Page 32 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 32
Oprogramowanie
CYFROWE BLIŹNIAKI
Cyfrowe bliźniaki mogą także wykonywać symulacje przyszłych zdarzeń na podstawie danych „scenariusza” oraz być wykorzystywane do demonstrowania obsługi sprzętu i urządzeń. Szkolenie symulacyjne daje okazję do zastosowania teorii i uzyskania doświadczenia
w umiejętnościach lub procedurach.
w dowolnej chwili. Powiedzmy, że np. w fabryce zainstalowa- no nowy sprzęt lub nowe oprogramowanie na serwerze. Pra- cownik już przeszkolony z obsługi sprzętu może się zalogo- wać do cyfrowego bliźniaka, współpracować z producentem sprzętu lub kimś ze swojej rmy oraz uczyć kogoś po drugiej stronie modernizować lub aktualizować sposób wykonywania prac. Oznacza to mniej podróży służbowych, mniej traconego czasu oraz mniejsze koszty dla rmy.
Cyfrowe bliźniaki mogą także wykonywać symulacje przyszłych zdarzeń na podstawie danych „scenariusza” oraz być wykorzystywane do demonstrowania obsługi sprzętu i urządzeń. Szkolenie symulacyjne daje okazję do zastosowa- nia teorii i uzyskania doświadczenia w umiejętnościach lub procedurach. Dzięki takiemu doświadczeniu osoby szkolone uzyskują zaufanie do zarządzania podobnymi scenariuszami w świecie rzeczywistym. W dalszej kolejności zaufanie jest bezpośrednio łączone z kompetencją.
go przestoju. Jest to tylko jeden z przypadków praktycznych zdalnej obsługi oraz inspekcji.
Środek śledzenia zasobów mobilnych. Zakłady przemy- słowe posiadają nie tylko drogi sprzęt zainstalowany na stałe, ale i także maszyny mobilne, przemieszczane po terenie albo przechowywane w magazynie, na hali fabrycznej czy na par- kingu. Według amerykańskiego Narodowego Biura ds. Prze- stępczości Ubezpieczeniowej5 każdego miesiąca zgłaszane są kradzieże około 1000 sztuk sprzętu przemysłowego. Koszty sprzętu skradzionego w ciągu roku szacuje się na kwotę od 300 mln do 1 mld USD rocznie.
Kradzieże to tylko jedna z przyczyn znikania sprzętu. Pra- cownicy gubią go albo pozostawiają w niewłaściwym miejscu. Na przykład palety – coś, co wielu ludzi może potraktować jak drewno na opał albo śmieci. Według rmy Packaging Re- volution koszty zagubionych każdego roku palet wynoszą od 750 mln do 1,5 mld USD. Znika także mniejszy sprzęt, taki jak zestawy narzędzi, wózki transportowe oraz wentylatory przemysłowe.
Czujniki śledzące zasoby rm są niedrogie i łatwe w in- stalacji. Mogą wysyłać dane o lokalizacji sprzętu do cyfrowego bliźniaka w celu monitorowania. Gdy coś w rmie ginie, to właśnie cyfrowy bliźniak, wykorzystując technologię mapo- wania GPS, może powiedzieć użytkownikowi, gdzie dokładnie znajduje się zguba.
Narz dzie raportujące. Gdy pojawia się któryś z proble- mów opisanych w punktach wyżej, to często konieczne jest sporządzenie raportu ze zdarzenia dla celów wewnętrznych zakładu, zgłoszenia do rmy ubezpieczeniowej czy z przy- czyn prawnych. Wykorzystując cyfrowego bliźniaka, można łatwo tworzyć takie raporty za pomocą „wirtualnego lmi- ku wideo”, który można przewijać i odtwarzać ponownie jak lm z rejestratora DVR. Platformy cyfrowych bliźniaków dają użytkownikom możliwość cofania się w czasie w celu przejrze- nia i przeanalizowania danych, dlatego też raportowanie jest łatwiejsze i dokładnie odtwarza to, co się zdarzyło.
Angie Sticher jest współzałożycielką oraz dyrektorką ds. produktu i dyrektorką ds. operacyjnych rmy UrsaLeo. Firma ta działa w branży metaświata przemysłowego, specjalizując się w inicjatywach zeroemisyjności, poprzez swoja platformę Gemini. Angie Sticher jest doświadczonym dyrektorem, zarządza dostawami produktu oraz operacjami rmy. Ma też doświadczenie w tworzeniu oprogramowania, uzyskane podczas pracy w takich rmach, jak Palm, Apple i obecnie UrsaLeo.
n
3 szybkie FAKTY
Według społeczności inwestorów Seeking Alpha termin „metaświat” jest używany zasadniczo jako odniesienie do przewidywanej przyszłej wersji Internetu, która jest często nazywana „Web 3.0”.
Według Wikipedii metaświat jest siecią wirtualnych światów 3D, skoncentrowanych
na połączeniach społecznościowych.
W futurystyce i fantastyce naukowej metaświat jest często opisywany jako hipotetyczna wersja Internetu, będąca pojedynczym, uniwersalnym światem wirtualnym, do którego dostęp jest ułatwiony za pomocą gogli wirtualnej
i rozszerzonej rzeczywistości.
Według strony internetowej cryptonews.com Metaświat pisany dużą literą jest ideą tego, że w przyszłości będzie istniała jedna rzeczywistość wirtualna,
a ludzie staną się awatarami w tej rzeczywistości.
Zdalna obsługa oraz inspekcja sprz - tu. Cyfrowe bliźniaki mogą także umożli- wiać zdalną obsługę oraz inspekcję sprzętu i urządzeń w zakładach z dowolnego miej- sca i w dowolnej chwili.
Wyobraźmy sobie taką oto sytuację. Pewnego dnia fabryka została wyłączona z ruchu, ponieważ pewna ważna maszyna się przegrzewała, co doprowadziło do jej awarii, wymagającej naprawy przez cały następny dzień. Teraz wyobraźmy sobie taką samą sytuację, ale tym razem ma- szyna jest wyposażona w czujniki, które automatycznie ostrzegają operatorów oraz pracowników utrzymania ruchu, że jej temperatura przekroczyła pewną wartość progową. Wysyłany jest odpowiedni sygnał alarmowy, któryś z pracowników loguje się do cyfrowego bliźniaka, sprawdza zdalnie sprzęt i za pomocą cyfrowego panelu ste- rowania obniża temperaturę, dzięki czemu zakład unika awarii maszyny i kosztowne-
1 metawersum; ang. metaverse 2 ang. digital twins
3 mixed reality; MR
4 virtual reality; VR
5 National Insurance Crime Bureau; NICB
30 I kwartał 2023
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl