Page 15 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 15

ogromną ilość danych, do których niezbędna jest duża moc obliczeniowa – znajdująca się na lokalnych serwerach lub w chmurze. Oczywiście istnieją również wymagania — często określone przepisami, dotyczące prywatności i przechowywa- nia danych, które różnią się w zależności od kraju i regionu. Mogą one zde niować różnicę między przechowywaniem da- nych w siedzibie  rmy a korzystaniem z chmury. Faktem jest jednak to, że w dzisiejszych czasach zdecydowanie przestajemy przywiązywać się do jednej architektury, decydując się na po- łączenie kilku, zintegrowanych rozwiązań.
3. Nacisk na bezpieczeństwo cybernetyczne
Cyberbezpieczeństwo nigdy nie było tak istotne, jak teraz. Sta- tystyki są niestety alarmujące – według badań zleconych przez  rmę Positive Technologies wśród organizacji przemysłowych,  nansowych, czy IT, aż w 93% przypadków cyberprzestępcy są w stanie złamać zabezpieczenia i dostać się do lokalnych sieci  rmowych. Taka sytuacja wymaga podjęcia konkretnych dzia- łań. Już teraz Komisja Europejska pracuje nad ustawą, która nałoży na producentów sprzętu i oprogramowania większe wymagania dotyczące zapewnienia cyberbezpieczeństwa ich produktów, poprzez zminimalizowanie liczby luk w zabez- pieczeniach w momencie wprowadzania na rynek oraz lepsze zarządzanie cyberbezpieczeństwem w całym cyklu życia pro- duktów. Dotyczy to również sektora bezpieczeństwa i dozoru wizyjnego. Jak widać, jest to bardzo złożony temat i należy go postrzegać jako kilka powiązanych obszarów.
– W sektorze dozoru wideo środki bezpieczeństwa cyber- netycznego, które zapewniają autentyczność i bezpieczeństwo danych podczas ich przechwytywania i przesyłania z kamery do chmury i serwera, będą miały zasadnicze znaczenie dla utrzymania zaufania do ich wartości. Będziemy świadkami bardziej proaktywnego podejścia dostawców technologii do
identy kowania luk w zabezpieczeniach, a programy „bug bo- unty” staną się coraz bardziej powszechne – komentuje Kon- rad Badowski z Axis Communications.
4. Kamery jako inteligentne czujniki sensoryczne
Kamery dozoru wizyjnego oprócz pełnienia swojej podstawo- wej funkcji, czyli zapewniania bezpieczeństwa, zaczynają coraz częściej stawać się inteligentnymi czujnikami, pozwalającymi na podejmowanie kluczowych decyzji strategicznych. Jakość przechwytywanych przez nie informacji wideo, w każdych wa- runkach, wzrasta z roku na rok od dziesięcioleci. Pozyskiwane przez nie ogromne ilości metadanych, pozwala na połączenie ich z innymi rozwiązaniami, które są w stanie monitorować m.in. temperaturę, hałas, jakość powietrza, poziom wody czy pogodę. Kamery zatem pozwolą tworzyć inteligentną siatkę sensoryczną umożliwiającą podejmowanie decyzji na podsta- wie twardych danych.
5. Zwiększony nacisk na regulacje prawne
Wzrost znaczenia technologii i ich zastosowania w codziennym życiu niesie za sobą także potrzebę jej uregulowania. Zauważal- ne są zwiększone wysiłki np. Komisji Europejskiej, która pra- cuje nad ustawą dotyczącą sztucznej inteligencji. Są to jednak złożone zagadnienia, które są obiektem wielu dyskusji i rozwa- żań, na temat proponowanych rozwiązań legislacyjnych. Nie- wątpliwie jednak niezależnie od tego, czy mówimy o bezpie- czeństwie cybernetycznym, prywatności danych czy wpływu „wielkiej technologii” na zmieniający się świat, pewnym jest, że  rmy technologiczne w coraz większym stopniu będą musiały zwracać uwagę na zmieniające się regulacje prawne. Może mieć to wpływ również na zwiększoną przejrzystość i etykę biznesu – co w branży bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie.
  n
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2023 13


































































































   13   14   15   16   17