Page 31 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 31

Rys. 2. Bogate wizualizacje, wykonywane dzięki technologii cyfrowych bliźniaków, pokazują obsługę i działanie sprzętu
w zakładach, co jest wykorzystywane do szkolenia pracowników oraz dla celów
nadanie im szerszego kontekstu. Użytkownicy wykorzystują alarmy do precyzyjnego wskazywania miejsc występowania problemów, co kontrastuje z tradycyjnymi metodami ręczny- mi w postaci sprawdzania lokalizacji czujników czy  zycznego poszukiwania w dużej hali fabrycznej.
Posiadając kompletny model 3D złożonego zakładu pro- dukcyjnego czy centrum logistycznego oraz możliwość prze- glądania go i powiększania interesujących nas obszarów w celu uzyskania dokładniejszych danych z czujników, zyskujemy znacznie większe możliwości zorientowania się w sytuacji, niż patrząc na płaski obraz 2D. Operatorzy mogą w ten sposób uzyskać więcej informacji oraz – po prawidłowej analizie da- nych – szybciej rozwiązać potencjalne problemy.
Prewencyjne utrzymanie ruchu (konserwacja zapobie- gawcza). Wykonane badania sugerują, że około 21% czasu pracy marnowanego przez pracowników działów utrzymania ruchu jest spowodowane chodzeniem po fabryce, natomiast kolejne 20% jest marnowane na oczekiwanie na instrukcje. Według raportu amerykańskiej  rmy ServiceMax około 82%  rm doświadczyło co najmniej jednego przypadku nieplano- wanego przestoju w ciągu ostatnich trzech lat.
Czy można sprawić, że nieplanowane przestoje oraz po- szukiwanie ich przyczyn odejdą do historii? Przynajmniej na razie cyfrowe bliźniaki umożliwiają łatwą identy kację oraz rozwiązywanie problemów, zanim staną się one bardzo po- ważne, wymagając długich i kosztownych przestojów. Cyfro- we bliźniaki w połączeniu z danymi z czujników mogą śledzić, czy parametry pracy maszyny lub innego urządzenia nie prze- kraczają wartości progowych ustawionych przez użytkownika, zanim nastąpi awaria. Cyfrowe bliźniaki wskazują też opera- torom maszyn oraz innym pracownikom fabryk, że wystąpił jakiś problem. Dlatego też można szybko zastosować środki zaradcze i ograniczyć przestój maszyny do minimum.
Szkolenia i symulacje. Ponieważ technologia nadal ewo- luuje, pracownicy zakładów przemysłowych wymagają szko- leń, które zapewnią, że wykorzystywany codziennie sprzęt będzie obsługiwany prawidłowo. Koszty związane ze szko- leniami mogą być wysokie, szczególnie dla dużych przedsię- biorstw. Jednak do jednoczesnego szkolenia wielu pracowni- ków w różnych zakładach przedsiębiorstwa przemysłowego i nie tylko może być wykorzystana technologia cyfrowych bliźniaków. Na przykład specjalista przeprowadzający takie szkolenie może znajdować się w biurze czy fabryce w stanie Ohio, natomiast uczestnicy rozsiani po całych Stanach Zjed- noczonych.
Przy połączeniu technologii mieszanej rzeczywistości3 z technologią cyfrowych bliźniaków szkolenia takie stają się jeszcze bardziej immersyjne. Tak samo jak w przypadku wir- tualnej rzeczywistości4, technologia MR wykorzystuje zestaw nagłowny (gogle), który obejmuje całe pole widzenia użyt- kownika i nakłada obraz cyfrowy na obraz rzeczywisty. To po- zwala na interakcję ze środowiskami wirtualnymi oraz obsługę sprzętu, będąc bezpośrednio połączonym z osobą przeprowa- dzającą szkolenie czy innym ekspertem.
Unikalną cechą dla technologii MR oraz cyfrowych bliź- niaków pod względem szkoleń jest to, że są one dostępne
utrzymania ruchu.
Źródło: UrsaLeo
Koncepcja Industry 4.0, czyli Przemysł 4.0, łączy cyfrowe bliźniaki z danymi zbieranymi w czasie rzeczywistym i historycznymi z sieci Internetu Rzeczy (IoT) oraz systemów zarządzania dokumentami, utrzymaniem ruchu i innych, wykorzystywanych
w przedsiębiorstwie przemysłowym.
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2023 29


































































































   29   30   31   32   33