Page 45 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 45

Internet w szkołach
Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w 2013 roku na 37 160 szkół w Polsce dostęp do sieci miały 24 623 placówki wszystkich typów (szkoły podstawowe, gimnazjal- ne, licea ogólnokształcące, zasadnicze szkoły zawodowe, li- cea zawodowe i profilowane, technika i technika uzupełniają- ce, szkoły policealne, przysposabiające do pracy itp.). Dostęp do internetu posiada 83 procent szkół na wsiach, 64 procent w miastach do 5000 mieszkańców i 56 procent w miastach po- wyżej 5000 mieszkańców. Z kolei z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika także, że dostęp do internetu we wszyst- kich województwach w Polsce mieści się w przedziale 60–69 procent. Liderem jest województwo podkarpackie, gdzie do- stęp do Internetu ma 75 procent szkół.
Według danych GUS w roku szkolnym 2013/2014 w szkołach podstawowych na jeden komputer przeznaczony do użytku uczniów oraz na jeden komputer z dostępem do internetu przypadało 9 uczniów; w miastach ten wskaźnik wynosił 13 uczniów, zaś na wsi było to odpowiednio 6 i 7 uczniów. Znacz- nie wyższy poziom wyposażenia w komputery i w kompute- ry z dostępem do internetu GUS zarejestrował w gimnazjach. W roku szkolnym 2013/2014 na jeden komputer przeznaczony do użytku uczniów przypadało 9 uczniów, natomiast na kom- puter z dostępem do internetu 10; w miastach – 11 uczniów na jeden komputer (również z dostępem do internetu), na wsi – 8 uczniów na komputer, także z dostępem do Internetu.
Ile mamy Wi-Fi
Tyle oficjalne statystyki. Niestety nie są one zbyt dokładne. Jak zaznaczył GUS w raporcie„Oświata i wychowanie w roku szkol- nym 2013/2014”, w związku z problemami przy zbieraniu da- nych oświatowych dane dotyczące komputeryzacji są szaco- wane przez MEN, przez co nie można ich zaprezentować na poziomie niższym niż województwo. Wiadomo, że na pozio- mie szkolnictwa podstawowego komputeryzacja wynosi nie- mal 100 procent.
Zdecydowana większość gimnazjów oraz liceów ogólnokształ- cących jest wyposażona w sprzęt komputerowy, a w ostatnich trzech latach również technika zdecydowanie zwiększyły do- stępność komputerów dla uczniów. Wciąż jednak obserwu- je się niedostateczne wyposażenie w komputery w zasadni- czych szkołach zawodowych i pozostałych typach szkół, które zaniżają statystyki. Jak wynika z danych udostępnionych przez MEN za rok 2014, jeśli chodzi o szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące – 96,5 procent szkół tego typu posia- da już dostęp do internetu. Wśród podstawówek, gimnazjów i liceów z dostępem do internetu 32,3 procent placówek dys- ponuje siecią Wi-Fi zbudowaną na bazie przynajmniej jednego kontrolera sieci bezprzewodowej. Niestety nie zawsze jest ona dostępna dla uczniów.
Nowa perspektywa finansowa
Spora część informatyzacji szkół była związana z pilotażowym programem „Cyfrowa szkoła” Program ten zakończył się wraz z końcem roku szkolnego 2012/2013. Rok szkolny 2014/2015 służył zaś podsumowaniu osiągnięć i stworzeniu założeń do dalszej informatyzacji placówek szkolnych w ramach Regio- nalnych Programów Operacyjnych (RPO) w kolejnej perspek- tywie finansowej UE na lata 2014–2020. Pieniądze na ten cel samorządy, które odpowiadają za szkolnictwo na podległym
Dostęp do internetu w szkołach w Polsce w 2013 r.
» CYFROWA POLSKA
nr 15–16 (273–274) • październik 2015
Cyfrowa Polska • iT Reseller 45
szkoły wiejskie 83%
szkoły w miastach
do 5 tys. mieszkańców 56%
szkoły w miastach
pow. 5 tys. mieszkańców 64%
sobie terenie, otrzymają jednak dopiero w pierwszym kwar- tale 2016 roku.
Trzeba też wspomnieć, że środki na rozwój w szkołach i ośrod- kach edukacyjnych technologii cyfrowych i systemów IT, które w nomenklaturze ministerialnej określane są jako TIK (Techno- logie Informacyjno-Komunikacyjne) dostępne będą również w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Jednak w tym wypadku nacisk zostanie położony przede wszystkim na odbudowę i rozwój szkolnictwa zawo- dowego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej w dokumencie Rekomenda- cje dotyczące realizacji działań: „Zakup sprzętu ICT, wg stan- dardów ujętych w programie rządowym «Cyfrowa szkoła»” oraz „Rozwijanie umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu wszystkich przedmiotów” zaleca fi- nansowanie komputerowych sieci LAN w standardzie Gigabit Ethernet oraz centralnie zarządzanych sieci Wi-Fi za pomocą dedykowanego kontrolera do obsługi punktów dostępowych sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Szkoły powinny być też wyposa- żane w zestawy komputerów przenośnych, zgodnie ze stan- dardem „Cyfrowej szkoły” składające się co najmniej z kompu- tera dla nauczyciela oraz komputerów dla uczniów.
Cyfrowa szkoła
W ramach pilotażowego programu „Cyfrowa szkoła” w 399 ośrodkach edukacyjnych zakupiono sprzęt komputero- wy i uruchomiono sieć. Łącznie na podprogramy e-szkoła i e-uczeń, w ramach których można było zakupić sprzęt IT, roz- dysponowano 55 mln złotych, przy czym 80 procent środków pochodziło z budżetu państwa, a minimum 20 procent z środ- ków własnych gmin.
Kontynuowanie tego programu w nowej perspektywie finan- sowej na lata 2014–2020 jest bardzo dobrą wiadomością dla resellerów, w tym dla firm sprzedających rozwiązania bezprze- wodowe. Szkoły będą bowiem zobowiązane do wyposażenia wszystkich swoich nauczycieli w służbowe komputery, czyli przy obecnych trendach tak naprawdę w laptopy. Oznacza to, że budowa lub rozbudowa szkolnych sieci Wi-Fi stanie się nie- zbędna, aby umożliwić nauczycielom ciągły zdalny dostęp do szkolnych zasobów edukacyjnych. Co więcej, w zależności od wielkości placówki edukacyjnej, szkoły będą musiały być wy- posażone w co najmniej jedną lub dwie multimedialne sale lekcyjne, które tak naprawdę również będą wymagały spraw- nie działające sieci bezprzewodowej. w


































































































   43   44   45   46   47