Page 28 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 28

Firma prezentuje
HEXAGON
4 strategie uzyskania większych cyfrowych bliźniaków i stworzenia
Inteligentnej Rzeczywistości Cyfrowej
Choć transformacja cyfrowa jest od dziesięcioleci jednym z punktów strategii korporacyjnych, wiele firm przemysłowych, szczególnie w Europie Wschodniej, wciąż znajduje się na początku drogi ku jej wdrożeniu. A w ciągu ostatnich kilku lat cyfrowe bliźniaki stały się kamieniem węgielnym tego wysiłku transformacyjnego, obejmując zarówno jego potencjał, jak i wyzwania– mówi Istvan Barcza, Senior Account Manager (starszy specjalista ds. kluczowych klientów) w dziale
AW 2020 roku firma badawczo-konsultingowa Verdantix ustaliła, że 80% kadry kierowniczej, pełniącej funkcje związane z operacjami produkcji, utrzymaniem ruchu, inżynierią i bezpieczeństwem procesów postrzegało je jako „zna- czącą” lub „bardzo znaczącą” innowację. W miarę jak kraje Euro- py Wschodniej próbują zerwać więzi z Rosją i stać się bardziej nie- zależne pod względem energetycznym i strategicznym, cyfrowe bliźniaki mogą pomóc w tworzeniu nowych możliwości, zwiększe- niu elastyczności i zmniejszeniu ryzyka.
W firmie Hexagon mamy bogate doświadczenie w pomaganiu firmom z Europy Wschodniej w cyfryzacji ich procesów przemysło- wych oraz wykorzystywaniu danych, szczególnie w sektorach stra- tegicznych, takich jak przetwórstwo ropy naftowej i gazu czy che- micznym. Na podstawie tego doświadczenia przedstawiamy kil- ka kluczowych pojęć, które powinniście zrozumieć, niezależnie od tego, czy chcecie zacząć wykorzystywać potencjał cyfrowych bliź- niaków, czy też uzyskać więcej z już istniejących.
Dowiedz się więcej o Inteligentnej Rzeczywistości Cyfrowej fir- my Hexagon.
Cyfrowe bliźniaki: prosta definicja i zmieniające się rzeczywistości
Cyfrowe bliźniaki są wirtualną reprezentacją zasobów lub proce- sów świata rzeczywistego. Jest to dosyć ogólna definicja. Istnie- ją znaczne różnice w zakresie, złożoności oraz technologiach wy-
sset Lifecycle Intelligence (pomocy i doradztwa technicznego dla klientów) firmy Hexagon.
Nowy zasób
Dane projektu nowego obiektu Dane strony trzeciej
Ręczne przekazywanie danych w zakładzie
Nieinteligentne dokumenty oraz niekompatybilne formaty
Istniejący zasób
Skany laserowe i chmury punktów
Dane strony trzeciej
Dane projektu przebudowy istniejącego obiektu
Nieinteligentne skany laserowe
Ręczna inżynieria zrównoważona
Dane operacyjne zasobu
Wymiana danych pomiędzy pracownikami wszystkich szczebli
Dane automatyki sterującej
Dane systemów EAM, APM oraz sieci IIo
Złożone, dostosowane do użytkownika integracje
korzystywanych w cyfrowych bliźniakach w różnych przedsiębior- stwach.
W niektórych firmach bliźniaki cyfrowe to niewiele więcej niż zbiór modeli 3D lub system zarządzania dokumentami. Jednak uzy- skanie wymiernych korzyści zwykle wymaga połączenia wielu źródeł danych w różnych fazach cyklu życia danego zasobu.
Obserwujemy, że przedsiębiorstwa, próbując tego dokonać, na- potykają 4 wspólne przeszkody:
• Nieefektywny lub niekompletny przechwyt (zbieranie) da- nych, często w rozbieżnych, nieinteligentnych formatach do- kumentów, ze słabym przekazywaniem informacji pomiędzy fazami projektu;
• Brak wiarygodnych i możliwych do wykorzystania modeli 3D lub skanów laserowych;
• Złożoność systemów i sprzętu zastrzeżonego (firmowego); • Ręczne procedury utrzymania ruchu i prac inżynierskich.
Od cyfrowego bliźniaka do Inteligentnej Rzeczywistości Cyfrowej
Pokonanie tych przeszkód jest kluczem do wychodzenia poza sta- tyczne, pojedyncze źródło informacji oraz w kierunku tego, co w fir- mie Hexagon nazywamy Inteligentną Rzeczywistością Cyfrową (Smart Digital Reality).
Dla przedsiębiorstw stworzenie swojej własnej inteligentnej rze- czywistości cyfrowej to wysiłek składający się z trzech elementów.
26 I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl


































































































   26   27   28   29   30