Page 37 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 37

rzystywane do znacznej poprawy monitorowania i konserwa- cji zakładów produkcyjnych.
Oprogramowanie wypełnia lukę elastyczności, łącząc ro- botykę ze sztuczną inteligencją, aby umożliwić automatyzację ręcznych stacji roboczych. Dzięki sterowaniu opartemu na sztucznej inteligencji połączonemu z kamerą, roboty zyskują koordynację ręka-oko i elastyczność podobną do ludzkiej. Te zrobotyzowane systemy mogą być szkolone przez człowieka, aby zrozumieć ogólne zadanie do wykonania. Korzystając ze sztucznej inteligencji, system może następnie uogólnić szkolenie w nowych sytuacjach i porównywalnych różnicach w procesie produkcyjnym, w tym w elementach o różnych kształtach lub pozycjach. Robot może teraz dostosować się do różnic, niezależnie dostosowując swoje ruchy w czasie rzeczy- wistym.
Robot połączony z kontrolerem AI może zostać przeszko- lony w ciągu kilku godzin poprzez demonstrację przez czło- wieka. Liczne czynności, takie jak pobieranie pojedynczych części, ruchy podawania, łączenie i śledzenie mogą być reali- zowane za pomocą specjalnego kontrolera robota i jednej ma- łej kamery zamontowanej na nadgarstku robota.
Robot jest uczony, co ma robić, demonstrując wymaga- ną czynność z typowymi odchyleniami. Podczas szkolenia wszystkie niezbędne dane są agregowane w celu zbudowania sieci neuronowej w chmurze, która może wykonać zadanie i warianty. Aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo ope- racji, wszystkie działania w chmurze muszą spełniać najwyż- sze standardy bezpieczeństwa.
Dostawca z branży motoryzacyjnej automatyzuje odbiór detali dzięki kontroli AI
Niemiecka  rma ZF, dostawca z branży motoryzacyjnej, sta- nęła przed wyzwaniem pogodzenia elastyczności i precyzji podczas automatyzacji podawania przedmiotu obrabianego na wielkoseryjnej stacji frezowania, gdzie produkowane są koła zębate.
W procesie roboczym metalowe pierścienie są wyjmowa- ne ze skrzyni i umieszczane na przenośniku taśmowym, aby następnie tra ć do produkcji kół zębatych. Kilka czynników utrudniało automatyzację tego procesu. Po pierwsze, etap produkcji jest zmienny, ponieważ pierścienie przesuwają się w dostarczonym pudełku z siatką i są losowo rozmieszczone. Umiejscowienie i kształt pudełka również mogą się różnić. Zmieniające się warunki oświetleniowe stanowiły dodatkowe wyzwanie, a powierzchnia pierścieni mogła być błyszcząca, metaliczna, czasami zabrudzona olejem, a nawet skorodowa- na, co uniemożliwiało klasyczną automatyzację.
Firma ZF wykorzystała kontroler AI i robota współpra- cującego (cobot) w zautomatyzowanym uchwycie przedmiotu obrabianego. Korzystając z własnego kontrolera, cobot ustawia się nad pierścieniami w skrzyni. Następnie system przejmuje kontrolę, przesuwając robota niezależnie do następnego pier-
Fot. 1. ZF, jeden
z największych na świecie dostawców motoryzacyjnych, wykorzystuje kontroler MIRAI AI i robota współpracującego firmy Universal Robots w zautomatyzowanym mocowaniu
detali. Kompletna konfiguracja robota zajęła zaledwie kilka dni, rozwiązując długotrwały problem w bardzo krótkim czasie. Dzięki uprzejmości: Micropsi Industries
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024
35
ścienia, aby ustawić chwytak w prawidłowej trójwymiarowej pozycji chwytania. Robot wznawia kontrolę, podnosząc pier- ścień i przenosząc go na przenośnik taśmowy w celu umiesz- czenia. Kon guracja robota z dodaną sztuczną inteligencją zajęła zaledwie kilka dni.
Niezawodne zarządzanie kontrolą jakości: sztuczna inteligencja sprawdza wycieki chłodziwa
Kolejną przesłanką sukcesu w produkcji jest stale wysoki po- ziom jakości produktu, dlatego tak ważne jest dokładne za- rządzanie jakością. Z drugiej strony, równie ważne jest, aby zauważyć, że nadrzędnym celem automatyzacji jest zmniej- szenie obciążenia pracą ludzi. Jak dowodzi przykład BSH Hausgeräte GmbH, możliwe jest znalezienie wykonalnego i intuicyjnego rozwiązania zapewniającego jakość przy jedno- czesnym zmniejszeniu obciążenia pracą ludzi.
W tym przypadku hiszpański zakład produkcyjny dużego europejskiego producenta sprzętu AGD polegał na automaty- zacji sprawdzania wycieków płynu chłodzącego w lodówkach. Tak zwane wąchanie lodówki jest monotonną, podatną na błędy czynnością. W tym zastosowaniu producenci lodówek


































































































   35   36   37   38   39