Page 55 - 06_LiryDram
P. 55
czeń. Po wojnie była kolejno domem wypo- czynkowym a później, do grudnia 1981 r., domem dziecka. W roku 1984 Muzeum Tatrzańskie wykonało remont zabezpiecza- jący opuszczonego domu, a w roku 1987 przystąpiło do remontu konserwatorskie- go, następnie do urządzania wnętrz willi. Sto lat bez mała po wybudowaniu „Koliby” w grudniu 1993 r. otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Muzealne wnętrza aranżował Władysław Hasior.
W pięciu pokojach najstarszej części urzą- dzono, zgodnie z ich pierwotnymi funkcja- mi, jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze.
Etnograficzna kolekcja Zygmunta Gnatow- skiego wróciła na swoje miejsce w „izbie gó- ralskiej”. Wszystkie pozostałe meble, sprzęty i drobiazgi rzemiosła artystycznego w stylu zakopiańskim pochodzą z okresu jego naj- większego rozkwitu na przełomie XIX i XX w. Były w tym czasie wykonane według pro- jektów Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Brzegi, ucznia i najbliższego współpracow- nika artysty, wreszcie Stanisława Barabasza, od 1901 roku dyrektora zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego, który wprowadził styl zakopiański do szkolnych warsztatów. Natomiast pokój służącego został dla po- równania wyposażony w meble projekto- wane przez Franciszka Neużila, pierwszego dyrektora tej szkoły. To właśnie Neużil jako pierwszy wprowadził termin „styl zakopiań- ski” i określał nim projektowane przez siebie meble, zdobione podhalańskim ornamen- tem. Jednak Witkiewicz ostro krytykował tę działalność Neużila, zarzucając mu przede wszystkim niezrozumienie istoty góralskie- go stylu i powierzchowne, artystycznie nie-
udane, zastosowanie i przetworzenie ludo- wej ornamentyki.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycz- nie opracowanej i praktycznie realizowa- nej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich.
Koliba otwiera krótką, bo zaledwie dwu- dziestoletnią historię stylu zakopiańskie- go. Po Kolibie Witkiewicz zaprojektował jeszcze kilka drewnianych, utrzymanych w typie willi-pensjonatu zakopiańskich domów, w tym najpiękniejszy z nich dom „Pod Jedlami”. Projektował również me- ble, różne przedmioty codziennego użytku i część wyposażenia kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Rodziny. Jego autorstwa jest projekt kaplicy p.w. Najświętszego Ser- ca Jezusowego w Jaszczurówce, a według ostatnich już planów artysty, rysowanych w 1913 r., wybudowany został murowany gmach główny Muzeum Tatrzańskiego.
POZOSTALE FILIE MUZEUM:
GALERIA WŁADYSŁAWA HASIORA Zakopane, ul. Jagiellońska 18b
MUZEUM KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO Zakopane, ul. Tetmajera 15
MUZEUM
POWSTANIA CHOCHOŁOWSKIEGO Chochołów 75
DWÓR W ŁOPUSZNEJ
Łopuszna, ul. Gorczańska 2
ZAGRODA KORKOSZÓW
Czarna Góra, Zagóra 86
ZAGRODA SOŁTYSÓW
Jurgów 215
styczeń-marzec 2015
LiryDram 53