Page 10 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 10

FIRMA PREZENTUJE
AIUT
Roboty AMR na produkcji
i w magazynie. Trendy na dziś i jutro
Robotyzacja procesów dostaw wewnętrznych to obecnie jeden z głównych trendów rozwoju intralogistyki. W tym zakresie światowy rynek rewolucjonizują kompleksowe systemy bazujące
na autonomicznych robotach mobilnych (ang. Autonomous Mobile Robot, AMR). Pojazdy te odpowiadają za automatyzację dostaw materiałów w zakładach i magazynach, a dzięki nowym zakresom integracji zyskują nowe role oraz akcesoria, przez co wzrasta ich potencjał wdrożeniowy.
Wprowadzenie do fabryk i magazynów transportowych robotów mobilnych typu AMR zmieniło reguły zarzą- dzania logistyką i produkcją. Dzięki nim możliwa jest nie tylko automatyzacja transportu towarów w obrębie przedsiębior- stwa, ale również tworzenie elastycznych scenariuszy produkcyjnych. – Automatyzacja operacji dostaw wewnętrznych to obok robotyzacji głównych procesów produkcyjnych kluczowy nurt rozwoju przedsię- biorstw. Zakłady produkcyjne mierzą się dziś z wieloma wyzwaniami, takimi jak krótkie serie, bardzo duża zmienność produktów, krótki czas na wprowadzenie produktu na rynek czy wreszcie niedobory kadrowe. W takim wypadku obsługa manualna z wykorzystaniem pojazdów tradycyjnych nie przyniesie oczekiwanych efektów. Do zwiększenia konkurencyjności niezbędna staje się automatyzacja. Stąd ekspansja flot AMR. Oczekiwania przedsiębiorców w tym zakre- sie skupiają się przede wszystkim na optymalizacji i zabezpieczeniu ciągłości procesu produkcyjnego – zauważa Roman Szulik, Dyrektor Działu Robotów Mobilnych w firmie AIUT, która jest największym polskim integratorem systemów automatyki przemysłowej i global- nym dostawcą rozwiązań intralogistycznych i magazynów automa- tycznych.
Czas na roboty
Automatyzujące transport wewnętrzny autonomiczne roboty mobil- ne zapewniają wzrost produktywności, zwiększają wydajność logi- styczną zakładu, przyśpieszają procesy dostaw wewnętrznych i sku- tecznie redukują koszty operacyjne. Jak zauważają eksperci, wachlarz ról jakie samojezdne pojazdy mogą pełnić na produkcji i w magazy- nach stale się poszerza. Dzięki automatyzacji operacji logistycznych z udziałem robotów AMR firmy są w stanie efektywnie obsłużyć stale rosnący wolumen zamówień, jednocześnie odpowiadając na po- trzeby nowoczesnej produkcji. Istotna staje się integracja procesów logistycznych w łańcuchu dostaw, na co pozwalają zaawansowane systemy intralogistyczne.
Jak zauważa Marek Drewniak, Kierownik Sekcji Badań i Rozwo- ju w Dziale Automatyki w AIUT, do najważniejszych zalet korzysta- nia z AMR należy rosnący poziom elastyczności i autonomiczności w zakresie obsługi wewnętrznych procesów transportowych. – Nie chodzi przy tym wyłącznie o automatyzację obsługi dostaw z punktu do punktu. Przykładowo, roboty transportowe AMR z serii AIUT For- mica są wdrażane jako nośniki produktów i automatyzują przepływ towarów w obrębie zakładu i magazynu. Jednak tego samego typu pojazdy AMR mogą też stanowić integralną część procesu produk-
cyjnego, zapewniając transport wytwarzanego produktu lub wcho- dząc w bezpośrednią interakcję z systemami automatyki i systemami informatycznymi. Takie wykorzystanie autonomicznych robotów mo- bilnych pozwala tworzyć elastyczne scenariusze w zakresie realizacji produkcji. Usprawnia to zarówno samo wytwarzanie, jak i jego obsłu- gę – podkreśla Marek Drewniak. Roboty AMR są przy tym bezpiecz- ne we współpracy z człowiekiem i posiadają funkcję szybkiej rekon- figuracji do nowych zadań bez konieczności zatrzymania głównego procesu produkcyjnego, co niewątpliwie zmienia reguły zarządzana logistyką, jak i samą produkcją. Jak wskazują dostawcy, potencjał tego typu rozwiązań został przez rynek dobrze zauważony, czego po- twierdzeniem jest rosnąca od kilku lat skala inwestycji w automatyza- cję transportu wewnętrznego zarówno przez firmy produkcyjne, ale również te z branży e-commerce.
Wyższy poziom integracji
Szybciej, bezpieczniej i wydajniej. Tak pracują roboty mobilne AMR, które coraz częściej zastępują w zakładach i magazynach tradycyjne wózki widłowe. Decyzje o wdrożeniach mają mocne uzasadnienie biznesowe. Dzięki odpowiedniej integracji ze środowiskiem zakładu autonomiczne roboty mobilne stają się kluczem do kolejnego etapu optymalizacji i redukcji kosztów. – W przypadku naszego rozwiąza- nia mówimy o zaawansowanym, autonomicznym systemie intralogi- stycznym AIUT Qursor, który pozwala na kompleksowe zarządzanie różnymi operacjami logistycznymi (również niezrobotyzowanymi) oraz flotą robotów mobilnych AMR/AGV w oparciu o analizę rzeczy- wistych procesów fabryki – bez stałego nadzoru człowieka. Bazujący między innymi na protokołach sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologiach nawigacji naturalnej nasz system intralogistyczny możemy zintegrować z dowolnym systemem zarządzania produk- cją (MES) i systemem zarządzania gospodarką magazynową (WMS) danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu Qursor nie tylko na bieżąco analizuje dynamiczne środowisko pracy, ale również bieżącą hierar- chię zadań, jakie zleca system nadrzędny i elastycznie reaguje na na- głe potrzeby produkcji. Zapobiega to przestojom i zwiększa wydaj- ność zakładu – tłumaczy Roman Szulik, AIUT.
Inteligentna lokalizacja zasobów
Na coraz większą autonomiczność działania zrobotyzowanych syste- mów intralogistycznych pozwalają nie tylko nowoczesne technologie nawigacji, dzięki którym robot uczy się otoczenia pracy, ale również inteligentne systemy lokalizacji zasobów (RTLS). Integracja tych roz-
8
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024


































































































   8   9   10   11   12