Page 44 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 44

» CYFROWA POLSKA
Sieci bezprzewodowe
w placówkach edukacyjnych
Marcin Bieńkowski
Trudno wyobrazić sobie nowoczesną szkołę bez dostępu do internetu. A sieć bezprzewodowa może w znaczący sposób ułatwić proces budowy niezbędnej, szkolnej sieciowej infrastruktury, a także obniżyć jej koszty. Co więcej, w wypadku powszechnego stosowania urządzeń przenośnych obecność sieci Wi-Fi staje się koniecznością.
Coraz częściej nie tylko nauczyciele, uczniowie, ale i ro- dzice oczekują dostępności bezprzewodowego interne- tu w szkołach. Dostęp taki pozwala nie tylko korzystać uczniom i nauczycielom z własnych urządzeń na lek-
cjach i przerwach, ale również coraz częściej decyduje o wi- zerunku danej szkoły i ma wpływ m.in. na decyzję o wyborze gimnazjum lub liceum ogólnokształcącego. Oczekiwania te wyraźnie wpisują się też we wszechobecny trend BYOD (ang. Bring Your Own Device).
Należy jednak pamiętać, że wymagania dotyczące edukacyj- nych czy szkolnych sieci Wi-Fi są specyficzne i odmienne od np. typowych sieci biurowych. Bliżej im do wymagań stawia- nych przed sieciami instalowanymi publicznie lub w centrach konferencyjnych. Przede wszystkim szkolna sieć Wi-Fi musi być zdolna do obsługi dużej gęstości urządzeń przesyłających du- żo dany w tym samym czasie. Związane jest to np. ze scenariu-
szem lekcji, podczas której uczniowie oglądają na tabletach czy smartfonach film edukacyjny. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ typowy punkt dostępowy zwykle jest w stanie obsłużyć jedno- cześnie do kilkunastu strumieni wideo w jakości HD.
W szkolnictwie duże znaczenie ma też niski poziom awaryjno- ści i wysoki stopień bezobsługowego działania i konfiguracji sie- ci. Po prostu szkoły nie mają wystarczająco licznej wykwalifiko- wanej kadry IT, a stopień zaznajomienia nauczycieli z nowocze- snymi technologiami wciąż pozostawia wiele do życzenia. Istot- ne jest też zapewnienie dodatkowych usług, takich jak przede wszystkim filtrowanie ruchu pod kątem bezpieczeństwa i pre- zentowanych treści. Chodzi o to, aby uczniowie nie byli wstanie wejść na strony rozpowszechniające np. treści pornograficzne czy zawierające szkodliwy malware. Szkolna sieć Wi-Fi musi być też zabezpieczona przed atakami złośliwego oprogramowani i odporna na włamania ze strony hakerów.
44 iT Reseller • Cyfrowa Polska
nr 15–16 (273–274) • październik 2015


































































































   42   43   44   45   46