Page 25 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 25

może okazać się niemożliwe zastosowanie opalarek czy
palników w sposób prawidłowy i bezpieczny.
• Mobilność.Niejestłatwonosićsprzętdopodgrzewania wraz z innymi narzędziami, potrzebnymi do wykonania danego zadania. Może to być szczególnie uciążliwe, gdy
pracownik musi działać w wielu lokalizacjach.
• Niebezpieczne gazy. Stosowanie otwartego płomie- nia w niewentylowanej, ograniczonej przestrzeni może stworzyć niebezpieczną atmosferę, ponieważ mogą wy- dzielać się toksyczne gazy, takie jak tlenek węgla, oraz
spadać poziom tlenu w powietrzu.
• Uszkodzenie lub zniszczenie elementów metalowych.
Jeśli przegrzeje się metal aż do jego stopienia, to można uszkodzić lub zniszczyć uwalnianą śrubę, nakrętkę oraz przyległe elementy. W przypadku elementów wykona- nych ze stali utwardzanej podgrzanie może pozbawić je wymaganej twardości.
Rozwiązanie alternatywne – olej penetrujący
Do luzowania skorodowanych i zapieczonych połączeń nie ma nic lepszego od preparatów posiadających silne własności penetrujące. Oleje penetrujące są wykorzystywane od dziesię- cioleci do skutecznego luzowania zapieczonych części metalo- wych bez ryzyka związanego nieodłącznie z podgrzewaniem. W odróżnieniu od podgrzewania, związanego z opisanymi wyżej problemami, preparaty penetrujące są doskonałym roz- wiązaniem alternatywnym.
Środki penetrujące są bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż podgrzewanie, ponieważ pozwalają na bezpośrednią ich apli- kację na skorodowany obszar za pomocą dołączonych cien- kich rurek. Użycie preparatu penetrującego zamiast narzędzia do podgrzewania zapobiega też uszkodzeniu elementów wraż- liwych na wysoką temperaturę, takich jak uszczelki, gniazda zaworów, o-ringi oraz izolacja.
Preparaty penetrujące w aerozolu czy innych pojemni- kach mogą być transportowane niemal wszędzie, pozwalając pracownikom w efektywnym wykonywaniu swoich zadań bez czekania na sprzęt do nagrzewania.
Stosowanie olejów penetrujących oszczędza także czas, ponieważ działają one szybko i uwalniają zapieczone elemen- ty. Nawet jeśli potrzebny jest dodatkowy czas na działanie pre- paratu, pracownicy mogą wtedy wykonywa
inne swoje zadania bez czekania na skutek. Z drugiej stro- ny podgrzewanie wymaga pełnej uwagi w ciągu całego pro- cesu. Ponadto olej penetrujący posiada działanie smarujące i antykorozyjne, a podgrzewanie tego nie daje.
Oleje penetrujące są od dziesięcioleci używane i sprawdzo- ne w praktyce przez pracowników działów utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych, techników serwisu oraz majster- kowiczów, mówi Sevan Demirdogen. Najlepsze oleje penetru- jące szybko luzują zardzewiałe nakrętki, śruby, uwalniają zablo- kowane wały, koła pasowe i inne elementy. Dla środków marki Kroil żadna przestrzeń nie jest za mała do spenetrowania, a to dzięki ich zdolności do przesączania się nawet do bardzo małych otworów czy szczelin.
Oleje penetrujące są stosowane od dziesięcioleci do skutecznego luzowania zablokowanych części metalowych bez zagrożeń związanych z podgrzewaniem.
Posiadanie dobrego środka penetrującego jest podstawą, gdy musimy poluzować specjalistyczne części, śruby i nakrętki, mówi Barry Lefavour z  rmy Big Jim’s Auto Body z Beverly w stanie Massachusetts, która zajmuje się blacharką samocho- dową. Próby siłowego wykręcania zapieczonych śrub mogą się skończyć ich urwaniem, co stwarza wiele nowych problemów. Natomiast olej penetrujący przedostaje się do środka połączenia gwintowego i powoduje jego poluzowanie, tak że możemy potem swobodnie wykręcić taką śrubę. Oszczędza to nam mnóstwa czasu, ponieważ jeśli urwiemy jakąś specjalną śrubę, której nie mamy w zapasie, to będziemy musieli ją zamówić w specjali- stycznej  rmie. W takich przypadkach naprawiany samochód stoi dłużej i blokuje nam warsztat.
Czasami dana część jest tak zapieczona, że tylko jej pod- grzanie wydaje się jedynym rozwiązaniem. Ale czy podgrzanie może być zastosowane w połączeniu ze środkiem penetrują- cym? Tak, mówi Sevan Dermirdogen, ale bardzo ważne jest, aby znać zagrożenia z tym związane.
Preparaty penetrujące są łatwopalne i nigdy nie powinny być stosowane w pobliżu otwartego płomienia. Tak samo nie należy podgrzewać zatartego elementu zaraz po użyciu środka penetrującego czy jakiegokolwiek preparatu chemicznego.
Nigdy nie należy aplikować środków penetrujących tuż po podgrzaniu zablokowanego elementu – z kilku powodów. Po pierwsze – istnieje ryzyko pożaru i poparzenia. Po drugie – bardzo wysoka temperatura może spowodować szybkie odparowanie związków chemicznych zawartych w prepara- cie penetrującym, co spowoduje, że nie zdążą one zadziałać w pełni na rdzę.
Nie należy stosować jednocześnie oleju penetrującego i podgrzewania, tylko po kolei: dokładnie usunąć cały olej z powierzchni luzowanej części oraz otaczającego ją obsza- ru przed podgrzaniem, szczególnie otwartym płomieniem. W przypadku bardzo zapieczonych połączeń najpierw staran- nie podgrzać wstępnie daną część, pozostawić do ostygnięcia i dopiero wtedy zaaplikować środek penetrujący. Jak mówi Sevan Demirdogen: Jeśli okazało się, że musimy jednak pod- grzewać upartą śrubę, to najpierw podgrzewamy ją starannie, potem studzimy, stosujemy preparat Kroil i dopiero wtedy od- kręcamy ją kluczem.
Zawsze, gdy musimy poluzować zardzewiały lub skorodo- wany element, sięgnijmy najpierw po markowy olej penetru- jący zamiast od razu po palnik gazowy. Wtedy będziemy mogli bezpieczniej i skuteczniej wykonać zadanie.
Liza Klein – wiceprezes ds. marketingu  rmy Kano Laboratories.
   n
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2023 23


































































































   23   24   25   26   27