Page 42 - 06_LiryDram
P. 42

Matka Boska w szalu z makami, 2009 r.
i zapożyczenia. Uznano zatem, że ludowy- mi są te wytwory i zjawiska, które zostały przyjęte – zaakceptowane przez ludność danego terenu, bez względu na to skąd pierwotnie pochodzą.
W ten sposób, tamte dawne „szkloki” sta- ły się podhalańskim dziedzictwem kulturo- wym i są pieczołowicie zachowane w Mu- zeum Tatrzańskim w Zakopanem. Obecnie w zbiorach Muzeum znajduje się 459 obra- zów na szkle, pochodzących z końca XVIII i początku XIX wieku. Te zbiory zawdzięcza Muzeum Tatrzańskie tamtym pierwszym badaczom kultury, zbieraczom i kolekcjo- nerom, którzy mozolnie wędrując od wsi do wsi – skupywali od górali to, co się jeszcze zachowało, a następnie oddawali bądź od- sprzedawali Muzeum, chroniąc je w ten spo- sób od całkowitego zniszczenia.
Dylematy związane z malarstwem na szkle były dawno – na przełomie wieków XIX i XX. Dziś takich wątpliwości nie ma. Malar- stwo na szkle raz przyjęte i zaakceptowane, mimo pewnego zmierzchu, zrodziło się od nowa właśnie na Podhalu. Dziś pod Tatra- mi, a zwłaszcza w Zakopanem, jest wielu znakomitych artystów i twórców ludowych, którzy z powodzeniem malarstwo na szkle uprawiają. Wśród nich prym wiedzie zna- komita „Obywatelka Świata” – Ewelina Pęksowa, uhonorowana tym zaszczytnym tytułem za sztukę, którą uprawia.
Cy na ścianach obrazki śklane, powiedzą swoje zgłoski wom?
Cy ino malowane... świecić bedom ze ścion? – pytał znakomity podhalański poeta Stanisław Nędza-Kubiniec, w jednym ze swoich wierszy.
Niektórzy twierdzą, że źródlana czyli lu- dowa sztuka, tworzona jest nie rękoma lecz sercem. Łatwo to zauważyć szczegól- nie przy obrazach na szkle. To nie są tylko barwne plamy, lecz obrazy przepełnione emocjami, wyrażające nastroje, wrażliwość i cząstkę duszy swojego twórcy. Przedstawicielką młodszego pokolenia współczesnych artystów malujących na szkle jest Agnieszka Górkiewicz z Bukowiny Tatrzańskiej. Urodziła się 9 listopada 1980r w Zakopanem. Od strony matki pochodzi z góralskiego rodu Galiców. Rysowanie i malowanie było jej ulubionym zajęciem od najmłodszych lat. Malarstwem na szkle zainteresowała się w wieku 12 lat, i od tego czasu pozostała wierna tej technice malo- wania. Po ukończeniu 16 roku życia została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludo- wych. Jest dwukrotną stypendystką Mini- stra Kultury i Sztuki, w 1998 i 2003 roku.
40 LiryDram styczeń-marzec 2015


































































































   40   41   42   43   44