Page 10 - ITReseller_kwiecien_2016
P. 10

» WYDARZENIA
Ilość danych w sieciach mobilnych na rią, nie mówiąc o Wielkiej Brytanii, bo
świecie rośnie lawinowo. W 2015 r. było to 3,7 eksabajta miesięcznie. Pięć lat później ma być 30,6 EB. Ozna-
cza to średni wzrost o 53 proc. w ciągu roku. – Nie wyobrażamy już sobie życia bez internetu. Mówimy stale o bazach danych, mobilności, interakcji. Dlate- go budujemy sieci, zarówno stacjonar- ne, jak i mobilne – przypomniała Mag- dalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, otwierając XVI Sympo- zjum Świata Telekomunikacji i Mediów. A dzień później odbyła się VIII Konferen- cja Sieci Szerokopasmowe.
Świat czeka na technologię 5G i inter- net rzeczy, podkreśliła Magdalena Gaj. Za kilka lat zostaną zniesione wszel- kie ograniczenia. Do 2020 r. około 40 proc. ruchu ma stanowić łączność M2M (Machine-to-Machine). Według Digital Agenda Scoreboard w tej dziedzinie my, Polacy, nie mamy się czego wstydzić. W czerwcu ub.r. penetracja usług mobil- nego internetu w naszym kraju wynosi- ła 94 proc. Był to wskaźnik dużo wyższy niż średnia w Unii Europejskiej (75 proc.). Dawał nam 5. miejsce w UE.
UKE prowadzi stały monitoring jakości usług świadczonych przez operatorów telekomunikacyjnych. Kładzie przy tym nacisk na wzrost transparentności in- formacji w tej sferze. Chodzi o badania porównawcze wśród operatorów. Już niedługo mają powstać cyfrowe ma- py jakości tych usług. – Rynek mobilny staje się coraz bardziej nowoczesny – stwierdził Piotr Muszyński, wiceprezes Orange. – W końcu tego roku sieć LTE pokryje prawie cały kraj. Natomiast we- wnątrz budynków ten wskaźnik osią- gnie 75 proc.
Trochę gorzej wygląda sytuacja z szyb- kimi łączami (ponad 100 Mb/s). Udział na poziomie 8 proc. sytuował nas poni- żej średniej (prawie 11 proc.), nie wspo- minając o liderze – Rumunii: 49 proc. Tym bardziej mamy wiele do zrobienia, jeżeli chodzi o sieci stacjonarne. W tej sferze jesteśmy maruderami, stwier- dził wręcz Ireneusz Piecuch, partner w  rmie doradczej CMS Cameron Mc- Kenna Greszta i Sawicki sp. k. – Nie po- równujmy się z Holandią czy Szwajca-
Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Potrzeba
e-usług
Mieczysław T. Starkowski
Inwestujemy miliardy złotych
w budowę sieci szerokopasmowych. Mobilne wychodzą nam lepiej niż stacjonarne. Ale trzeba je czymś wypełnić. Z tym jest na razie bardzo słabo.
to nie ma sensu – apelował Paweł Kar- łowski, dyrektor generalny na Europę Środkowo-Wschodnią British Telecom Global Services. – Ale dlaczego średnia szybkość dostępu w Rumunii jest czte- rokrotnie większa niż w Polsce? Nato- miast e-government musi być również efektem świadomej polityki.
W latach 90. ubiegłego wieku budo- waliśmy sieci telefoniczne (miedziane), a nie internetowe, wyjaśniał Piotr Mu- szyński. Nadrabialiśmy wówczas zale- głości cywilizacyjne, bo poprzednio lu- dzie czekali po 30 lat na telefon. Teraz powstają nowoczesne sieci światłowo- dowe, ale to musi potrwać.
– Obecnie jesteśmy po pierwszej unij- nej perspektywie  nansowej – opowia- dał Janusz Kosiński, prezes regionalne- go operatora Inea. – Wtedy powstawa- ły sieci transmisyjne. W województwie wielkopolskim w połowie powiatów zostały one wykonane. Teraz (druga perspektywa) budujemy sieci dostępo- we. Obserwujemy duży popyt na usłu- gi internetowe. We wsiach, gdzie nie ma kin i teatrów, średnie przychody na użytkownika są wyższe niż w miastach. Mało tego, ludzie nadal kupują telefony stacjonarne.
– Wszyscy eksperci podkreślają, że cią- gle brakuje nam przepustowości – zwrócił uwagę Norbert Biedrzycki, pre- zes  rmy Atos Polska. – Trzeba jednak zastanowić się, w jakim celu budujemy te nowoczesne sieci. Jak wynika z da- nych YouTube, najczęściej oglądane są  lmy o kotach i dzieciach. Czy tylko po to mamy inwestować kolejne miliardy złotych?
Ogromne ilości danych mają być wy- korzystywane w połączeniach mię- dzy obywatelami a jednostkami admi- nistracji publicznej, przede wszystkim samorządowej. Minister cyfryzacji An- na Streżyńska mówiła o e-Państwie, w tym między innymi dostępie szero- kopasmowym dla placówek edukacyj- nych i ochrony zdrowia. Ale same sie- ci nie wystarczą. Konieczny jest rozwój e-usług. Ze względu na wieloletnie za- późnienia do Cyfrowej Polski nam jesz- cze daleko. w
10 iT Reseller
nr 7-8 (285-286) • kwiecień 2016


































































































   8   9   10   11   12