Page 15 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 15

szybko po awarii zostanie przywróco- ne działanie aplikacji, systemów i pro- cesów biznesowych.
Warto sobie uświadomić, że im czę- ściej chcemy robić kopię zapasową i im szybciej systemy będą przywra- cane do życia, tym więcej będzie nas kosztować system backupu bądź wię- cej zapłacimy za realizację takiej usłu- gi firmie zewnętrznej. Dlatego należy dobrze wyważyć koszt wdrożenia roz- wiązania i maksymalną dopuszczalną utratę danych oraz przerwę w dzia- łaniu systemów biznesowych. W ten sposób nie wydamy fortuny na sys- tem lub usługę backupu, a jednocze- śnie w razie awarii zapewnimy sobie wystarczającą ciągłość w działalności biznesowej.
Czego oczekuje klient
Obecnie klienci coraz częściej poszu- kują rozwiązań, które kompleksowo zabezpieczą ich środowisko bizneso- we. Począwszy od pojedynczych kom- puterów czy urządzeń mobilnych, po- przez skrzynki pocztowe, a na serwe- rach i systemach storage’owych koń- cząc. Istotne jest też to, aby system tworzenia kopii zapasowych umożli- wiał centralne zarządzanie politykami backupu, a także tworzenie szablonów i pełną automatyzację wszystkich pro- cesów.
Bardzo trudno jest spełnić te wymaga- nia. Z punktu widzenia backupu ser- wer jest urządzeniem zawsze widocz- nym, które znajduje się w tym samym miejscu, i jeżeli zniknie, to oznacza, że stało się coś niepokojącego. Z kolei notebook czy tablet pojawia się w sie- ci i znika coraz to pod innym adresem IP. Dlatego uniwersalny system bac- kupowy musi łączyć tradycyjny sys- tem tworzący kopie zapasowe w ściśle określonych godzinach i rozwiązania
posiłkujące się programami agenta- mi umożliwiającymi przeprowadzenie backupu w chwili połączenia się note- booka z siecią.
– Współczesne rozwiązania do back- upu umożliwiają znaczne zmniejsze- nie wykorzystania zasobów ludzkich w strukturze IT naszej firmy. Wysoko- poziomowa automatyka pozwala na łączenie wielu procesów towarzyszą- cych zabezpieczaniu danych w jed- no spójne zadanie, np. uruchomienie skryptów na zabezpieczanej maszy- nie przed lub po wykonaniu backupu, a następnie wysłanie raportu z całego zadania – mówi Hubert Kubica, Profes- sional Services Specialist – Backup Sys- tems w firmie Storware.
– Poza backupem i odtworzeniem da- nych zyskujemy też oprogramowanie do zarządzania zabezpieczonymi da- nymi. System backupu jest najwięk- szym zbiorem informacji o naszej fir- mie; działając bezpośrednio na tych da- nych, możemy wygenerować raporty oraz analizy wspomagające codzienną pracę administratorów oraz całej firmy – dodaje Hubert Kubica.
Backup w chmurze
– W Polsce dużą część rynku backupu stanowią produkty cloudowe; najpo-
pularniejszymi dostawcami są Micro- soft i Amazon. Jednak nie oznacza to wcale, że chmura cieszy się powszech- nym zaufaniem. Rynek europejski jest mniej ufny w stosunku do chmury niż amerykański, stąd rozwiązania clo- udowe nie cieszą się na kontynencie (i w Polsce) aż tak dużym zaintereso- waniem. Niewątpliwie odpowiedzią na tę sytuację jest powrót urządzeń, którym jeszcze kilka lat temu specjali- ści przepowiadali los podobny do ta- śmy – mówi Grzegorz Bielawski.
To wynikające z kontaktów z klienta- mi stwierdzenie stoi nieco w sprzecz- ności ze wspomnianymi badaniami fir- my Comarch. Według nich przesłanką, która najczęściej decyduje o wybo- rze rozwiązania do backupu danych w chmurze, jest bezpieczeństwo da- nych i zaufanie do producenta opro- gramowania. Odpowiedź tę wskazało aż 65 procent ankietowanych. Z ko- lei funkcjonalności dostępne w usłu- dze stanowią decydujący argument dla 40 procent użytkowników. Nie bez znaczenia jest również miejsce prze- chowywania plików. Okazuje się, że dla prawie 40 procent respondentów przechowywanie danych na terenie Polski jest istotnym czynnikiem przy wyborze usługi do backupu.
Warto też wspomnieć, że z punktu wi- dzenia użytkownika backup w chmu- rze działa podobnie jak tradycyjny. Najczęściej na komputerze, table- cie lub smartfonie musimy zainstalo- wać aplikację agenta, która umożliwia przeprowadzenie backupu i pozwala na określenie, kiedy i z jaką częstotli- wością mają być kopiowane dane pli- ki. W chmurze dostępne są też narzę- dzia administracyjne, które pozwalają m.in. na śledzenie wszystkich statystyk dotyczących backupu oraz wykorzy- stania dostępnej przestrzeni. w
EUROPA NIECHĘTNIE I NIEUFNIE ODNOSI SIĘ DO BACKUPU W CHMURZE.
Itasytuacjanieulegniezmianiewnajbliższychlatach.Wielefirmiinstytucji
– w tym administracja państwowa – nie może wysyłać danych do chmury. Ciągle również bardzo silne jest przekonanie, że maksymalne bezpieczeństwo danych można zapewnić tylko w firmie. Chmura nie stanie się naszym głównym rozwiązaniem do backupu danych, ale znajdzie zastosowanie jako dodatkowe zabezpieczenie. Już dziś coraz większa liczba producentów włącza do swojej oferty backup hybrydowy. Przyszłość będzie jednak należeć do rozwiązań sprzętowych, którym jeszcze niedawno wróżono niechybny koniec.
Grzegorz Bielawski
QNAP Polska
CLOUD JEST TRENDEM DYNAMICZNIE WKRACZAJĄCYM W CODZIENNOŚĆ NASZEGO ŻYCIA prywatnego i biznesowego. Rozwiązania on-premise nie mają już pozycji monopolisty, a koszty związane z utrzymaniem własnej infrastruktury często przewyższają koszt przeniesienia naszych usług do chmury.
Niezależni producenci oprogramowania, nie przywiązując się do platformy sprzętowej, idą za trendem i zostawiają decyzję co do wyboru infrastruktury klientowi. Część rozwiązań backupu obecnych na rynku już teraz posiada sporą gamę usług dla wielu dostawców sprzętu, np. Snapshot, oraz rozszerza je
o różnorodne możliwości chmury, jak OpenStack, Google, Amazon czy Azure.
HUBERT KUBICA
Professional Services Specialist – Backup Systems, Storware
nr 15–16 (273–274) • październik 2015
iT Reseller 15


































































































   13   14   15   16   17