Page 49 - Inżynieria & Utrzyamnie Ruchu I kw. 2023
P. 49
instalację lub modernizację istniejącej zwróci się w czasie zaledwie sześciu miesięcy.
2. Odzyskiwanie ciepła ubocznego powstającego w kompresorach
W kompresorach wykorzystuje się dodatkowo takie narzędzia jak rozwiązanie (dla) efektywności energetycznej2. Polega ono na wykorzystaniu ciepła ubocznego, powstającego podczas sprężania powietrza, do ogrzewania fabryki w okresie zimo- wym. Dodanie do zakładu systemu kanałów wentylacyjnych, w których płynie powietrze podgrzane przez pracujący kom- presor, jest doskonałym sposobem zaoszczędzenia na rachun- kach za energię elektryczną. W okresie letnim lub w przypadku zakładów zlokalizowanych w cieplejszym klimacie to ciepło uboczne z kompresora może być odprowadzone na zewnątrz fabryki, co wspomaga utrzymanie chłodu wewnątrz. Inne na- rzędzia wspomagające redukcję emisji CO2 to np. system odzy- sku energii3. Jego działanie polega na zastosowaniu wymienni- ków ciepła, pobierających ciepło pochodzące z cyklu sprężania powietrza i wykorzystywania go do ogrzewania kotłów lub wody technologicznej. Ta technologia pozwala wykorzystać w przybliżeniu 85% ciepła powstającego w kompresorze, dzięki czemu zakład może szybko uzyskać oszczędności energii.
3. Modernizacja technologii wykorzystywanej w zakładzie
Wytwarzanie sprężonego powietrza tylko w takiej ilości, jakiej potrzebuje dana fabryka oraz wyeliminowanie niepotrzebnej pracy kompresorów jest czułym miejscem w każdej instalacji pneumatycznej. Aby uzyskać tę równowagę, instalacja wy- maga kompresora z elektronicznym zaworem spiralnym lub napędem o zmiennej prędkości obrotowej (VSD). Obie te technologie wykazują doskonałą efektywność w systemach o zmiennym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze, jed- nak przed ich wykorzystaniem powinniśmy skonsultować się z ekspertem od instalacji pneumatycznych. Może on doradzić, która z tych technologii będzie lepsza w danym zakładzie. W przypadku napędów VSD zakres regulacji prędkości ob- rotowej4 jest większy, dzięki czemu kompresor może obsłu- giwać instalację o większych wahaniach zapotrzebowania na sprężone powietrze. Natomiast elektroniczny zawór spiral- ny5 jest lepszym wyborem dla środowisk zanieczyszczonych, w których napęd VSD uległby uszkodzeniu, lub dla zakładów, w których zapotrzebowanie na sprężone powietrze waha się od 45 do 100%. Ponadto wiele stanów USA oferuje rabaty na energię dla rm wykorzystujących napędy VSD, co może być czynnikiem decydującym o ich wyborze.
4. Wykorzystanie sterowników logicznych oraz rozdziału obciążeń kompresorów
W przypadku zakładów wykorzystujących więcej niż 1 kom- presor powietrza (od 2 do 16) odpowiedni rozdział ich ob-
Utrzymywanie sekwencyjnej listy kontrolnej umożliwi naszemu kompresorowi powietrza działanie z maksymalną efektywnością.
Źródło: Sullair, LLC
Firma uzyskuje status neutralności klimatycznej, gdy ilość emitowanego przez jej zakłady dwutlenku węgla (CO2) jest kompensowana przez zmniejszanie emisji tego gazu wszędzie w produkcji, używaniu lub utylizacji wyrobu.
ciążeń jest doskonałym sposobem zwiększenia efektywności energetycznej. Dzięki logice sterującej taki system automa- tycznie wyłącza i wyłącza kompresory – w zależności od za- potrzebowania na sprężone powietrze. Oprogramowanie ste- rownika odnajduje najbardziej efektywny sposób dostarczania sprężonego powietrza do instalacji i „wie”, które z kompreso- rów ma wyłączyć, a które pozostawić włączone tak, aby utrzy- mywać maksymalną efektywność.
5. Zautomatyzowanie monitorowania procesów
Zautomatyzowany monitoring procesów realizowanych w za- kładzie może dostarczyć bardzo wiele użytecznych informacji na temat efektywności oraz stanu technicznego systemu sprę- żonego powietrza. Na przykład monitoring temperatury po- wietrza wylotowego z kompresora może wykrywać powstałe problemy. Taki system wysyła sygnał alarmowy, gdy separa- tory zaczynają się zapychać lub gdy powstaje potrzeba doko- nania czynności serwisowych przez techników, co pozwala na utrzymanie pracy kompresora z maksymalną wydajnością.
INŻYNIERIA & UTRZYMANIE RUCHU – www.utrzymanieruchu.pl
I kwartał 2023 47