Page 71 - UNISA Manac Cost Course Slides Part 1
P. 71

TEST 3 - COSTING


                                            ABC – example 1



















             Cost allocation:


             Product A = R31.82 per hour x 1 100 hours = R35 000

             Product B = R31.82 per hour x 220 hours = R7 000



             Cost per unit:


             Product A = R35 000 / 550 units = R63.64 per unit

             Product B = R7 000 / 110 units = R63.64 per unit















                                                                                                                                   71
   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76