Page 42 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 42
» TECHNOLOGIE
PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ BIOMETRII
r Bankomaty z odczytem naczyń krwionośnych
Firma Hitachi w maju 2014 roku ogłosiła wprowadzenie na polski rynek bankoma- tów wyposażonych w działający na pod- czerwień skaner, który odczytuje podskórny układ naczyń krwionośnych palca. Promień skanera jest częściowo absorbowany przez hemoglobinę i dostarcza unikalną dla każ- dego użytkownika informację o jego ukła- dzie krążenia, co gwarantuje jednoznacz- ną identyfikację. Nowa sieć dwóch tysię- cy bankomatów biometrycznych w Polsce ma być pierwszą tego typu w Europie. Sieci bankomatowe wykorzystujące nową tech- nologię identyfikacji zostały już wprowa- dzone w Japonii przez Ogaki Kyoritsu Bank oraz w Ameryce i Turcji.
r Smartfony z czytnikami biometrycznymi
Z badań Ericssona przeprowadzonych w ro- ku 2014 wśród 100 tys. osób z 40 państw wy- nika, że 52 procent użytkowników smartfo- nów chce wykorzystywać swoje odciski pal- ców zamiast hasła, a połowa konsumentów jest gotowa używać własnych odcisków do autoryzacji swoich kart kredytowych onli- ne; 61 procent ludzi chce używać linii papi- larnych do odblokowywania swoich telefo- nów, a 48 procent jest zainteresowane wy- korzystywaniem technologii rozpoznawania oczu. Obecnie niewielu producentów wypo- saża swoje telefony w czytniki biometryczne linii papilarnych lub oka (Apple, HTC, Sam- sung i Pantech).
Sieć T-Mobile w 2011 roku uruchomiła ca- łodobową usługę opartą na biometrii gło- sowej. Zastosowano technologię firmy Nu- ance. Głosowa weryfikacja użytkownika jest stosowana w wewnętrznym systemie automatycznego resetu haseł dostępo- wych w sieci wewnętrznej. Nuance Vocal Password pozwala na automatyczną i zdal- ną weryfikację tożsamości użytkownika na podstawie unikalnych cech jego gło-
su. Oprogramowanie sprawdza,
czy dana osoba rzeczywiście jest
tą, za którą się podaje, porów-
nując jej głos z zachowa-
nym wcześniej wzor-
cem głosu, uzyskanym
w trakcie jednorazo-
wej rejestracji.
(geometrii) twarzy bądź dłoni. Rza- dziej wykorzystywane są metody bio- metryczne badające nasze zachowa- nie, mimo że towarzyszą nam w co- dziennym życiu. Do tych metod moż- na zaliczyć: biometrię sposobu intona- cji głosu, biometrię podpisu odręcz- nego (badającą m.in. dynamikę pod- pisu), a także badającą fale mózgowe (reakcja mózgu na falę P300) czy spo- soby poruszania się.
Biometria linii papilarnych była jed- ną z najwcześniej wykorzystywanych cech anatomicznych w weryfikacji tożsamości. Urządzeniem wykorzy- stywanym w biometrii głosowej jest np. telefon komórkowy, a przy analizie podpisu odręcznego – tablet.
W wypadku uwierzytelniania oparte- go na zarządzaniu tożsamością bio- metryczną tożsamość użytkownika jest niepodważalna, co umożliwia re- jestrację zdarzeń i jednoznaczne przy- pisywanie odpowiedzialności za dzia- łania konkretnym osobom. Firmy mo- gą kontrolować takie działania, jak: eksportowanie, drukowanie, zapisy- wanie, modyfikowanie i przeglądanie danych. Mogą także ograniczyć do- stęp do określonych ekranów, masko- wać pola danych poufnych lub wyłą- czać przyciski zapisu i eksportu.
Biometria w bankowości
Ponieważ biometria jest obecnie naj- mocniejszą metodą uwierzytelniania, znajduje zastosowanie w wielu usłu- gach bankowych. Biometria naczyń krwionośnych palca jest wykorzysty- wana w największych projektach ban- kowych na świecie. Od marca 2010 ro- ku działają pierwsze w Polsce i Europie biometryczne bankomaty.
W Europie biometria w sektorze ban- kowym najbardziej przyjęła się w Tur- cji, a światowym liderem bankowości
biometrycznej jest Japonia, gdzie uwierzytelnia- nie biometryczne w bankach jest sto- sowane od 2005 ro- ku i korzysta z niego ponad 40 mln osób. W japońskich ban- kach dominują dwie technologie: Finger Vein (Hita- chi) i Palm Vein (Fujitsu). Biometria naczyń krwio- nośnych palca (Finger
Vein) wykorzystuje unikalny wzór na- czyń krwionośnych (niepowtarzalny nawet dla bliźniaków jednojajowych) znajdujących się wewnątrz ludzkie- go palca. Od 2009 roku technologia ta funkcjonuje również w polskim sekto- rze spółdzielczym (m.in. Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Bank BPS, BS Kiel- ce) oraz komercyjnym (BPH SA, Getin Bank), zarówno w bankomatach (po- nad 200 urządzeń), jak i oddziałach (ponad 500).
Dostęp do SAP przez układ żył dłoni
System uwierzytelniania biometrycz- nego PalmSecure firmy Fujitsu w po- łączeniu z oprogramowaniem bioLock firmy realtime AG może zapewniać ochronę dostępu do danych poufnych w środowiskach SAP. System ten (do- stępny w sprzedaży od maja 2014 r.) wykorzystuje technologię rozpozna- wania układu żył w dłoni. PalmSecu- re wymaga nie tylko hasła, lecz także zgodności danych biometrycznych. Uwierzytelnianie użytkowników przez cały czas ma szczególne znaczenie zwłaszcza w instytucjach finansowych i ochrony zdrowia oraz działach kadr, gdzie pracownicy logują się do opro- gramowania jednorazowo z same- go rana i potem pozostawiają otwar- tą aplikację aż do końca dnia pracy. Oprogramowanie bioLock w połącze- niu z systemem PalmSecure zapewnia dodatkową kontrolę zdarzeń w aplika- cji SAP w punkcie logowania, nawet jeśli użytkownik jest już w systemie. System żąda od użytkowników uwie- rzytelniania się w określonych chwi- lach – przy uzyskiwaniu dostępu do plików poufnych określonych typów lub w przypadku dużych transakcji fi- nansowych.
Na stanowiskach sprzedaży detalicznej system PalmSecure zapobiega udzie- laniu nieautoryzowanych rabatów, ko- rzystaniu z fałszywych kart podarunko- wych i nadużyciom związanym z ha- słami, ponieważ pracownicy nie mogą się logować za pomocą wspólnego ha- sła. PalmSecure z oprogramowaniem bioLock zapobiega także nadużyciom dotyczącym czasu obecności w pracy – pracownik, aby zweryfikować godzi- ny przyjścia i wyjścia, musi się uwierzy- telnić przez zeskanowanie układu żył w dłoni. Dane te są przesyłane do apli- kacji płacowej SAP. w
42 iT Reseller
nr 15–16 (273–274) • październik 2015