Page 11 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 11
wiązań to kolejny prognozowany trend, wynikający z potrzeby bez- pieczeństwa i zwiększenia efektywności realizacji procesów dostaw przez roboty mobilne w dynamicznym otoczeniu. – Mówimy o roz- wiązaniu klasy RTLS (ang. Real-Time Location System), które pozwa- la podnosić bezpieczeństwo zwłaszcza w strefach pracy wspólnej ludzi i maszyn, jakie powiększają się wraz z rozwojem rynku robotów mobilnych. Takim właśnie rozwiązaniem jest AIUT Romotus. Wyko- rzystując technologię Internetu Rzeczy Romotus analizuje w trybie ciągłym ruch we wskazanej przestrzeni zakładowej i pozwala zarzą- dzać pracą osób oraz maszyn, czuwając nad bezpieczeństwem. Ro- motus monitoruje pozycję pracowników, urządzeń oraz pojazdów w ruchu (w tym wózków widłowych i robotów AMR/AGV) z wysoką dokładnością lokalizacji, co wspomaga zachowanie bezpieczeństwa i wpływa na poprawę organizacji pracy przedsiębiorstwa – wyjaśnia Zbigniew Łaskarzewski, Kierownik Sekcji Systemów Lokalizacji We- wnątrzbudynkowej w AIUT, która odpowiada za budowę i wdrożenie współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego innowacyjnego projektu Romotus.
Kluczowa kastomizacja
Różne potrzeby firm produkcyjnych sprawiają, że od producentów systemów intralogistycznych oczekuje się coraz większej otwarto- ści na kastomizację rozwiązań. Jak odpowiada rynek dostawców? – Wiele zależy w tym przypadku od przyjętej przez producenta rozwią- zania strategii. Z naszej perspektywy, integratora z ponad 30-letnim doświadczeniem w realizacji projektów w sektorze przemysłowym, domyślnie zakładamy, że stałym elementem naszego rozwiązania in- tralogistycznego jest projekt dopasowania systemu i urządzeń do in- dywidualnych potrzeb zakładu. Uważamy, że AMR to nie rozwiązanie z półki, a cały system obejmujący integrację z linią lub magazynem, załadunek/wyładunek, integrację mechaniczną i na poziomie syste- mów IT. Decydując się na inwestycję zdecydowanie należy analizo- wać całe rozwiązanie, w tym przede wszystkim możliwości systemu zarządzania intralogistyką – a nie wyłącznie pojazd mobilny. Przede wszystkim należy kompleksowo oceniać przepływ towarów, obec- nie i w horyzoncie kilku następnych lat. Kolejny krok to symulacja zaprojektowanego systemu intralogistycznego na procesach klienta
i jego walidacja. Pozwala na to nasza wirtualna platforma wdroże- niowa. System ten uwzględnia m.in. plan produkcji klienta, aktualną mapę zakładu czy magazynu, istniejące trasy i możliwe zakłócenia, odwzorowuje pełen ruch pojazdów i symuluje prędkości zależne od obciążenia, dając pełen obraz przyszłego rozwiązania. To pozwala stronom odpowiednio się przygotować. Finalnie ocenimy również czy dla danego wdrożenia będziemy wykorzystywać któryś z obecnie stosowanych pojazdów z rodziny Formica czy należy zaprojektować nowy, idealnie dopasowany do zadania. Dla nas kastomizacja robota AMR czy innych urządzeń nie stanowi problemu w realizacji zamó- wienia. Takie jest też oczekiwanie klienta. Kastomizacja to mocny rynkowy trend i nieunikniony kierunek rozwoju rynku rozwiązań intra- logistycznych – podkreśla Roman Szulik.
AMR w nowych rolach
Ciężar lub wielość transportowanych przez roboty AMR towarów przestają mieć znaczenie, bowiem producenci mogą dostoso- wać pojazd do specyfiki produktów, jak również wyposażyć robota w dodatkowe akcesoria. Rozszerzać będzie się też autonomia dzia- łania samego robota, który zespolony np. z robotem kolaboracyj- nym będzie mógł samodzielnie pobierać elementy ze wskazanych lokalizacji. – Dzięki integracji z cobotem roboty AMR zdolne są do odbierania detali bezpośrednio z linii produkcyjnej i dalszego trans- portu produktu do wskazanego celu. Taka jednostka może również realizować tożsame zadania w magazynie – pobierając i odkładając elementy bezpośrednio z lub na regały. Druga możliwość odnosi się do stworzenia mobilnego stanowiska produkcyjnego, gdzie co- bot będzie wykonywał określone zadania produkcyjne na pokładzie pojazdu AMR. Trzecia opcja pozwala na tworzenie robotów wspie- rających prace serwisowe – w takim wypadku samojezdna platforma zintegrowana z cobotem staje się mobilnym asystentem technicz- nym, który realizuje określone operacje serwisowe lub może wspie- rać w tych czynnościach pracę człowieka, np. podając mu narzędzia i transportując osprzęt. W naszych projektach skupiamy się obecnie na dwóch pierwszych wariantach – podsumowuje nowe kierunki roz- woju robotów AMR Marek Drewniak.
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024
9