Page 29 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 29

korzyści z technologii swojej własnej
Zaczyna się od integracji systemów i wykorzystywania danych z wie- lu źródeł w całym cyklu życia zasobów oraz zainwestowania w cy- fryzację i interoperacyjność. Dane te muszą być następnie zebrane w jednym miejscu, aby stworzyć w czasie rzeczywistym jednolity ob- raz rzeczywistości fizycznej i cyfrowej, który zapewnia pełny wgląd w zasoby przedsiębiorstwa. Ostatni element: nasycenie ich inteli- gencją w celu zautomatyzowania realizowanych procesów i analityki danych oraz utorowania drogi do podejmowania lepszych decyzji.
Jeśli brzmi to dla Was tak, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, prze- czytajcie o naszych czterech najlepszych praktykach, wdrożonych przez czołowe przedsiębiorstwa, z którymi współpracuje Hexagon.
Najlepsza praktyka #1: Wychodzenie poza modele 3D, aby uwzględnić kontekst i wiele źródeł danych
W fazie projektu firmy często skupiają się na tworzeniu renderingów 3D posiadanych zasobów. Ale tak naprawdę liczy się to, jakie dane i kontekst mogą pomóc w osiągnięciu większej efektywności i po- dejmowaniu lepszych decyzji.
Firmy osiągające najlepsze wyniki skupiają się na zapewnie- niu szybkiego dostępu na żywo do bieżących informacji w jednym miejscu wraz z kontekstem niezbędnym do podejmowania decy- zji. Obejmuje to informacje pochodzące z modeli 3D lub skanów laserowych, ale także zazwyczaj wymaga połączenia z systema- mi zewnętrznymi, takimi jak programy do archiwizacji danych oraz wzbogacenia skanów czy chmur punktów fabryk o geotagi w celu oznaczenia istotnych obszarów lub rur.
#2: Uczynienie swoich dokumentów bardziej inteligentnymi i zautomatyzowanie procesu przekazywania informacji
Kolejną najlepszą praktyką podczas fazy projektowej jest zainwe- stowanie w organizowanie oraz „uczynienie inteligentnymi” doku- mentów, aby wydobyć całkowicie zawarte w nich informacje i wzbo- gacić je o odpowiednie metadane. Taka inwestycja może przynieść ogromne korzyści w późniejszym czasie.
W szczególności: ustrukturyzowany, zautomatyzowany proces przekazywania informacji w fabryce może zaoszczędzić wiele czasu i frustracji podczas faz realizowania operacji oraz konserwacji. Wyni- ki niektórych badań mówią, że firmy mogą spędzić nawet dwa lata na porządkowaniu dokumentacji po niewystarczającym przekaza- niu!
#3: Dążenie do stworzenia pojedynczej konsoli zarządzania (ang. single pane-of-glass), która łączy strumienie danych w całym cyklu życia Następny krok: połączenie tych danych z danymi operacyjnymi, ta- kimi jak informacje o operacjach realizowanych na zmianach robo-
czych, wydajności systemu sterowania lub procedurach operacyj- nych, w cyfrowym szkielecie, który będzie stanowił podstawę inteli- gentnej rzeczywistości cyfrowej. Takie dane operacyjne są zwykle już gromadzone w firmach, ale często ręcznie.
Ten ujednolicony szkielet cyfrowy może mieć niezwykle potęż- ne możliwości. Umożliwia podejmowanie lepszych decyzji poprzez zapewnienie potrzebnej szczegółowości i kontekstu oraz jednocze- sne wyszukiwanie wszystkich dostępnych informacji o danym zaso- bie. Ponadto dzięki skanom laserowym oraz modelom 3D pracow- nicy mogą dokładnie zapoznać się z zakładem oraz jego wyposaże- niem i zaplanować pracę nawet bez wchodzenia do budynku.
To właśnie tutaj rozwiązania Hexagon szczególnie się wyróż- niają: łączą one najlepsze w swojej klasie oprogramowanie do pro- jektowania 2D i 3D, takie jak CADWorx, z narzędziami, które zo- stały zaprojektowane w celu cyfryzacji i optymalizacji operacji oraz utrzymania ruchu w istniejących zakładach. Ułatwia to znacznie gro- madzenie danych w skali całego przedsiębiorstwa, zarówno z no- wych projektów, jak i istniejących zasobów, unikając jednocześnie problemów związanych ze słabą integracją pomiędzy narzędziami lub niekompatybilnością pomiędzy zastrzeżonymi formatami róż- nych firm.
#4: Uwzględnianie roli zarządzania osobami zainteresowanymi
Nie powinniście się skupiać wyłącznie na technologii i danych – klu- czowe jest również zarządzanie osobami zainteresowanymi. Naj- większą receptą na niepowodzenie jest brak zaangażowania ze stro- ny kluczowych osób zainteresowanych, w tym tych, które będą gro- madzić i wykorzystywać te informacje na co dzień.
Oznacza to zbudowanie uzasadnienia biznesowego, które na- kreśla korzyści, jakie te osoby zainteresowane uzyskają z całego wy- siłku. Na przykład planiści budowlani będą mieli do dyspozycji jed- no miejsce, w którym będą mogli sprawdzić, czy projekty są reali- zowane na czas lub dowiedzieć się, gdzie muszą podjąć działania. Działy inżynierskie będą posiadały kluczowe informacje i dane hi- storyczne przechowywane w jednym miejscu. Kierownictwo uzy- ska z kolei korzyści z lepszego podejmowania decyzji i łatwiejszego dostępu do kluczowych wskaźników wydajności (KPI) w jednym lub wielu miejscach.
Nie zapominajmy też o ludziach pracujących w obszarach, w których będą gromadzone dane. Na przykład osoby nadzorujące operacje mogą być zmuszone do korzystania z nowego oprogra- mowania, takiego jak J5 operations Management, aby odejść od procesów opartych na długopisie i kartce papieru. Jak w przypadku każdego wysiłku związanego z transformacją cyfrową, przejście do inteligentnej rzeczywistości cyfrowej zależy w równym stopniu od tego, co dzieje się w hali fabrycznej, jak i od decyzji podejmowa-
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2023 27
nych w sali konferencyjnej.
n


































































































   27   28   29   30   31