Page 48 - ITReseller_pazdziernik 2015
P. 48
Słaby komputer nie przyda się w nauce i na studiach
Krzysztof Polak
Kto chce się posiłkować komputerem w nauce, nie powinien priorytetowo traktować kryterium ceny. Do użytku w szkole, na uczelni i w domu potrzebna jest maszyna mocna i sprawna. Nie warto oszczędzać na jej zakupie.
Komputer w nauce to jak narzędzie w pracy, po które w do- bie mobilności trzeba sięgać nie tylko na uczelni, ale i poza nią. Jeśli ma stanowić prawdziwe wsparcie, to musi mieć przynajmniej dobrej jakości monitor i klawiaturę, wydaj-
ny procesor, grafikę i pojemny, szybki dysk. Dzięki temu nawet podczas wielogodzinnej nauki użytkownicy nie będą narzekać na jego działanie. Jednocześnie unikną zmęczenia i irytacji, któ- rych źródłem bywają powolne i zawodne urządzenia.
Różnorodność stacjonarnych
W szkołach wciąż są popularne komputery stacjonarne. Kla- syczny desktop ciągle wydaje się najprostszym i naturalnym wyborem dla szkół urządzających pracownie komputerowe. Za jego zakupem przemawiają argumenty, których nie sposób bagatelizować – konkurencyjny stosunek jakości do ceny i sto- sunkowo łatwa rozbudowa bądź modyfikacja maszyny. Szkol- ni administratorzy powołują się też na swoje doświadczenia. Wynika z nich, że w tradycyjnym blaszaku w razie potrzeby ła- two można wymienić podzespoły, które już się nie sprawdzają czy stają wąskimi gardłami. Zakup i montaż lepszych części nie wymaga przy tym wydania majątku.
Studenci zainteresowani klasycznym PC mają na rynku coraz większy wybór urządzeń alternatywnych. W związku z tym kla- syczne pecety powoli są wypierane przez nowsze generacje komputerów osobistych w postaci komputerów AiO (All in One), które integrują w jednym urządzeniu monitor i kompu- ter. AiO zajmują mało miejsca, bo wszystkie podzespoły (pro- cesor, płyta główna, pamięć czy napęd optyczny) są umiesz- czone w obudowie monitora. Decydujący wpływ na cenę komputera AiO ma monitor. Na użytek edukacji nie powinien być mniejszy niż 15,6 cala. Należy liczyć się z wydatkiem sięga- jącym 2,5 tys. złotych.
Przybywa też zminiaturyzowanych pecetów – mini-PC, czyli małych komputerów stacjonarnych, które mieszczą się w obu- dowach micro ATX lub mini ITX. Oba rodzaje komputerów zaj- mują niewiele miejsca, są ciche i pobierają niewiele prądu. Ich ogromną zaletą są kompaktowe rozmiary. Funkcje tradycyjne- go komputera PC może dziś z powodzeniem spełniać urządze- nie zamknięte w kasecie o wymiarach niewiele większych niż standardowe pudełko na płyty DVD. Tu, w zależności od kon- figuracji sprzętowej i aplikacyjnej, wydatek może nie przekra- czać tysiąca złotych, ale też przekraczać dwa tysiące.
48 iT Reseller • Cyfrowa Polska
nr 15–16 (273–274) • październik 2015
» CYFROWA POLSKA