Page 269 - PM Integrated Workbook 2018-19
P. 269

Advanced variances









                   Example 2





                   Standard cost 2 kg at                 $10 per kg

                   Actual output                         1,000 units

                   Materials purchased and used          2,250 kg


                   Material cost                         $20,500

                   Calculate

                   (i)   Material price variance.

                        2,250 kg should have cost 2,250 × $10                          $22,500
                        But did cost                                                   $20,500

                                                                                      –––––––
                        Material price variance                                         $2,000 F

                                                                                      –––––––

                   (ii) Material usage:
                        1,000 units should have used                                     2,000 kg

                        But did use                                                      2,250 kg

                                                                                      –––––––
                        Variance in kg                                                     250 kg A
                        × standard price                                                 $10.00

                                                                                      –––––––
                        Material usage variance                                         $2,500 A

                                                                                      –––––––















                                                                                                      261
   264   265   266   267   268   269   270   271   272   273   274