Page 60 - Roboty przemysłowe 2023-2024
P. 60

Roboty przemysłowe 2023/2024
CASE STUDIES
YAMAHA
Producenci żywności zwiększają produkcję
dzięki robotom Yamaha
Automatyzacja wszelkich procesów w sekwencji produkcyjnej może uprościć produkcję oraz poprawić wydajność i jakość. Dział automatyki przemysłowej firmy Yamaha Motor Robotics wspiera firmy z różnych sektorów przemysłu spożywczego w uzyskaniu tych korzyści poprzez zastosowanie robotów do pakowania
Ji etykietowania.
eden z klientów  rmy Yamaha z branży spożywczej, znany producent ciastek z ponad stuletnią tradycją, zainstalował ostatnio serię robotów SCARA, aby zoptymalizować wy- dajność produkcji podczas pakowania słodyczy do pudełek o różnych rozmiarach.
W przypadku tradycyjnego, ręcznego pakowania na obszarze pro- dukcyjnym w każdej chwili potrzebna jest inna liczba pracowników, w zależności od liczby zamawianych pudełek i ilości słodyczy do zapa- kowania. Rysunek 1 przedstawia stacje robocze w obszarze produkcyj- nym. Tabela pokazuje, jak zmienia się optymalna liczba pracowników w zależności od celu produkcji. Stanowi to wyzwanie dla menedżerów, którzy muszą dbać o to, by każdego dnia w pracy obecna była tylko wymagana liczba pracowników.
„Nasz zespół przeanalizował przepływ pracy w obszarze pakowania i zaproponował zestaw ośmiu robotów YK400XE SCARA, połączonych za pomocą modułów przenośnika liniowego LCMR200”, wyjaśnia Jum- pei Ninomiya, menedżer ds. sprzedaży z działu automatyki przemysło- wej  rmy Yamaha Motor Europe Robotics. „Do nadzorowania robotów potrzebny jest tylko jeden pracownik, co ułatwia zarządzanie zasoba- mi ludzkimi i stabilizuje produkcję, zapewniając sprawną realizację wszystkich zamówień”.
Dzięki długości ramienia 400 mm i ładowności 4 kg, YK400XE to najmniejszy robot z wysokowydajnej, niedrogiej serii YK-XE. Jest ide- alny do paletyzacji, załadunku/rozładunku, montażu i kontroli. Łatwo go podłączyć do kontrolera RCX340 Yamaha, aby wyzwolić pełen po- tencjał jego funkcji. Obejmują one automatyczną optymalizację przy- spieszania i zwalniania, co zwiększa kontrolę, zwłaszcza podczas prze-
mieszczania ciężkich ładunków, a także optymalizuje niezawodność i minimalizuje drgania.
Kolejnym usprawnieniem w zastosowaniu do pakowania słodyczy było zintegrowanie systemu wizyjnego RCXiVY2+, który umożliwił każdej maszynie YK400XE sprawdzenie orientacji i pozycji każdego pojedynczego pakowanego elementu. Zmodernizowany obszar pro- dukcyjny (rysunek 2) może teraz działać nieprzerwanie przez 24 go- dziny na dobę, a pracownicy nadzoru pracują na ośmiogodzinnych zmianach. Moduły przenośnika LCMR200 umożliwiają szybkie do- stosowanie pozycji zatrzymania przenośnika do obsługi pudełek o róż- nych rozmiarach.
„Oprócz spodziewanych oszczędności na kosztach pracy, nasze nowe roboty SCARA Yamaha zwiększyły produktywność, obniżyły koszty i zredukowały ilość popełnianych przez ludzi pomyłek, podnosząc tym samym jakość. Dzięki nim możemy pielęgnować naszą historię i tradycję, jednocześnie unowocześniając nasze procesy oraz dostarczając naszym klientom jeszcze więcej pysznych ciastek” – dodaje rzecznik  rmy.
Przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem żywności, np. pro- duktów mięsnych, mogą stanąć przed zupełnie innym wyzwaniem. Temperatura otoczenia, w którym odbywa się obróbka mięsa, musi być utrzymywana na stałym poziomie 4°C. Człowiek nie może bezpiecznie pracować w takich warunkach przez dłuższy czas.
Nowy klient  rmy Yamaha z branży spożywczej z powodzeniem zautomatyzował proces etykietowania w warunkach chłodniczych opakowań ze świeżym mięsem przy użyciu robotów YK-TW SCARA. Kierownicy produkcji  rmy rozważali wcześniej zastosowanie robota o układzie równoległym – ta konstrukcja jest często spotykana w wielu
fabrykach. Odkryli, że są to zazwyczaj duże i ciężkie ma- szyny, które wymagają solidnie zaprojektowanej suwnicy bramowej z kotwicami zabezpieczającymi. Uznając, że takie rozwiązanie byłoby niepraktyczne do zainstalowania w ich fabryce, zwrócili się do Yamahy w celu znalezienia lepszej opcji.
Ich nowy robot SCARA Yamaha YK-TW typu orbital- nego jest zintegrowany z systemem wizyjnym, który rozpo- znaje opakowania i wykrywa pozycję do przyklejenia ety- kiety (rysunek 3).
Rysunek 1. Tradycyjne, ręczne pakowanie może być nieefektywne, jeśli w obszarze produkcyjnym pracuje większa liczba pracowników niż optymalna.
58
ROBOTY PRZEMYSŁOWE 2023/2024


































































































   58   59   60   61   62