Page 11 - ITReseller_kwiecien_2016
P. 11
Przyszłość telefonii komórkowej w Polsce
Mieczysław T. Starkowski
Po ubiegłorocznej aukcji na częstotliwości z zakresu 800 MHz polscy operatorzy telefonii komórkowej czekają na decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie podziału tego pasma. Obawiają się jednak, że w skrajnym przypadku będą zmuszeni wydać prawie miliard złotych na dodatkowe inwestycje związane z budową sieci LTE.
Decyzja w sprawie podziału pa- sma zostanie prawdopodobnie opublikowana w połowie ma- ja. Miesiąc wcześniej ujawniła
to „IT Resellerowi” Magdalena Gaj, pre- zes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Wtedy niektóre uwarunkowania (zgod- nie z obowiązującymi przepisami) roz- patrywało Ministerstwo Obrony Naro- dowej i inne instytucje związane z bez- pieczeństwem publicznym. Przypomnijmy: w ubiegłym roku UKE przeprowadził aukcję na częstotliwości dla mobilnego internetu LTE. Dotyczyła ona częstotliwości z zakresów 800 MHz oraz 2600 MHz. W paśmie 800 MHz ope- ratorzy zaoferowali łącznie gigantyczną kwotę ponad 8,6 mld zł. Licytowali 5 spa- rowanych tzw. bloków nieoznaczonych (abstrakcyjnych), to znaczy bez wskazy- wania, którego podzakresu częstotliwo- ści 2 × 5 MHz (w ramach 791–816 MHz / 832–857 MHz) dotyczy składana przez nich oferta. Obecnie czekają na przydział konkretnych bloków, przy czym specy - ka polskiego rynku (4 operatorów, a nie 3) budzi ich ogromne obawy.
Jeden z zainteresowanych, T-Mobile Pol- ska, poprosił zatem rmę doradczą EY o sporządzenie analizy techniczno-eko- nomicznej. Jak wynika z opracowania, niepomyślny dla operatora podział pa- sma w skrajnym przypadku niósłby fa- talne skutki dla jego klientów. Oznaczał- by znaczne obniżenie jakości świadczo- nych usług, m.in. niższą o połowę pręd- kość mobilnego internetu.
– Szerokość pasma przekłada się na mak- symalne prędkości transmisji danych, ja- kie operator może zaoferować użyt- kownikom – wyjaśnia Piotr Mieczkow- ski, ekspert telekomunikacyjny w Dziale Doradztwa Biznesowego EY. – Sieć LTE
Krzysztof Pigłowski, partner
w Dziale Doradztwa Biznesowego EY, Cezary Albrecht, dyrektor Departamen- tu Prawnego i Spraw Re- gulacyjnych T-Mobile Polska,
Piotr Mieczkowski, ekspert tele- komunikacyj- ny w Dziale Doradztwa Biznesowe- goEY.
tworzona na bazie widma o szerokości 10 MHz może pracować z maksymalną prędkością 70 Mb/s, zaś sieć budowana na bazie 5 MHz nie osiągnie przepusto- wości większej niż 35 Mb/s. Ważne jest też, że dla częstotliwości 800 MHz nie opracowano standardów umożliwia- jących agregację pasma, a więc łącze- nie niesąsiadujących ze sobą bloków. W przypadku przyznania operatorowi dwóch bloków oddalonych od siebie prędkość maksymalna transmisji danych nie będzie wyższa niż w przypadku wy- korzystania tylko jednego bloku z o po- łowę mniejszym spektrum.
– Brak możliwości połączenia dwóch za- kresów częstotliwości w jeden sektor oznacza, że w ramach jednej stacji będą funkcjonować dwie komórki, do których ruch zostaje przydzielony losowo – do- daje Cezary Albrecht, dyrektor Departa- mentu Prawnego i Spraw Regulacyjnych w T-Mobile Polska. – Taka sytuacja mo- że prowadzić do nierównego obciążenia obu komórek, a tym samym przeciążenia jednej z nich i pogorszenia jakości działa- nia sieci. Dużo większa złożoność działa-
nia takiego systemu oznacza również, że większa szerokość pasma musi zostać wy- korzystana na potrzeby zarządzania siecią, co oznacza dalsze ograniczenie zasobów udostępnianych użytkownikom.
Dlatego operatorzy z niecierpliwością czekają na decyzję prezesa Urzędu Komu- nikacji Elektronicznej w sprawie podzia- łu pasma z zakresu 800 MHz. Będzie ona miała ogromny wpływ na tempo, sposób, a więc i koszty budowy tych sieci. Biorąc pod uwagę trzy scenariusze, polscy ope- ratorzy telefonii komórkowej będą zmu- szeni wydać od 200 mln do niespełna mi- liarda złotych na dodatkowe inwestycje związane z budową sieci LTE.
Jak wskazują autorzy analizy, w pań- stwach europejskich regulatorzy nie dopuścili do odseparowania pojedyn- czych bloków częstotliwości o szeroko- ści 5 MHz. Ich decyzje zakładały efektyw- ne zarządzanie pasmem. Nieoptymalna alokacja pasma 800 MHz będzie skut- kować wolniejszym tempem rozwoju usług cyfrowych, co może wyhamować dynamikę rozwoju polskiej gospodarki – ostrzegają. w
nr 7-8 (285-286) • kwiecień 2016
iT Reseller 11