Page 113 - LiryDram_14-2017OK
P. 113
Kiedy onegdaj pojawił się tu znakomity aktor, pan August Kowalczyk, powiedział mi tak: „Pani Alicjo, w wielu miejscach bywałem, ale tutaj jest jakaś tajemnica, której się poddajemy, i coś, co unosi nas w inne przestrzenie, no, no, że też to się pani udało”. Trzeba było też miejscu temu nazwę wymyślić i wyszło na to, że będzie to Scena ATA, jako skrót na istnienie od mojego pseudonimu.
Scena ATA prowadzi od początku własną kronikę, teraz to już czwarty tom wypeł- nia się zachwytem wpisów gości nie tylko z Krakowa, ale też z różnych stron świa- ta, w tym z USA, Chin, Australii, Nowej Zelandii. Pewnego razu przybyli też Chiń- czycy, którzy reprezentowali chińskie media, a było ich trzynastu. Wysłucha- li moich autorskich piosenek, które tłu- maczka starała się jak najdokładniej prze- kazać, i kiedy wreszcie przyszedł czas na Zadumkę poetycką, którą zazwyczaj koń- czę spotkanie, a której refren brzmi do dna, do dna, jeszcze raz, jeszcze dwa, to w czasie każdego refrenu wszyscy Chiń- czycy biegali po kieliszek poetyckiego wi- na, a potem kiedy darowałam im swo- ją płytę Moment, wszyscy prosili, żeby podpisać ją „Alićja do dna”, bo tylko ty- le potra li wypowiedzieć i zapamiętać, po chińsku zapisali w kronice na kilku stro- nach swoje wrażenia i jest już w niej ty- siące różnych wpisów.
Łącznie przewinęło się przez piwniczne progi około 16 tysięcy osób, w co aż trud- no uwierzyć. Ludzi przyciąga nie tylko na- strój, ale i urozmaicone cykliczne progra- my, jak Alicja Tanew i jej Goście czy Wie- czory z dobrą piosenką, a goście bywają tu znakomici, m.in. Jan Jakub Należyty,
Andrzej Sikorowski z córką Mają, Andrzej i Jacek Zielińscy „Skaldowie”, Mieczysław Czuma, prof. Andrzej Zoll, dziennikarz Łu- kasz Gazur, aktor Andrzej Grabowski czy- tający poezję Achmatowej, Bronisław Cie- ślak, Aldona Jankowska, Marta Bizoń, Ar- tur Dziurman, z którym nagrałam bajkę Zaczarowany fortepian – jej premiera od- była się na Scenie ATA. Mają tu też miej- sce wystawy malarstwa współczesnego i z lat sześćdziesiątych, spotkania poetyc- kie Nocy poezji i spektakle teatralne Nocy teatrów oraz inscenizacje bajkowe mojego autorstwa i innych teatrów zaprzyjaźnio- nych, a także liczne moje autorskie recita- le z cyklu Wiosna – Lato – Jesień – Zima na dwa fortepiany i Szkice przewrotne, czyli mężczyzna, którego nie ma.
Moja córka, też Alicja, w swoim liście do redakcji „Wysokich Obcasów” napisała o mnie: Moja Mama jest czarodziejką, łą- czy słowo, głos, muzykę i dziecięcą radość
styczeń-marzec 2017 LiryDram 111