Page 30 - ITReseller_kwiecien_2016
P. 30
» WIELKIE ZBIORY DANYCH
MOBILNY BACKUP
Bezpieczeństwa nigdy za wiele
Stefan Kaczmarek
Używanie smartfonów i tabletów
do przeglądania i modyfikowania plików i dokumentów korporacyjnych w wielu firmach wpisano w zakres obowiązków służbowych. W rezultacie zwiększa się zapotrzebowanie na zabezpieczanie i backup danych na urządzeniach mobilnych.
Zbiuletynu informacyjnego przygo- ta zainstalowanego na urządzeniu, któ-
towanego przez analityków IDC dla Oki Europe wynika, że do 2018 r. 75 proc. zachodnich przedsiębiorstw
będzie używać technologii mobilnych. Coraz większa liczba pracowników bę- dzie musiała mieć zapewniony szybki i bezpieczny dostęp do informacji nie- zależnie od czasu i miejsca oraz zagwa- rantowane wsparcie w postaci back- upu. Znaczny wpływ na nowy model ma zjawisko BYOD (Bring Your Own De- vices), niosące poważne wyzwania pod względem ochrony danych. Coraz wię- cej danych jest generowanych na urzą- dzeniach końcowych, jak laptopy, table- ty i smartfony. Zawierają one ogromną liczbę danych rmowych: kontakty, pouf- ne dokumenty, analizy, e-maile itp. Jakby tego było mało, dochodzą jeszcze dane na kartach microSD. W rezultacie użyt- kownicy mobilni muszą zachować szcze- gólną ostrożność w zakresie ochrony da- nych, a organizacje zmagać się z niebez- pieczeństwem wycieku danych bizneso- wych z punktów końcowych.
Ochrona i backup ze wsparciem chmurowym
Rozwiązania backupowe dla punktów końcowych zazwyczaj używają agen-
ry pozwala na dostęp i tworzenie kopii zapasowych danych do centralnej loka- lizacji lub chmury. Jednakże producen- ci urządzeń mobilnych niechętnie po- zwalają na instalowanie zewnętrznych aplikacji, preferując własne rozwiązania. Ponadto na smartfonach i tabletach nie zawsze jest przechowywana większość plików, które użytkownicy przegląda- ją i mody kują lokalnie. Zazwyczaj po- bierają pliki, korzystając z chmurowych usług do współdzielenia plików, uru- chamiają je w aplikacjach mobilnych odpowiadających danemu rodzajowi pliku lub uzyskują dostęp do aplikacji działającej w chmurze.
Większość usług przechowywania pli- ków w chmurze umożliwia również ich współdzielenie w ramach grup pracow- ników, a nawet z uwzględnieniem osób spoza rmy w ramach chmurowej usłu- gi synchronizacji i udostępniania plików EFSS (enterprise le sync-and-share). Wie- le aplikacji do backupu punktów końco- wych zwiera opcję EFSS.
W wielu organizacjach panuje prze- konanie, że większość danych znajdu- jących się na laptopach, smartfonach i tabletach jest równocześnie kopiowa- na i przechowywana w innym miejscu
30 iT Reseller
nr 7-8 (285-286) • kwiecień 2016