Page 52 - 06_LiryDram
P. 52

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje, fot. Marlema Zynger
i znane z rysunków i tekstów Stanisława Witkiewicza. Do jej wyposażenia wykorzy- stano najstarsze eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.
W izbie białej – pełniącej w góralskiej cha- łupie rolę salonu – eksponowana jest ko- lekcja Marii i Bronisława Dembowskich, tworzona w latach 1886-1893, a następnie przekazana w darze Muzeum Tatrzańskie- mu w 1922 roku. Ten zbiór blisko czterystu przedmiotów – obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój, sprzęty pasterskie – odznaczających się ozdobną formą i boga- tym zdobnictwem, był dla Stanisława Wit- kiewicza bezpośrednim źródłem inspiracji dla projektowanych przez niego w stylu za- kopiańskim przedmiotów sztuki użytkowej. Pierwszy łyżnik z kolekcji został znalezio- ny przez Marię i Bronisława Dembowskich
w 1886 roku w góralskiej chałupie na Fur- manowej. W szkicu Po latach (1906) Wit- kiewicz tak pisał:
Szczęśliwa ręka, która z mroku chałupy wyniosła na blask słońca i myśli pierw- szy łyżnik, zanieciła iskierkę z której, jak mówią górale ospaliła się wielga watra, której promienie sięgają do najdalszych zakątków Polski.
Filia ta oraz działające już od 1993 roku Mu- zeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba przy ul. Koście- liskiej w Zakopanem tworzą dydaktyczną całość, która pozwala prześledzić jak rodzi- ła się koncepcja Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego, pierwszego narodowego stylu polskiego – od źródeł jego inspiracji po konkretne realizacje tak w architekturze jak i sztuce użytkowej.
50 LiryDram styczeń-marzec 2015


































































































   50   51   52   53   54