JPK).
Jaką część biznesu Sage stanowią już usługi chmurowe?
– W 2016 r. stworzyliśmy produkt całko- wicie chmurowy, np. aplikację wery ku- jącą poprawność danych w JPK. W cią- gu niespełna pół roku od premiery te- go rozwiązania aktywnie korzysta z nie- go już ponad 2500 polskich rm. Ten innowacyjny produkt przełamał opory przedsiębiorców wobec przekazywa- nia do zewnętrznego centrum oblicze- niowego danych nansowych, niekiedy wrażliwych. Ciągle rośnie zainteresowa- nie tym rozwiązaniem, a temu proceso- wi pomaga fakt, że podobne produkty sprawdziły się już na innych rynkach eu- ropejskich.
Jakie perspektywy rozwoju ma rynek chmurowy w Polsce?
– Od rozwiązań chmurowych nie uciek- niemy. Chmura obliczeniowa to wiel- ka tendencja technologiczna, której nie sposób zatrzymać. Zwłaszcza że ma wiele zalet. Dzięki chmurze rmy mogą sięgnąć po takie rozwiązania technolo- giczne, które w tradycyjnej formule by- łyby dla nich niedostępne. Rynek chmu- rowy się rozwija i wszyscy specjaliści IT sprzyjają temu wzrostowi. Jeśli napoty-
ka on bariery, to przede wszystkim na- tury demogra cznej. W polskich warun- kach wciąż problemem jest dostęp do niezawodnych łącz internetowych o du- żej przepustowości.
Co to znaczy, że chmurę hamują czynniki demogra czne?
– Bastionem oporu mentalnego wo- bec żywiołowego rozwoju technologii są osoby starszego pokolenia, przyzwy- czajone do tradycyjnych rozwiązań, któ- re niezbyt dobrze czują się z usługami
chmurowymi, mediami społecznościo- wymi, wszędobylskim użytkowaniem komputera czy korzystaniem z ogrom- nych zbiorów zróżnicowanych danych. Natomiast dla ludzi młodszej generacji chmura jest już czymś naturalnym – dla nich obawa o prywatność, o przekazy- wanie danych gdzieś na zewnątrz jest niezrozumiała.
Badania pokazują, że największe opory przed wdrożeniem chmury budzi oba- wa o bezpieczeństwo danych, o utratę kontroli nad rmowymi danymi i strach przed utratą prywatności. Na szczę- ście egzamin zdaje strategia, w któ- rej stopniowo przyzwyczajamy kon- serwatystów do chmury – do progra- mów dołączamy poszczególne moduły w chmurze, a bardziej odważnym klien- tom oferujemy całościowe rozwiązania w chmurze. w
6 iT Reseller
nr 5–6 (303–304) • kwiecień 2017
Dla ludzi młodszej generacji chmura jest już czymś naturalnym – dla nich obawa
o prywatność, o przekazywanie danych gdzieś na zewnątrz jest niezrozumiała