Page 16 - ITReseller_czerwiec 2015
P. 16

» TEMAT NUMERU | BIG DATA – WIELKIE ZBIORY DANYCH
Bez przyspieszenia
Andrzej Janikowski
Segment storage dla dużych korporacji jest w naszym kraju dość stabilny,
a producenci raczej nie mogą liczyć na gwałtowne zwielokrotnienie obrotów ze sprzedaży. Wiele wskazuje na to,
że nie przyczynią się do tego także systemy Big Data. Przynajmniej w najbliższej przyszłości.
kładziony jest na efektywny do nich dostęp. Aby zaś możliwości analizy da- nych były najbardziej efektywne, po- trzebny jest storage charakteryzujący się takimi cechami, jak wysoka wydaj- ność (IOPS, przepływność), a także ela- styczność udostępniająca możliwości szybkiej i prostej rozbudowy.
Z szybkością lawiny
Big Data to jeden z silnych czynników sprawczych przyrostu danych. Prze- widuje się, że tym roku ilość danych przekroczy 5 zettabajtów, choć oczy- wiście nie wszystkie one będą związa- ne z tą koncepcją. Niemniej oznacza to, że będzie ich dwa razy więcej niż w 2012 roku. Niektórzy analitycy są na- wet zdania, że ilość danych będzie się podwajała co dwa lata. Zgodnie z ana- lizami dostarczonymi przez IDC bar- dzo zmienia się jednak rodzaj danych w związku z pojawieniem się takiego fenomenu jak Internet of things, czy- li internet rzeczy. Jak zauważa Piotr Biskupski, już ponad 90 procent da- nych jest całkowicie nieustrukturyzo- wanych, co jest ściśle związane z la- winowo niemal rosnąca ilością urzą- dzeń podłączonych do globalnej sieci. W dalszej przyszłości nie będzie lepiej. Według Gartnera ilość danych bizne- sowych do roku 2020 wzrośnie dwu- dziestokrotnie, przy czym 80 procent z nich to będą dane niestrukturalne. Z kolei Digital Universe przewiduje, że w roku 2020 liczba cyfrowych danych przekroczy 40 zettabajtów. Czy to jed- nak oznacza, że radykalnie wzrosną przychody firm produkujących macie- rze? Niekoniecznie.
– Firmy będą inwestowały coraz wię- cej środków w pamięci masowe, jed- nak z drugiej strony cena za pojedyn- czy terabajt pojemności ciągle spada – mówi Artur Bałuta. – W efekcie ry- nek pamięci masowych w Polsce jest raczej stały, ponieważ obie tendencje wzajemnie się rekompensują. Podobne opinie głosi Bartek Boczkaja, wiceprezes Konsorcjum FEN, który do- daje, że Big Data nie jest już tak gorą- cym tematem, jak na przykład rok te- mu. Właściwie, to zaczyna już schodzić pod strzechy. W chwili obecnej nawet użytkownik końcowy może za niecałe dwa tysiące złotych kupić system NAS z zaimplementowanymi mechanizma- mi wyszukiwania i indeksowania da-
Nie ulega wątpliwości, że firmy W związku z tym największy nacisk
coraz chętniej składują infor- macje na zewnętrznych nośni- kach, na czym zyskują produ-
cenci macierzy dyskowych. Jednak dyski obrotowe w zasadzie osiągnęły granicę wydajności, dlatego standar- dem technicznym stały się macierze hybrydowe. Urządzenia takie umoż- liwiają wykorzystanie dysków rota- cyjnych i dysków SSD w jednym sys- temie. Sprzęt tego typu na dobre za- domowił się w segmencie Enterprise, z którego całkowicie wyparł macierze, w których można instalować tylko dys- ki obrotowe HDD.
– Obecnie technologia ta jest dostęp- na również w rozwiązaniach przezna- czonych do małych i średnich przedsię- biorstw – mówi Piotr Biskupski.
Dane bez struktury
Okazuje się, że coraz częściej rozwią- zania hybrydowe już nie wystarczają. Przedsiębiorstwa, które walczą o prze- wagę nad konkurencją, we współcze- snych realiach gospodarczych nie mo- gą sobie pozwolić na przestoje. Dla- tego powinny być gotowe do spraw- nego funkcjonowania właściwie cały czas i muszą umieć analizować olbrzy- mie ilości informacji – w tym różnego rodzaju wielkie zbiory danych, czyli Big Data. Dedykowanymi urządzenia- mi, które można w takim wypadku za- stosować, są macierze wykorzystujące technologie NAND, czyli tzw. All-Flash- -Aray. Pamięci masowe typu flash ofe- rowane na rynku oczywiście różnią się między sobą zarówno technologicz- nie, jak i architektonicznie.
– Odejście od systemów hybrydo- wych i korporacyjnych w kierunku ar- chitektury opartej tylko i wyłącznie na urządzeniach typu All-Flash-Array jest oczywiście ściśle związane z obniże- niem ceny nośników oraz kosztu użyt- kowania takiego sprzętu – mówi Piotr Biskupski, Storage Solutions Technical Leader – IBM Flash System.
Big Data staje się zagadnieniem za- uważanym przez coraz większą gru- pę klientów w Polsce. Firmy zgroma- dziły duże ilości informacji – zwłaszcza banki, ubezpieczyciele czy operato- rzy telekomunikacyjni. Najważniejsze cele biznesowe tych organizacji skie- rowane są obecnie przede wszystkim w stronę lepszej i bardziej efektyw- nej analizy zgromadzonych danych.
16 iT Reseller
nr 9-10 (267–268) • czerwiec 2015


































































































   14   15   16   17   18