Page 30 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 30

» RYNEK
Innowacyjność
czy nowoczesność?
Andrzej Janikowski
Słowo „innowacyjność” jest tak lubiane przez producentów, że bardzo często przez nich nadużywane. Czytając materiały wytwórców, można odnieść wrażenie, że każdy z nich ma w swojej ofercie tak pomysłowo zaprojektowany produkt, że na jego wykonanie nie wpadł wcześniej nikt inny.
Co nie znaczy, że zawsze mamy do stawową wiedzą programistyczną co RJ point 5. Porty te są mniejsze od trady-
czynienia z marketingiem. Na ryn- ku można kupić rozwiązania rze- czywiście innowacyjne. Jednak
znacznie częściej spotyka się systemy po prostu nowoczesne, czyli ulepszo- ne. Niekiedy trudno rozgraniczyć inno- wacyjność od nowoczesności. Trzeba jednak przyznać, że od czasu do cza- su materializują się oryginalne pomysły. Poniżej przedstawiamy kilka produk- tów, które mają znamiona innowacyj-
ności, ale równie dobrze można je za- kwalifikować jako urządzenia nowocze- sne, stanowiące wersje rozwojowe pro- duktów działających już od lat.
Zegarki i roboty
Swimmo (wyprodukowany przez Swim- mo Trainer) to zegarek, który mierzy pa- rametry treningu, np. podaje informacje o kroku pływackim i liczbie ruchów, jakie trzeba wykonać, by przepłynąć długość basenu. Urządzenie pracuje też w trybie treningu na wodach otwartych, czyli je- ziorach, rzekach i morzach. W Swimmo zastosowano sensor umożliwiający od- czytanie pulsu pod wodą bezpośred- nio z nadgarstka. Na podstawie danych o aktywności użytkownika zegarek mo- że przekazywać komendy dotyczące przyspieszenia lub np. utrzymania do- tychczasowego tempa. W czasie trenin- gu urządzenie komunikuje się z użyt- kownikiem za pośrednictwem wibracji o zmiennej częstotliwości. Oprócz pulsu Swimmo mierzy przepłynięty dystans, tempo, liczbę spalonych kalorii oraz czas spędzony w wodzie.
Spółka Husarion wyprodukowała urzą- dzenie, dzięki któremu stworzenie pro- stego robota zajmuje osobom z pod-
czeństwa są szybkie zapory ogniowe, które umożliwiłyby klientom rozbu- dowę centrów przetwarzania danych w przyszłości bez obawy, że firewall stanie się nagle wąskim gardłem całej infrastruktury. Fortinet ma na przykład firewall nowej generacji o przepływ- ności przekraczającej 1 Tb/s. Rozwią- zanie przeznaczone jest dla centrów przetwarzania danych operatorów te- lekomunikacyjnych.
Z kolei najnowsza wersja zapory Barra- cuda NG Firewall została uzupełniona o szereg funkcji. Uproszczono konfigu- rację połączeń VPN. Gwarantuje użyt- kownikom Mac OS, Windows i iOS łatwy i bezpieczny dostęp do zasobów siecio- wych. VPN Barracudy ułatwia również szybkie przełączanie się na kolejne tu- nele w razie utraty połączenia. Barracu- da NG Firewall umożliwia również bez- pieczne wyszukiwanie SafeSearch – ta funkcja wymusza zastosowanie polityki bezpieczeństwa podczas wyszukiwań.
W sieci i poza nią
Jeśli chodzi o urządzenia sieciowe, to dość ciekawy pomysł pokazał Allied Tele- sis. W swoich przełącznikach serii Switch- Blade zainstalował nowe porty Ethernet
TC75 ma formę smartfona klasy konsu- menckiej, ale został zaprojektowany pod kątem najtrudniejszych środowisk pra- cy. Urządzenie spełnia klasę szczelności IP67 – jest odporne na kurz, wytrzymuje całkowite zanurzenie w wodzie i działa niezawodnie nawet po wielu upadkach na beton z wysokości 2,4 metra. Natomiast oferowany przez firmę Bro- ther skaner bezprzewodowy DS-920DW został zaprojektowany z myślą o pra- cownikach spełniających swoje obo- wiązki służbowe poza stacjonarnym miejscem pracy. Niewielkie rozmiary i waga sprzętu sprawiają, że jest on wy- godny w transporcie. Dodatkowo mo- del można łatwo zasilać za pomocą ka- bla USB i łączyć bezprzewodowo z urzą- dzeniami mobilnymi i komputerami. Urządzenie umożliwia jednoprzebiego- we skanowanie dwustronnych doku- mentów, w tym plastikowych kart, fak- tur, rachunków, zdjęć, wizytówek oraz arkuszy formatu A4. Wykonane skany mogą zostać zapisane przez użytkow- ników na karcie SD, w chmurze oraz na FTP.Doskaneradołączonyjeststerownik TWAIN, który umożliwia integrację urzą- dzenia z różnymi systemami do zarzą- dzania dokumentami. w
najwyżej kilka godzin. Do budowy pro- stych robotów do zdalnej obecności (tzw. roboty telepresence) z wykorzy- staniem modułów RoboCORE można wykorzystać nieużywane smartfony i tablety, by następnie za pomocą Wi-Fi lub sieci komórkowej połączyć gotową konstrukcję z aplikacją w chmurze.
Bezpiecznie i szybko
Jednym z trendów na rynku bezpie-
cyjnych RJ45, co oznacza, że w jednym urządzeniu może być ich więcej.
Zebra Technologies oferuje z kolei kom- puter mobilny klasy korporacyjnej – TC75. Model działający pod kontrolą sys- temu Android i zbudowany na wytrzy- małej platformie TC70 obsługuje sieci 4G LTE wielu operatorów. Urządzenie może być stosowane w bezpośredniej dosta- wie do sklepów i w ewidencjonowaniu tras oraz bezpieczeństwie publicznym.
30 iT Reseller
nr 15–16 (273–274) • październik 2015


































































































   28   29   30   31   32