Page 10 - 04_LiryDram
P. 10

Wiersze
miłosne poetek
polskich
Alicja Patey-Grabowska
A jeśli miłość – co to jest takiego? – pytał Petrarka. A Wolter w swoich rozważaniach filozoficznych – (Questions sur l’Encyclopedie, s. 26) – pisał: Tyle jest rodzajów miłości, że nie wiadomo, do kogo się zwrócić o jej definicję. Miłością nazywa się kilkudniowy kaprys i związek dwojga ludzi obojętnych, i uczucie, w którym nie ma szacunku i flirt towarzyski, i wystygłe przyzwyczajenie, i romantyczną fantazję, i nagłe pożądanie po którym następuje niechęć, miłością nazywa się sto różnych złudzeń i chimer. A inny filozof, hiszpański myśliciel, Jose Ortega y Gasset w Szkicach o miłości (K. Kamyszewski – W-wa 1987) dodaje: Nie tylko mężczyzna kocha kobie- tę, lub kobieta mężczyznę, ale miłujemy również sztukę czy naukę, matka kocha dziecko, a człowiek wierzący Boga. Miłość objawia się w niezmierzonym bogactwie
postaci.
No więc miłość niejedno ma imię. Ale w ten stan emocjonalny, którego siedliskiem – we- dług neurobiologów – jest prawy płat czo- łowy, bardziej wyposażone są kobiety? Em- patia, wyjście poza swoje ego jest bardziej widoczne u kobiet – (naturalnie nie u wszyst- kich, może dlatego, że są nosicielkami życia i biologiczno-genetyczne (xx) mechanizmy kierują je do takich a nie innych zachowań, przede wszystkim altruistycznych.
Eros – w różnych wariantach przewija się przez twórczość polskich poetek, począw- szy od Elżbiety Drużbackiej z XVIII w. aż po współczesne – kobiety wyzwolone, śmiało wyrażające swoje emocje, pragnienia – w tym erotyczne.
Ale – miłość niejedno ma imię – wychodzi poza sferę erosa – macierzyństwo, patrio- tyzm, umiłowanie przyrody, obejmuje rów- nież transcendencję, drugiego człowieka.
8 LiryDram lipiec–wrzesień 2014


































































































   8   9   10   11   12