Page 18 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 18

» TEMAT NUMERU | BIG DATA – WIELKIE ZBIORY DANYCH
Business Intelligence, czyli obliczenia w pamięci
Marcin Złoch
Analizy in-memory to nowa jakość BI – dlaczego firmy powinny rozważyć zakup tej technologii?
Zkażdym rokiem zwiększa się menedżer obszaru Finanse, Analizy,
ilość danych gromadzonych w systemach informatycznych. Zmiana ta nie jest tylko ilościo-
wa – także struktury gromadzonych danych coraz bardziej się zmieniają i komplikują. Oprócz danych uporząd- kowanych, przechowywanych w ta- belach baz danych, rośnie ilość da- nych niestrukturalnych, zbieranych np. w plikach pakietów biurowych, pli- kach tekstowych czy wreszcie dostęp- nych online. Wymagania analityczne użytkowników także zwiększają się z każdym rokiem, wraz z rosnącą wie- dzą o istniejących możliwościach wy- korzystania informacji i z rozwojem oprogramowania. W wielu firmach, w których jeszcze kilka lat temu sys- tem Business Intelligence (BI) oznaczał system raportowy, nastąpiły gruntow- ne zmiany. Użytkownicy wykorzystują teraz systemy BI do analiz predykcyj- nych (np. obserwacje trendów, anali- zy koszykowe, analizy zachowań itp.) i wnioskowania na podstawie zgroma- dzonych danych.
– Tradycyjne systemy Business Intelli- gence były oparte na przetwarzaniu dużych ilości danych zgromadzonych na dyskach, ale takie podejście osią- gnęło kres wydajności. Aby móc wy- konywać zadania BI w czasie rzeczywi- stym, wprowadzono systemy dostoso- wane do superszybkiego przetwarza- nia danych zgromadzonych w pamię- ci, tzw. in-memory computing. Rów- noległy spadek cen pamięci sprawił, że takie systemy, choć wielokrotnie wydajniejsze, stały się konkurencyjne cenowo w stosunku do systemów tra- dycyjnych – wyjaśnia Krzysztof Siwiec,
Planowanie, BCC.
Nowe czasy
Trend zapoczątkowany przez przenie- sienie danych z dysku do pamięci ope- racyjnej komputera spowodował prze- wrót na rynku Business Intelligence. Nie tylko w zakresie szybkości działania – znacząco zwiększona została możli- wość zadawania różnorodnych pytań. W tradycyjnych systemach BI najpierw należy dokonać selekcji parametrów, według których chcemy uzyskać dane, następnie poczekać na wynik analizy – w zależności od ilości danych nawet kilkadziesiąt minut. W systemach in- -memory odpowiedź powinna zostać udzielona w ciągu sekund.
– Produkty in-memory działają w spo- sób zdecydowanie bliższy oczekiwa- niom i umiejętnościom pracowników, którzy potrzebują danych do pracy, ale nie są ekspertami od układania zapytań do baz danych ani nie ułatwia im pracy czas oczekiwania na wygenerowanie się raportu. Gdy potrzebujemy danych – po- trzebujemy ich szybko, najlepiej natych- miast. Ponadto najlepsze dla nas jest uzy- skiwanie danych ze wszystkich potrzeb- nych źródeł jednocześnie, tak aby mieć jeden obraz sytuacji. Tak właśnie działa- ją produkty in-memory – informuje Piotr Kowal, Product Manager w Qlik.
Przy raportowaniu dużych ilości danych w czasie rzeczywistym lub przy wyko- nywaniu złożonych obliczeń na danych (np. predykcja) wydajność ma kluczo- we znaczenie. Tysiąckrotne przyspiesze- nie przetwarzania, co jest częstym wyni- kiem przy migracji narzędzi BI na plat- formę in-memory, pozwala na przykład
18 iT Reseller
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015


































































































   16   17   18   19   20