Page 32 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 32

» PRODUKT BEZ TAJEMNIC | LENOVO
Lenovo ma bogatą ofertę komputerów adresowanych zarówno do rynku konsumenckiego, jak i biznesowego, które bazują przede wszystkim na urządzeniach legendarnej marki Think.
wzmocnioną konstrukcją i z tego po- wodu odporne na upadki, wstrząsy, nacisk, zmiany temperatury (od -20 do +60 st. C) czy pracę w środowi- sku o wilgotności sięgającej 90 pro- cent. Obecnie Lenovo ThinkPad speł- nia 10 norm testowych, co czyni go niekwestionowanym liderem wśród urządzeń proponowanych przez kon- kurencję. Użytkownikowi gwarantuje niesamowicie wytrzymałą konstruk- cję, charakteryzującą się wysoką nie- zawodnością. Posiada ergonomiczną klawiaturę wyposażoną w mechanizm soft landing, odporną na zalanie cie- czą do 500 ml. Pod względem nieza- wodności ThinkPady jako jedyne zo- stały zakwalifikowane przez NASA do użytku na międzynarodowej stacji ko- smicznej krążącej po orbicie naszego globu na wysokości około 400 km.
Co w praktyce oznacza wytrzyma- łość komputerów serii Think?
– Specjalna konstrukcja, nadzwyczaj wytrzymała obudowa, np. karbono- wa (stosowana przez Lenovo już od 1992 r.), kratownica z magnezytu, szkło monitora odporne na uderzenia i za- rysowania. Podobnie jak w przypadku niezawodności wytrzymałość to cecha podlegająca sprawdzeniu. Komplekso- we metody testowania (MIL STD 810-G) komputerów Think dowodzą ich wyso- kiej wytrzymałości. Również zastoso- wanie w nich sprawdzonych techno- logii i architektury sprawia, że użytkow- nik może skupić się na pracy bez obaw o wytrzymałość i niezawodność kom- putera.
Wspominając o bezpieczeństwie, miał pan na myśli bezpieczeństwo sprzętowe?
– Każdy użytkownik komputerów Think szybko zauważa zamontowane w nich zabezpieczenia, nie tylko fizyczne, ale i technologiczne, np. moduł TPM, logo- wanie z wykorzystaniem karty chipowej, zabezpieczenia biometryczne (kamery
Intel Real Sense 3D identyfikującej użyt- kownika po niepowtarzalnej budowie jego twarzy). Komputery nie stwarzają żadnych trudności przy próbach inte- gracji z infrastrukturą sieciową i dome- nową danej firmy. Poza tym standardem jest już szyfrowanie dysków i zastosowa- nie technologii Intel vPro.
A co w zakresie ochrony antykra- dzieżowej oferują komputery serii Think?
– W mechanizmy i technologie zabez- pieczające przed kradzieżą wyposażo- ne są głównie komputery przeznaczo- ne dla przedsiębiorstw i menedżerów. Po wykupieniu usługi abonamento- wej na rok, dwa lub trzy lata i aktywo- waniu usługi nasz komputer jest w peł- ni chroniony. W razie potrzeby można go nawet geolokalizować (ustalić miej- sce, gdzie się znajduje). W razie kradzie- ży użytkownik może zdalnie skasować wszystkie dane, zablokować wszelkie funkcje maszyny (freeze), rozpoznać jej lokalizację czy spowodować wyświetle- nie się na ekranie – przy uruchamianiu maszyny, jeszcze przed BIOS-em – do- wolnego komunikatu, np.„właścicielem tego komputera jest XY, na znalazcę, który go zwróci, czeka nagroda”. Użyt- kownik może ustanowić automatycz- ne blokowanie komputera, jeśli zosta- nie on wywieziony poza obszar z góry określony na Google maps. Innym me- chanizmem ochrony jest czujnik otwar- cia obudowy, który zabezpiecza przed nieautoryzowanym dostępem nie tylko do PC, ale również do notebooka. Czuj- nik sygnalizuje próbę nieautoryzowa- nego dostępu do wnętrza komputera. Praca czujnika konfigurowana jest z po- ziomu BIOS w ten sposób, że przy usta- wionym haśle „supervisor”, w przypad- ku nieautoryzowanego otwarcia obu- dowy hasło to będzie wymagane przy próbie uruchomienia notebooka.
Żyjemy w dobie mobilności. Jakie funkcje tych maszyn są przełomowe na tle modeli z ostatnich pięciu lat? – Pięć lat temu notebooki ważyły śred- nio po 3 kg i więcej. Ich współczesne odpowiedniki mają wagę o połowę mniejszą. Wynika to po części z realiza- cji koncepcji stworzonej kilka lat temu przez Intela, tj. ultrabook. Współczesne notebooki Lenovo są lekkie i cienkie, bardziej wydajne i energooszczędne. Potrafią pracować całą dniówkę, czer-
piąc jedynie z zasobów energii wmon- towanych w nie baterii. W kolejnych modelach użytkownik może liczyć na jeszcze lepszą wydajność przy jedno- czesnym wydłużeniu pracy urządzenia na baterii. Stale poprawiana jest ergo- nomia. W notebooku Yoga ThinkPad użytkownik otrzymuje matrycę obraca- ną o 360 stopni, która reaguje na dotyk i jest matowa (anti glare) – nie odbija światła. Od kilku lat użytkownicy mają do wyboru urządzenia 2-in-1, np. Helix, które można użytkować – w zależności od potrzeb – raz jako notebook, a in- nym razem jako tablet. Użytkownik ma dwa urządzenia w jednym, a przy tym nic nie traci na wydajności.
Minione pięciolecie to także uspraw- nienie, np. odejście od dysków tale- rzowych – by ich nie uszkodzić i nie utracić danych, należało się obcho- dzić z komputerami z dużą ostrożno- ścią. Teraz coraz powszechniej stosu- jemy wielokrotnie mniejsze, bezpiecz- niejsze, zdecydowanie szybsze i ener- gooszczędne dyski SSD na złączu M2. Dzisiejsze komputery są bez porówna- nia bardziej kontaktowe (connectivi- ty) – łączą się za pomocą transmisji 3G, a coraz częściej przez LTE i nowe me- tody łączności bezprzewodowej.
W ostatnim pięcioleciu wszedł do szerokiego zastosowania komputer All in One.
– Ostatnie pięć lat to również ogromne zmiany w komputerach PC, które prze- stały być smutnymi skrzynkami.
Jako dopełnienie oferty AiO Lenovo proponuje TiO, czyli Tiny in One. AiO to zamknięta całość, a TiO nie – w tym przypadku ekran, którego średni czas życia wynosi pięć lat, jest odrębną czę- ścią komputera, a ten średnio eksplo- atujemy trzy lata. Po trzech latach trze- ba się liczyć z koniecznością wymiany AiO, a w przypadku TiO można jedynie wymienić komputer, czyli wymianie podlega jedynie Lenovo Tiny – mini- -PC. Możliwe jest też elastyczne skalo- wanie wydajności jednostki przy zmie- niających się potrzebach użytkowni- ków. Innymi słowy TiO umożliwia użyt- kownikowi dobór ekranu i mini-PC sto- sownie do potrzeb już na starcie. Po ro- ku, przy wzroście wymagań w stosun- ku do wydajności użytkowanego kom- putera, można sobie wymienić jedynie mini-PC, co jest opcją tańszą i bardziej praktyczną. w
32 iT Reseller
nr 15–16 (273–274) • październik 2015


































































































   30   31   32   33   34