Page 14 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 14
Badanie
BEZPIECZEŃSTWO
5 trendów
technologicznych,
które będą miały wpływ na branżę bezpieczeństwa w 2023 roku
To, co ma największy wpływ na współczesną branżę bezpieczeństwa to nowe technologie, które rokrocznie przyjmują coraz to nowszy kształt. By móc przewidzieć, jak będzie wyglądała branża w najbliższych miesiącach, przyglądamy się pięciu najbardziej wyrazistym kierunkom rozwoju nowych technologii, które niewątpliwie będą miały wpływ na cały sektor.
Nikogo już nie zdziwi stwierdzenie, że techno- logia stała się wszechobecna w naszym życiu – prywatnym i zawodowym. Jest to wynik ko- rzyści, jakie nowe technologie przynoszą przed- siębiorcom i obywatelom w zakresie świadcze-
nia efektywniejszych, bezpieczniejszych i bardziej wydajnych usług. Stopień tej integracji jednakże staje się coraz bardziej dynamiczny, a postęp w rozwoju nowych technologii nie- ustannie przyspiesza.
Na wszystkie sektory technologii – w tym na branżę ochrony – wpływa także światowa sytuacja gospodarcza, ma- kroekonomiczna i środowiskowa. To ona będzie w równym stopniu determinować jej przyszłość i to, w jaki sposób zosta- nie ona wykorzystana do budowania bezpieczniejszego, inteli- gentniejszego świata.
Zacznijmy jednak od 2023 roku – oto 5 trendów, które będą napędzać całą branżę bezpieczeństwa w najbliższym czasie.
1. Od analityki do działania
Przez długi czas rozwiązania analityczne były wykorzystywa- ne głównie do detekcji problemów. Teraz, wkraczamy w fazę dynamicznego podejmowania działań (nawet w czasie rzeczy- wistym) na podstawie pozyskanych danych analitycznych. Jest to poniekąd wynikiem wzrostu ilości danych generowanych
Statystyki są alarmujące – według badań zleconych przez firmę Positive Technologies wśród organizacji przemysłowych, finansowych, czy IT, aż w 93% przypadków cyberprzestępcy są w stanie złamać zabezpieczenia i dostać się do lokalnych sieci firmowych.
12 I kwartał 2023
przez aplikacje analityczne zainstalowane w kamerach moni- toringu czy innych czujnikach bezpośrednio zintegrowanych z danym rozwiązaniem. Tak ogromna liczba danych nie jest możliwa do zinterpretowania i podjęcia działania przez czło- wieka, dlatego też to właśnie analityka ma za zadanie nie tylko analizować i wykrywać problematyczne obszary, ale również podejmować działanie. Tak więc, rozwiązanie to może wes- przeć bezpieczeństwo, ochronę i efektywność operacyjną. Od powiadamiania służb ratunkowych w czasie rzeczywistym, przez przekierowanie ruchu w miastach w celu rozładowania korków, aż po oszczędzanie energii w budynkach dzięki bar- dziej wydajnemu oświetleniu i ogrzewaniu — analityka zaleca, podpowiada, a nawet zaczyna podejmować działania, które wspierają operatorów.
– Ostatnie lata pokazały nam, że niczego nie można być pewnym. Dotyczy to także biznesu. W związku z tym przed- siębiorcy powinni być jeszcze bardziej uczuleni na zapobieganie ewentualnym problemom, np. na liniach produkcyjnych. Prze- stoje w zakładach przemysłowych i fabrykach mogą być bardzo kosztowne. Połączenie czujników i inteligentnej analityki może w porę zasygnalizować wystąpienie potencjalnego problemu i zasugerować, np. konserwację maszyn – dodaje Konrad Ba- dowski z Axis Communications.
2. Architektura hybrydowa
Obecnie powszechnie przyjmuje się, że hybrydowa archi- tektura technologiczna najlepiej sprawdza się w przypadku systemów bezpieczeństwa, łącząc serwery lokalne, obliczenia w chmurze i wydajne urządzenia brzegowe. Należy jednak pa- miętać, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania i każdy przypadek należy rozważać oddzielnie. Niewątpliwie jednak inteligentny monitoring z analityką na brzegu sieci pozwala na jak najszybsze reagowanie na zdarzenia w czasie rzeczy- wistym. Podobnie jak urządzenia analizujące i przetwarzające
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl